Nakládání ropných kalů na skládce Celio u Litvínova, odkud se převezou ke

Nakládání ropných kalů na skládce Celio u Litvínova, odkud se převezou ke spalování do cementárny v Čížkovicích. | foto: Petr Kreutzer, MF DNES

Na skládce u Litvínova už jsou uloženy všechny ostravské kaly

  • 1
Všech plánovaných 110 tisíc tun kalů z ostravských lagun se do konce roku přivezlo na skládku Celio u Litvínova. S jejich pálením se začne v únoru v cementárně Lafarge v Čížkovicích u Lovosic a potrvá šest let. Podle ekologů hrozí, že se na sever Čech dovezou další nebezpečné kaly z Polska.

"Podle našeho závazku jsme tento bod splnili a odvezli všechno z Ostravy ještě před termínem, který byl stanoven na konec roku," sdělila Vlasta Končelová, mluvčí společnosti Geosan, která je lídrem sdružení Čistá Ostrava.

Pálení kalů

V čížkovické cementárně se bude pálit produkt zvaný Geobal 4. Jde o materiál vzniklý ze zbytků ropných látek, mazacích olejů a dalších nebezpečných příměsí, který desítky let ležel v lagunách ostravského podniku Ostramo smíchaný s vápnem.

"Máme tu veškerý materiál podle smlouvy," potvrdil Jindřich Kauca, ředitel skládky Celio u Litvínova.

Museli to stihnout, protože právě první lednový den začala platit výpověď, kterou dopravci upravených kalů dalo Podkrušnohorské technické muzeum. To mu pronajímalo vlakovou vlečku, kde se materiál vykládal. Nyní už by vlečku používat nemohl. Výpověď iniciovali představitelé Mostu ve správní radě muzea, kteří jako jedni z prvních proti navážení kalů vystoupili.

Ještě na konci roku 2011 rozhodlo ministerstvo životního prostředí (MŽP) o tom, že zamítá odvolání ekologických organizací Greenpeace, Arnika a litvínovského sdružení Kořeny proti povolení, které skládce Celio umožňuje skladování materiálu z ostravských kalů na šest let.

Co s kaly z Polska

Kdyby předtím s jejich odvoláním souhlasil krajský úřad, mohlo by se celé řízení o dovozu kalů opakovat a mít jiný výsledek než předchozí. A kaly by se tu třeba ani skladovat nemusely.

Ekologové v té souvislosti varovali, že hrozí navezení ještě dalších tisíců tun materiálu z lagun na sever Čech - například MŽP nyní jedná s Polskem o tom, co s hmotou z kalů, která je na různých místech země a polská strana ji označila za velmi nebezpečný odpad, který se nesmí vyvážet přes hranice, a tudíž nemá v Polsku co dělat.

"Obeslali jsme všechny dotčené, abychom zjistili, jak se ten materiál certifikoval, kdo rozhodl, že je to palivo, a jak se do Polska vlastně dostal. V nejbližších dnech budeme odesílat do Polska dopis s výsledky," uvedla Michaela Jendeková, mluvčí ministerstva.