Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Teplicku vznikne první soukromá škola, slibuje učení prožitkem

  11:05aktualizováno  11:05
Rodiče jako součást výuky, učení prožitkem a méně žáků ve třídách plánuje vedení nové školy, která se má v Teplicích či jejich okolí otevřít v září příštího roku. První nestátní základní škola má ukojit zájem rodičů z Teplicka po alternativním vzdělávání.

Ilustrační snímek. | foto: Rosan Bosch Studio a Kim Wendt

„V Česku vzniká podobných škol celá řada, u nás v kraji je jich ale zatím minimum,“ říká Ivana Kopřivová ze spolku Svobodná Kopřiva, který rozjezd nové školy připravuje.

Alternativu hledala i sama Kopřivová, která pracuje ve školství přes 20 let. „Je velmi zkostnatělé a nemám pocit, že by se ubíralo správným směrem. Budou děti za deset dvacet let potřebovat to, co se dnes učí? To nevíme,“ říká.

„Moderním školským systémům se ale nepřibližujeme, spíše naopak. Soukromá škola je pro mě cestou, jak já jako učitelka mohu dělat pro děti maximum,“ vysvětluje budoucí ředitelka školy.

Škola, která ponese název Molekula, se chce inspirovat nejen alternativními pedagogikami, jako je montessori, waldorf či lesní pedagogika, ale také moderními vzdělávacími směry.

„Každý z těchto směrů má své přednosti, které bychom chtěli kombinovat. Hledáme vlastní cestu vyplývající z našich zkušeností a možností,“ přibližuje koncept školy Kopřivová.

Respekt dospělých k dětem

Mezi pilíře bude podle ní patřit mnohem větší zapojování rodičů do vzdělávacího procesu, než je obvyklé, nebo respektující vztah mezi učitelem a žákem.

„To ale neznamená anarchii. K tomu, aby se děti chovaly s respektem k druhým lidem, je nutné, aby samy zažily respekt od dospělých,“ upozorňuje Kopřivová.

Příprava nové instituce je v plném proudu. Spolek jedná o budově, v níž najde škola zázemí, následovat budou další nezbytné administrativní kroky.

„Co nejdříve chceme požádat o zápis do Rejstříku škol a školských zařízení. Pokud se tak stane, školu bychom rádi otevřeli v září 2017. Nahrává nám fakt, že ministerstvo posunulo zápisy do škol z ledna na duben,“ podotýká.

Nejdříve jen jedna třída

Škola Molekula plánuje v září otevřít jednu první třídu. Při větším zájmu by však mohlo žáky přivítat několik tříd na bázi malotřídek.

V regionu půjde už o druhou novou nestátní školu, jež má začít fungovat od příštího září. V Litvínově totiž vzniká waldorfská základní škola, kterou připravuje tamní Krušnohorská waldorfská iniciativa.

„Každý rok chceme otevřít jednu třídu, zápis bude vždy probíhat do první třídy a bude samozřejmě možný přestup do už otevřených ročníků,“ řekla zakladatelka školy Zuzana Štěpánová.

Otevření nové základní školy se připravuje i v Ústí, a to na rok 2018. Ponese název Karmel a jejím zřizovatelem je Sbor Církve čs. husitské.

Také tato křesťanská škola bude klást důraz na alternativní metody vzdělávání, chybět třeba nebudou věkově smíšené třídy, slovní hodnocení či prožitkové učení.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz