Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nájemníky okrádá dodavatel tepla, hájí se majitel sídliště ve Šluknově

  14:56aktualizováno  14:56
Majitel sídliště ve Šluknově Pavel Zeithammer se brání nařčení teplárny Solo Sport, že navyšuje ceny tepla pro nájemníky tak, že jsou nejvyšší v Česku. Tvrdí, že za vysokou cenu za teplo v lokalitě řazené mezi romská ghetta může naopak teplárna, kterou vlastní Karel Sommer. "Dokonce nám účtuje něco, co jsme nikdy neodebrali," říká Zeithammer.

Majitel domů na Šluknovsku Pavel Zeithammer. Čelí obvinění, že nájemníkům prodává předraženou energii. On to popírá s tím, že jeho firmě dodává teplárna nejdražší teplo v republice. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Za kolik kupujete teplo od teplárny a za jakou cenu jej fakturujete nájemníkům?
Jestliže nám někdo prodává teplo za 789 Kč za GJ a tvrdí, že nám teplo prodává levněji, tak je to holý nesmysl. Existuje jednoduchý nástroj. Ke každé faktuře za teplo je příloha, ze které je patrné, že nám cenu účtuje teplárna a my musíme stejnou částku přeúčtovat.

Když jste firmu přebíral, nepřišlo vám zvláštní, že je tam takto vysoká cena?
Věděl jsem, že za byt se platí v průměru 7 500 Kč, z čehož se platí dvě třetiny za služby a jedna třetina za nájem. Všude obecně je to naopak. U částky 7 500 Kč se platí přibližně 5 tisíc nájem a zbytek za služby. To mi přišlo divné a tam jsem viděl úniky. To mne přivedlo k tomu, že jsem začal ceny řešit. Energetický regulační úřad na kalkulaci ceny neshledal nic špatného. Posílali jsme jim mnoho dopisů, kde jsme napadali cenu tepla. Zákon dnes ale umožňuje, zjednodušeně řečeno, promítnout do ceny tepla veškeré odpisy, klidně úvěry nebo luxusní mercedesy. Pan Sommer nám navíc účtuje jednotky tepla, které jsme nikdy neodebrali.

Rozhovor s majitelem teplárny Sommerem zde

Co tím myslíte konkrétně?
Do roku 2010, než jsme sídliště koupili, neměl majitel sídliště přístup do místností, kde probíhal odečet spotřeby tepla. Nechali jsme vyměnit zámky a další měření mohlo probíhat jen za účasti našeho zaměstnance. Po tomto zásahu došlo ke snížení naměřených hodnot o cca 2 800 GJ za jeden rok. Vyjádřeno v penězích o částku převyšující dva miliony korun. Podle rozborů, které jsme nechali vypracovat, dostala firma Solo Sport zaplaceno za tři roky o téměř 6 milionů Kč více, než byla skutečná spotřeba. Podal jsem trestní oznámení, které policie odložila, protože původní měřáky byly zlikvidovány. Pan Sommer na Šluknovsku funguje 30 let, je tam pro všechny partnerem, přestože je tam za ním hodně špatného. Oni se ho všichni bojí, mají ho tam za mafiána.

Jednal jste o ceně s panem Sommerem?
Byl jsem za ním několikrát. Řekl mi, že nerozumím cenotvorbě a cenové politice. Že se mnou o ceně mluvit nebude. Celou dobu se oháněl Energetickým regulačním úřadem, všichni ale víme, že ten je placený z tepláren. Samozřejmě existují limity, ale pokud Energetický regulační úřad provede kontrolu a majitel doloží, že má vyšší odpisy, může se limit překročit s požehnáním úřadu. Řekl jsem mu, že si postavíme vlastní kotelnu. Reakcí na to bylo, že podali návrh na insolvenční řízení.

Nemůže se tedy cena odrážet na tom, že teplárna provádí rekonstrukce, úpravy?
Jediná věc, kterou teplárna udělala, je kogenerace (výroba elektrické energie a vytápění zbytkovým teplem - pozn. red.) v roce 2011. (O problému více zde.)

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Policisté tahali z vody tonoucího, led se prolomil i pod zachráncem

Rybník v Zámecké zahradě v Teplicích, v němž se mladík topil.

Policisté v Teplicích vytáhli z rybníka tonoucího opilého mladíka, pod nímž se probořil led. Sami přitom skončili v...

Strážníci v Chomutově chytili koně, který shodil jezdkyni a utekl jí

Osedlaný kůň bez jezdce, kterého v Chomutově odchytili strážníci.

Splašeného koně museli na sídlišti v Chomutově chytit strážníci. Osedlané zvíře tam přiběhlo ze sousední obce, kde...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Najdete na iDNES.cz