Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Žatecku vzniklo nové golfové hřiště, klubovnu má z kravína

  8:18aktualizováno  8:18
Před dvěma lety rostlo u Bitozevsi na Žatecku obilí, případně se zde rozkládala mokřina. Dnes je na patnácti hektarech nové golfové hřiště s devíti jamkami. Jeho oficiální otevření se chystá na 15. července.

Nové golfové hřiště u Bitozevsi na Žatecku. Na snímku jeho stavitel Milan Ištok | foto: Martin Adamec, MAFRA

Hřiště postavil s malou rodinnou firmou Milan Ištok z Prahy. "Jezdil jsem na bagru, rozhrnoval hlínu a dělal nové valy," popsal. Jako bývalý zahradník poprvé pomáhal budovat golfové hřiště u hradu Karlštejn. Později se osamostatnil a nová hřiště nebo jejich části staví sám.

S tím, jak začal stavět nová hřiště, šlo ruku v ruce i samotné hraní golfu. "Ale hraji ho teprve deset let. Sice stavím podle toho, co vymyslí a nakreslí architekt, ale je potřeba to znát i prakticky, z vlastní zkušenosti," popsal Ištok.

Mapa golfového hřiště v Bitozevsi

Mapa golfového hřiště v Bitozevsi

Zkušební provoz začal na novém devítijamkovém hřišti na Žatecku v pátek. Oficiální otevření proběhne 15. července s prvním turnajem.

"Už teď máme 95 členů. To není špatné na to, že hřiště není oficiálně v provozu," pochvaluje si prezident klubu Golf Bitozeves Ivan Kolár. Členové klubu už nyní chodí hřiště zkoušet, teprve v pátek si ale zahrají na jamky.

Kdo si bude chtít na pravém břehu říčky Chomutovky zahrát, toho čeká čtyři až pět kilometrů dlouhá trasa. Podle Kolára vznikla tak trochu z donucení.

Z bažiny pod jamkou číslo 5 zůstala jen vodní překážka

"Povodí Ohře rozhodlo, že v rámci protipovodňových úprav se musí koryto zatravnit. My jsme si řekli, že by se ta tráva mohla nějak efektivně využít. A golf se nám zalíbil," vysvětluje Kolár, proč se svou zemědělskou společností investoval miliony korun do golfového hřiště.

Hřiště začal Ištok podle plánu architekta Jiřího Veldena stavět předloni v létě. Členité údolí Chomutovky přispělo k tomu, aby hřiště bylo hodně pestré. Například více než tři sta metrů dlouhá jamka číslo 5, tedy odpaliště, dráha i samotná jamka, vznikla na místě bývalé bažiny.

"Muselo se to tu celé zkulturnit. Prostor jsme zrekultivovali, odvodnili, trochu rozčlenili valy, zvýšili odpaliště," ukazuje Ištok. Z bažiny zůstala vodní překážka s rákosím a velkým stromem, které se musí hráč při odpalu vyhnout.

Nedaleká jamka číslo 8 byla letos v lednu při pětileté povodni celá pod vodou. "Přitom se ukázalo, že všechno funguje, jak má. Voda natekla i odtekla. Trochu nás to ale zdrželo při výstavbě," vysvětluje Kolár.

Stavitel hřiště Milan Ištok na páté jamce.
Stavitel hřiště Milan Ištok odehrává míček z pískového banku, v pozadí kravín,

Stavitel hřiště Milan Ištok hraje na páté jamce (vlevo) a odpaluje míček z pískového banku, v pozadí kravín, který se začíná předělávat na pokoje a restauraci (vpravo).

K údržbě hřiště je potřeba tří lidí a šesti sekaček. Každá část areálu se totiž udržuje a stříhá trochu jinak. Nejpracnější je údržba greenů, tedy prostorů s jamkami, na nichž se zakončuje hra.

"Když se ale hřiště staví, greeny dají nejvíc práce. Nejprve se připraví plocha, kdy má green už konečný tvar. Pak se do něj ještě musí udělat drenáž a poté se naveze deseticentimetrová vrstva písku. Do něj se pak vysévá speciální tráva, což je druh psinečku," popisuje složitou stavbu greenů Ištok, který se v minulosti podílel i na vzniku hřišť na Slapech, v Beskydech či Ústí.

Kromě samotných polí, která se změnila během dvou let na golfové hřiště, se výrazně mění i bývalý kravín. V jedné části už nyní mají garáže pro traktůrky a sekačky zaměstnanci hřiště. Na opačné straně kravína je nová klubovna.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie zkoumá volební plakát s heslem, že jen deratizace na havěť nestačí

Obsah tohoto volebního letáku, který se objevil v Mostě, zkoumá policie.

Policie se zabývá obsahem volebního plakátu uskupení Otevřená radnice Most, jehož lídrem je bývalý náměstek ministra...

Další z rubriky

Muž odsouzený na 19 let za vraždu čtrnáctileté dívky v Doubici se odvolal

Obžalovaný Martin Chlouba před ústeckým krajským soudem (18. června 2018)

Případem vraždy čtrnáctileté dívky a pokusu o vraždu její o dva roky starší kamarádky v Doubici na Děčínsku se bude...

Chci pokračovat v práci a zastavit příliv nepřizpůsobivých, říká Nechybová

Ústecká primátorka Věra Nechybová.

Obhájit křeslo primátorky v barvách Ústeckého fóra občanů (UFO) se pokusí v nadcházejících komunálních volbách Věra...

Muž vytáhl na kolemjdoucího sekáček na maso a vyhrožoval mu smrtí

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech.

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech. Jednadvacetiletý muž z Litoměřicka tam ohrožoval sekáčkem na...

Najdete na iDNES.cz