Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nájemci odmítli zdražení, firma vlastnící byty v Ústí na ně podala žalobu

  12:49aktualizováno  12:49
Společnost CPI Byty miliardáře Radovana Vítka, která se ve svých ústeckých bytech snaží výrazně zvýšit nájemné, už podává první žaloby na obyvatele bytů, kteří nepřistoupili na její podmínky. Zároveň však oznámila, že s lidmi, jimž je více než 79 let, začne jednat o snížení nájmů.
Společnost CPI Byty, která v Ústí vlastní přes dva a půl tisíce bytů, podala žalobu na lidi, kteří odmítli zdražení nájemného. (ilustrační snímek)

Společnost CPI Byty, která v Ústí vlastní přes dva a půl tisíce bytů, podala žalobu na lidi, kteří odmítli zdražení nájemného. (ilustrační snímek) | foto: Martin Stolař, MAFRA

Obchodní ředitel CPI Byty Daniel Bacík se v pondělí sešel s ústeckým výborem Sdružení nájemníků ČR (SON). "Pan Bacík nás vyslechl a potvrdil neměnná stanoviska CPI," řekl Vladimír Rod z výboru SON Ústecko na středeční schůzce sdružení v sále STZ na Střekově.

"Oznámil nám, že v Ústí už bylo podáno kolem 40 žalob, a to na nájemníky v Hrnčířské ulici," dodal. Dosud společnost upřednostňovala s lidmi dohodu.

CPI Byty v Ústí

Společnost CPI v Ústí nad Labem vlastní 2 565 bytů, z nichž v 1 770 do konce loňského roku platilo regulované nájemné, tedy necelých 30 korun za metr čtvereční.

Od Nového roku ale regulace padla a platí takzvané smluvní nájemné. CPI chce radikálně zdražovat.

Rod dodal, že na setkání byl pozván právě i Bacík, pozvání ale odmítl. "Sdělil nám také zajímavou informaci, která ale ještě není potvrzena písemně, je tedy spíše orientační - s nájemníky staršími 79 let bude CPI jednat o snížení nájmu," dodal Rod.

Společnost chce jinak nájmy prudce zdražovat. "Obecně lze říci, že v Ústí se navrhované nájemné pro všechny byty, tedy 0+1 až 4+1, pohybuje mezi 45 a 66 korunami za metr pro letošek, 46 až 82 korunami pro rok 2012 a 54 až 87 korunami pro rok 2013," uvedla mluvčí CPI Michaela Winklerová.

Nájemníkům, jejichž byty jsou mnohdy ve špatném technickém stavu, protože do nich majitel desítky let nic neinvestoval, se to nelíbí. CPI ale tvrdí, že ve více než polovině z dotčených bytů už lidé zvýšení nájmu podepsali.

Nedejte se zastrašit, radí lidem sdružení nájemníků

Podle zákona se o výši nájemného má dohodnout majitel bytu s nájemníkem. Pokud se nedohodnou, může jejich spor skončit před soudem, který určí výši nájemného. CPI už v Ústí podává první žaloby, další budou nejspíš následovat. Podle výboru SON Ústecko by se jimi ale lidé neměli dát zastrašit.

Jak se bránit

CPI tvrdí, že výši nájmu, který po svých lidech vyžaduje, stanovila na základě znaleckého posudku. Podle SON je však pohled CPI jednostranný, nájemníci navíc říkají, že v jejich bytech žádný znalec nebyl.

Nájemník by měl podle SON do svého vyjádření k žalobě napsat, že žádá o předložení posudku CPI. Musí napsat, že soudního znalce neviděl, že jeho byt nebyl nikdo ohodnotit.

"Jde o takzvanou určovací žalobu. V ní je žalobcem, tedy CPI, navrženo, aby soud určil, že nájemník má platit například 86 korun za metr čtvereční," popsal předseda krajské rady SON Josef Uličný, jak žaloba zhruba vypadá.

Vysvětlil, že soud musí dát nájemníkovi prostor k tomu, aby se k žalobě vyjádřil. Za předpokladu, že nájemník s výší nájmu, která je stanovena v žalobě, nesouhlasí, musí svůj nesouhlas podložit fakty.

"Například že s navrženou výší nesouhlasí, neboť byt je v takové a takové lokalitě, je tak a tak starý, jsou v něm určité závady a podobně. Je lepší, pokud nájemník závady nějakým způsobem doloží. Řada lidí v bytech CPI si stěžuje na to, že jim majitel za desítky let do bytu nedal nový sporák či kuchyňskou linku, to je také třeba uvést," zmínil Uličný.

Podotkl, že pokud by si lidé s žalobou nevěděli rady, mohou přijít do poradny SON v ulici V Jirchářích. Jak budou soudy spory o nájemné řešit, není jasné, protože dosud neexistuje žádný precedens.Nejčtenější

Vlk strhl laň přímo před fotopastí v Českém Švýcarsku, pak se fotil znovu

Fotopast umístěná u jednoho z krmelců v Národním parku České Švýcarsko...

Jedna z fotopastí u krmelce v Národním parku České Švýcarsko vydala zajímavé svědectví o výskytu vlků na tomto území....

Je to pitomec, prohlásila školačka oceněná za zákrok proti lupiči

Školačka pomohla okradené ženě

Třináctiletá Eliška Holakovská z Ústí nad Labem se před pár týdny stala svědkem přepadení. Muž chtěl na ulici oloupit...Výstavba arabské vesnice u Teplic se znovu přiblížila, kraj není proti

Arabští investoři skoupili v modlanských částech Drahkov, Suché a také Kvítkov...

Výstavba arabské vesnice v Modlanech u Teplic se opět přiblížila. Projekt kuvajtského developera jménem Ali Ali, který...

Mariánská skála v Ústí skrývá poklady, starý plán nacistů na tunel ožívá

Vstup do útrob Mariánské skály.

Bez baterky v ruce nebo na čele nemá nikdo šanci prohlédnout si, co ukrývají útroby Mariánské skály v Ústí nad Labem za...

Soud dal exředitelce České Miss podmínku za dotační podvod s publikací

Marcela Krplová u ústeckého okresního soudu

Bývalou ředitelku soutěže Česká Miss Marcelu Krplovou a jejího spolupracovníka Petra Hartmanna potrestal ústecký...

Další z rubriky

Bílina hostí legendární kachny, přijeli nadšenci ze šesti zemí Evropy

Legendární „kachny“ v Bílině.

Více než stovka majitelů vozů značky Citroën se dnes sejde v autokempu Kyselka v Bílině. Startuje zde totiž 6. ročník...

Zřícený železniční jeřáb se na koleje nevrátí. Začala jeho demontáž

Zřícený železniční jeřáb v Brtníkách.

Železniční jeřáb, který před téměř dvěma měsíci vykolejil a zůstal viset ve stráni v Brtníkách na Šluknovsku, se už na...

Vznikla nám škoda 700 tisíc za odstavení provozu, viní doly aktivisty

Dvacítka aktivistů vylezla na rypadlo dolu Bílina (30. 6. 2018)

Severočeské doly vyčíslily škodu, kterou jim 30. června způsobilo dvanáctihodinové zastavení provozu v lomu Bílina při...

Najdete na iDNES.cz