Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Teplicku vznikne první soukromá škola, slibuje učení prožitkem

  11:05aktualizováno  11:05
Rodiče jako součást výuky, učení prožitkem a méně žáků ve třídách plánuje vedení nové školy, která se má v Teplicích či jejich okolí otevřít v září příštího roku. První nestátní základní škola má ukojit zájem rodičů z Teplicka po alternativním vzdělávání.

Ilustrační snímek. | foto: Rosan Bosch Studio a Kim Wendt

„V Česku vzniká podobných škol celá řada, u nás v kraji je jich ale zatím minimum,“ říká Ivana Kopřivová ze spolku Svobodná Kopřiva, který rozjezd nové školy připravuje.

Alternativu hledala i sama Kopřivová, která pracuje ve školství přes 20 let. „Je velmi zkostnatělé a nemám pocit, že by se ubíralo správným směrem. Budou děti za deset dvacet let potřebovat to, co se dnes učí? To nevíme,“ říká.

„Moderním školským systémům se ale nepřibližujeme, spíše naopak. Soukromá škola je pro mě cestou, jak já jako učitelka mohu dělat pro děti maximum,“ vysvětluje budoucí ředitelka školy.

Škola, která ponese název Molekula, se chce inspirovat nejen alternativními pedagogikami, jako je montessori, waldorf či lesní pedagogika, ale také moderními vzdělávacími směry.

„Každý z těchto směrů má své přednosti, které bychom chtěli kombinovat. Hledáme vlastní cestu vyplývající z našich zkušeností a možností,“ přibližuje koncept školy Kopřivová.

Respekt dospělých k dětem

Mezi pilíře bude podle ní patřit mnohem větší zapojování rodičů do vzdělávacího procesu, než je obvyklé, nebo respektující vztah mezi učitelem a žákem.

„To ale neznamená anarchii. K tomu, aby se děti chovaly s respektem k druhým lidem, je nutné, aby samy zažily respekt od dospělých,“ upozorňuje Kopřivová.

Příprava nové instituce je v plném proudu. Spolek jedná o budově, v níž najde škola zázemí, následovat budou další nezbytné administrativní kroky.

„Co nejdříve chceme požádat o zápis do Rejstříku škol a školských zařízení. Pokud se tak stane, školu bychom rádi otevřeli v září 2017. Nahrává nám fakt, že ministerstvo posunulo zápisy do škol z ledna na duben,“ podotýká.

Nejdříve jen jedna třída

Škola Molekula plánuje v září otevřít jednu první třídu. Při větším zájmu by však mohlo žáky přivítat několik tříd na bázi malotřídek.

V regionu půjde už o druhou novou nestátní školu, jež má začít fungovat od příštího září. V Litvínově totiž vzniká waldorfská základní škola, kterou připravuje tamní Krušnohorská waldorfská iniciativa.

„Každý rok chceme otevřít jednu třídu, zápis bude vždy probíhat do první třídy a bude samozřejmě možný přestup do už otevřených ročníků,“ řekla zakladatelka školy Zuzana Štěpánová.

Otevření nové základní školy se připravuje i v Ústí, a to na rok 2018. Ponese název Karmel a jejím zřizovatelem je Sbor Církve čs. husitské.

Také tato křesťanská škola bude klást důraz na alternativní metody vzdělávání, chybět třeba nebudou věkově smíšené třídy, slovní hodnocení či prožitkové učení.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za vymyšlené povodně a dotační podvod dostal bývalý starosta podmínku

Budova Krajského soudu v Ústí nad Labem

Krajský soud potrestal bývalého starostu Úštěku na Litoměřicku Bohumíra Jasanského tříletou podmínkou za dotační...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Najdete na iDNES.cz