Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obžalovaní v kauze dotací berou desetitisíce, stát chce dvě miliardy

  18:04aktualizováno  18:04
Náhrada škody, kterou požaduje stát, Ústecký kraj a dotační úřad ROP Severozápad po obžalovaných v kauze machinací s eurodotacemi, mnohonásobně převyšuje jejich příjmy. Ty mají nejvýše v řádu desítek tisíc korun, někteří ani to ne. Škoda je přitom přes dvě miliardy.

Půjčím si od vás, vtipkoval obžalovaný exředitel Pavel Karel Markvart o tom, jak by s nynějším třicetitisícovým příjmem zaplatil zhruba čtvrt miliardy. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Jak bych to zaplatil? Nezaplatil. Kde bych na to vzal, když jsem byl osm měsíců na úřadu práce,“ řekl k požadavkům na zaplacení škody jeden z osmi obžalovaných, tehdejší sociálnědemokratický náměstek hejtmanky Pavel Kouda.

Po svém zatčení v září 2012 vystoupil z ČSSD a rezignoval na všechny funkce v čele kraje i v regionální radě, jejíž úřad dotace rozděloval. Donedávna byl hlášený na úřadu práce, až před třemi měsíci si našel nové zaměstnání. A měl štěstí, plat má skoro stejný, jaký bral coby náměstek hejtmanky.

Finanční požadavky

Ministerstvo financí chce po obžalovaných 775 milionů, jde o součet všech peněz za podezřelé projekty.

ROP Severozápad požaduje 628 milionů. Chce peníze za to, že byl na čas zastaven přísun peněz z EU na Severozápad.

Ústecký kraj žádá 608 milionů. Je to součet peněz za pokutu, kterou zaplatil Evropské unii za machinace stát, a kraj mu to má vracet.

„Jsem obchodní ředitel firmy Hargo, můj plat je 50 tisíc korun čistého,“ přiblížil soudu své momentální finanční poměry.

Firma Hargo se zabývá ekologickou recyklací odpadů, především opotřebených pneumatik. Sídlí v Praze, továrnu má v žatecké průmyslové zóně Triangle.

Půjčím si od vás, vtipkoval exředitel

Další obžalovaný Pavel Karel Markvart pracoval na dotačním úřadu od prosince 2010 nejprve jako vedoucí odboru vnitřních činností, který zajišťuje chod úřadu. Po zatčení tehdejšího ředitele Petra Kušnierze se Markvart stal jeho nástupcem. Když byl v září 2012 obviněn také, musel odejít.

Markvart je původní profesí pedagog. Po ukončení angažmá na dotačním úřadu ale do školství nezamířil. „V místě mého bydliště mě znají stovky, možná tisíce lidí a trestní stíhání moji pověst velmi silně poškodilo,“ říká.

Od začátku roku 2013 pracuje jako osoba samostatně výdělečně činná, nabízí PR služby. „Pro kohokoli, kdo si řekne. Plat je různý, v průměru mám 30 tisíc čistého měsíčně,“ uvedl.

Fotogalerie

Jak by zaplatil zhruba čtvrt miliardy, kolik by na každého z obžalovaných připadlo, to netuší. „Půjčím si od vás, pane redaktore,“ pokusil se zavtipkovat.

Příjmy nemám, řekl právník

Další obžalovaný Jan Martinovský pobíral jako právník úřadu kolem 35 tisíc korun čistého. Po obvinění a nuceném odchodu z úřadu podle svých slov nebere nic.

„Nejsem evidován na úřadu práce, nepobírám ani žádné dávky,“ sdělil.

Obžalovaná úřednice Klára Odvárková, která vedla na dotačním úřadu oddělení administrace projektů, nyní pracuje na Ministerstvu školství. Od ledna, kdy požádala o zkrácení úvazku, má kolem 17 tisíc.

Další obžalovaný exředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz už sedí ve vězení kvůli předešlému případu machinací s eurodotacemi (rozsudek zde). Čím se živí zbývající obžalovaní, exředitel Petr Vráblík a podnikatel Omar Koleilat, není jasné. Soudu to nesdělili, omluvili se kvůli nemoci.

Vyčíslená škoda je podle obžalovaných nesmyslná

Podle obžalovaných je vyčíslená škoda nesmyslná. Argumentují tím, že některé projekty dotační úřad neproplatil, jiné by proplatil i bez zvýhodňování a některé částky se dublují.

„ROP nemá žádný svůj vlastní rozpočet, proto nechápu, jak vyčíslil škodu. Navíc daňový poplatník o žádné peníze nepřišel, nikdo z nás se o nic neobohatil, všechny peníze byly prostavěny a zůstaly v regionu,“ namítla Odvárková.

Hlavní líčení probíhalo minulý týden od úterý do pátku, pokračovat bude v říjnu. Kromě náhrady škody hrozí obžalovaným až 8 let, některým až 12 let ve vězení.

Všichni obžalovaní, až na úřednici Irenu Kotlanovou, která pomáhá s odkrýváním pozadí celého případu, vinu odmítají.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Najdete na iDNES.cz