Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Obžalovaní v kauze dotací berou desetitisíce, stát chce dvě miliardy

  18:04aktualizováno  18:04
Náhrada škody, kterou požaduje stát, Ústecký kraj a dotační úřad ROP Severozápad po obžalovaných v kauze machinací s eurodotacemi, mnohonásobně převyšuje jejich příjmy. Ty mají nejvýše v řádu desítek tisíc korun, někteří ani to ne. Škoda je přitom přes dvě miliardy.

Půjčím si od vás, vtipkoval obžalovaný exředitel Pavel Karel Markvart o tom, jak by s nynějším třicetitisícovým příjmem zaplatil zhruba čtvrt miliardy. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Jak bych to zaplatil? Nezaplatil. Kde bych na to vzal, když jsem byl osm měsíců na úřadu práce,“ řekl k požadavkům na zaplacení škody jeden z osmi obžalovaných, tehdejší sociálnědemokratický náměstek hejtmanky Pavel Kouda.

Po svém zatčení v září 2012 vystoupil z ČSSD a rezignoval na všechny funkce v čele kraje i v regionální radě, jejíž úřad dotace rozděloval. Donedávna byl hlášený na úřadu práce, až před třemi měsíci si našel nové zaměstnání. A měl štěstí, plat má skoro stejný, jaký bral coby náměstek hejtmanky.

Finanční požadavky

Ministerstvo financí chce po obžalovaných 775 milionů, jde o součet všech peněz za podezřelé projekty.

ROP Severozápad požaduje 628 milionů. Chce peníze za to, že byl na čas zastaven přísun peněz z EU na Severozápad.

Ústecký kraj žádá 608 milionů. Je to součet peněz za pokutu, kterou zaplatil Evropské unii za machinace stát, a kraj mu to má vracet.

„Jsem obchodní ředitel firmy Hargo, můj plat je 50 tisíc korun čistého,“ přiblížil soudu své momentální finanční poměry.

Firma Hargo se zabývá ekologickou recyklací odpadů, především opotřebených pneumatik. Sídlí v Praze, továrnu má v žatecké průmyslové zóně Triangle.

Půjčím si od vás, vtipkoval exředitel

Další obžalovaný Pavel Karel Markvart pracoval na dotačním úřadu od prosince 2010 nejprve jako vedoucí odboru vnitřních činností, který zajišťuje chod úřadu. Po zatčení tehdejšího ředitele Petra Kušnierze se Markvart stal jeho nástupcem. Když byl v září 2012 obviněn také, musel odejít.

Markvart je původní profesí pedagog. Po ukončení angažmá na dotačním úřadu ale do školství nezamířil. „V místě mého bydliště mě znají stovky, možná tisíce lidí a trestní stíhání moji pověst velmi silně poškodilo,“ říká.

Od začátku roku 2013 pracuje jako osoba samostatně výdělečně činná, nabízí PR služby. „Pro kohokoli, kdo si řekne. Plat je různý, v průměru mám 30 tisíc čistého měsíčně,“ uvedl.

Fotogalerie

Jak by zaplatil zhruba čtvrt miliardy, kolik by na každého z obžalovaných připadlo, to netuší. „Půjčím si od vás, pane redaktore,“ pokusil se zavtipkovat.

Příjmy nemám, řekl právník

Další obžalovaný Jan Martinovský pobíral jako právník úřadu kolem 35 tisíc korun čistého. Po obvinění a nuceném odchodu z úřadu podle svých slov nebere nic.

„Nejsem evidován na úřadu práce, nepobírám ani žádné dávky,“ sdělil.

Obžalovaná úřednice Klára Odvárková, která vedla na dotačním úřadu oddělení administrace projektů, nyní pracuje na Ministerstvu školství. Od ledna, kdy požádala o zkrácení úvazku, má kolem 17 tisíc.

Další obžalovaný exředitel dotačního úřadu Petr Kušnierz už sedí ve vězení kvůli předešlému případu machinací s eurodotacemi (rozsudek zde). Čím se živí zbývající obžalovaní, exředitel Petr Vráblík a podnikatel Omar Koleilat, není jasné. Soudu to nesdělili, omluvili se kvůli nemoci.

Vyčíslená škoda je podle obžalovaných nesmyslná

Podle obžalovaných je vyčíslená škoda nesmyslná. Argumentují tím, že některé projekty dotační úřad neproplatil, jiné by proplatil i bez zvýhodňování a některé částky se dublují.

„ROP nemá žádný svůj vlastní rozpočet, proto nechápu, jak vyčíslil škodu. Navíc daňový poplatník o žádné peníze nepřišel, nikdo z nás se o nic neobohatil, všechny peníze byly prostavěny a zůstaly v regionu,“ namítla Odvárková.

Hlavní líčení probíhalo minulý týden od úterý do pátku, pokračovat bude v říjnu. Kromě náhrady škody hrozí obžalovaným až 8 let, některým až 12 let ve vězení.

Všichni obžalovaní, až na úřednici Irenu Kotlanovou, která pomáhá s odkrýváním pozadí celého případu, vinu odmítají.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Nejsem přesvědčen o nedostatku zdravotníků, říká šéf nemocnice v Kadani

Petr Hossner působil jako lékař a posléze i člen vedení Nemocnice Most,...

Městská nemocnice v Kadani si letos připomíná 40 let své existence. Za poslední rok zaznamenává nárůst pacientů téměř...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Najdete na iDNES.cz