Libuše Svobodová nájemníkům doporučuje zatím nepodepisovat.

Libuše Svobodová nájemníkům doporučuje zatím nepodepisovat. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Nájemníci v Litvínově se bouří proti deregulaci. Nechtějí podepsat smlouvu

  • 2
Více než dva tisíc domácností v Litvínově se bude týkat od 1. ledna 2011 deregulace a zvýšení nájmu. Mluví se i o více než stoprocentním zdražení. Nájemníci se tomu chtějí bránit, mnozí jsou odhodláni i jít k soudu.

Majitelé domů se musí na výši nájemného dohodnout s nájemníky do konce září. Nájemníci to vidí jako svou poslední možnost, jak dosavadní nízké nájmy udržet.

"Naše strategie je taková, že doporučujeme lidem nové smlouvy, případně dodatky ke starým smlouvám nepodepisovat. Je potřeba si je podrobně přečíst, ideálně nechat posoudit právníkem," říká Libuše Svobodová, předsedkyně Sdružení nájemníků B. U. T.

Toto sdružení založili nájemníci litvínovských bytů, které dříve vlastnily chemické firmy v nedalekém Záluží. Nyní je jejich majitelem společnost CPI Byty, druhý největší vlastník nájemního bydlení v Česku.

Nevíme, kolik budou chtít, ale je to moc

"Zatím nevíme, kolik po nás budou chtít. Ale i kdyby to bylo třeba nejnižších 45 korun za metr, bude to pořád nejdražší bydlení v okolí," upozornila Svobodová.

Sama prý stejně jako většina ostatních lidí v bytech s regulovaným nájemným chápe, že platit nájem 25 korun za metr čtvereční je málo. Zároveň ale porovnává, kolik platí lidé v domech, které odkoupili přímo nájemníci. Podle Svobodové je to v Litvínově kolem pětatřiceti korun za metr čtvereční, tedy 2 450 Kč za sedmdesátimetrový byt.

"Ano, je to třeba společenství vlastníků, ale opravují fasádu, mají nová okna, bez problémů platí hypotéky. Dobře, nevydělávají na tom, ale pokud je tohle suma, za kterou jsou na nule, tak platit třeba jednou tolik za nájem je prostě moc," tvrdí Svobodová.

Odkoupit byty už nelze

Nájemníků firmy CPI Byty je v Litvínově podle odhadů až pět tisíc. To je téměř pětina města. K navyšování nájmů jsou kritičtí i proto, že jsou přesvědčeni, že nedostali šanci si byty sami odkoupit. Vlastnila je totiž chemička, pro kterou často léta pracovali, a ta je v roce 2006 prodala pražské firmě Tellmer.

Od ní je donedávna měla v nájmu společnost Haines. Ta loni počátkem roku nabídla nájemníkům byty k prodeji za 10 - 13 tisíc korun za metr, v případě nájmu chtěla 80 - 130 korun.

V květnu lidé dokonce proti cenám protestovali na náměstí. Ve volebním programu místní ODS se zase objevilo, že město se byty pokusí koupit a prodat je nájemníkům. To už je ale pasé, protože novým vlastníkem je firma CPI Byty, která je chce nadále pronajímat.

"Rozhodně nemáme zájem byty prodávat, chceme je spravovat. Náš zájem je s nájemníky se na výši nájmu dohodnout, aby nám zbytečně neutíkaly peníze. Budeme k nim přistupovat individuálně, vždy s ohledem na danou lokalitu," tvrdí Michaela Winklerová z CPI Byty.

Pokud se nájemníci nedohodnou, rozhodne soud

Pokud se nájemníci na ceně nedohodnou, novou smlouvu nepodepíší, případně se dobrovolně neodstěhují, nebude jiná cesta než obrátit se na soud, který pak výši nájmu stanoví. Měl by najít hladinu odpovídající dané lokalitě, kvalitě bydlení a tomu, že navýšení má být přiměřené, nikoli skokové.

"Nechceme, aby věc došla až k soudu. Jelikož regulované nájemné je skutečně nízké, soud ho vždy nějak navýší. Nájemník by pak musel zaplatit zpětně tuto sumu za dobu trvání soudu i soudní výlohy. Je to zbytečné. Chceme se s lidmi sejít, říct jim podmínky, to, k čemu se ve smlouvě zavážememy - jako třeba zateplování či výměna oken, pak ať si v klidu doma nabídku rozmyslí a rozhodnou se," upozornila Winklerová.

Firma se podle ní nechystá přejít přímo k tržním cenám, ale hodlá je postupně navyšovat. Podle lokality má jít o sumu mezi 40 a 80 korunami za metr čtvereční.