Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na severu Čech si z politiků nejvíc vydělal Petr Benda a Aleš Řebíček

  9:04aktualizováno  9:04
Bývalý ministr dopravy a bývalý teplický radní Aleš Řebíček a krajský radní Petr Benda vedou v Ústeckém kraji žebříček politiků s nejvyššími vedlejšími příjmy. Paradoxně právě u těchto dvou nelze výši jejich bočních příjmů zveřejnit, přestože do jejich majetkových přiznání jinak může nahlédnout kdokoliv.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Benda s Řebíčkem si za loňský rok mimo politiku vydělali tolik, že by jejich příjmy společně utáhly roční rozpočet menšího města. Funkce radních však vykonávají jako takzvaní neuvolnění politici. Není tedy jejich hlavním zaměstnáním a novináři tak nesmějí částky z jejich veřejně přístupného přiznání napsat.

Majetkové přiznání

Přiznání slouží jako nástroj kontroly politiků. Veřejnost má mít přehled, nejsou-li ve střetu zájmů.

Politici musí uvést, jestli mimo své funkce podnikají, zasedají v orgánech společností, nabyli nějaký majetek či jestli jejich vedlejší příjmy přesáhly 100 tisíc korun ročně.

Přiznání musí podat vždy do 30. června následujícího roku.

Jiné je to u primátorů. Největším boháčem mezi nimi je v Ústeckém kraji chomutovský primátor Jan Mareš, který si loni včetně odměn za svou funkci přišel na 1,33 milionu korun. Od města jako radní a posléze primátor (za poslední dva měsíce v roce) pobíral plat ve výši 185 tisíc korun. Zbytek si vydělal v dalších pěti úvazcích.

Mimo vedení města zvládal být Mareš například ředitelem Střední školy energetické a stavební v Chomutově či zasedat v orgánech Chomutovské bytové a Dopravního podniku města Chomutova a Jirkova.

Samotné ředitelování mu vyneslo 960 tisíc korun. "Zvládnout to všechno je možné, i když je to časově náročné. Denně pracuji už od šesti hodin, mnohdy do večera a i o víkendech," říká Mareš. Ředitelem školy už od počátku roku však není.

Mimo radnici nezahálí ani primátor Mostu Vlastimil Vozka. Místa v představenstvu Dolu Kohinoor, SBD Krušnohor a dozorčí radě United Energy mu loni vynesla 541 tisíc před zdaněním. "V těchto oborech mám 30 let praxi, nedělá mi problém to stíhat," sdělil Vozka.

Členství ve firmách města je ze zákona bez odměn

Současný primátor Ústí nad Labem Vít Mandík zasedá v představenstvu ústeckého dopravního podniku, podle zákona bez nároku na odměnu.

Co politik přizná

Přiznání politiků se liší podle toho, jestli jsou natolik otevření, že přiznají i odměny za svou politickou funkci.

"Předmětem přiznání nejsou odměny za funkci. Je to na libovůli každého politika, jestli je přizná," uvedl tajemník ústeckého magistrátu Leoš Nergl.

Problém zveřejnit svůj příjem za funkci neměl chomutovský primátor Jan Mareš, krajský radní Petr Benda nebo někdejší primátor Ústí Jan Kubata.

Ze současného vedení Ústí naopak neuvedl své příjmy za politickou funkci nikdo.

Mandíkův předchůdce Jan Kubata si loni jako primátor polepšil o 581 tisíc korun, z toho 485 tisíc korun dělal plat primátora. Z magistrátu dostal Kubata na ošatné 40 tisíc a v představenstvu Středočeských vodáren si vydělal 56 tisíc.

V tomto směru je mezi starosty a primátory nejchudší starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč, který se v roce 2010 věnoval pouze vedení města.

Z vedoucích představitelů kraje měl nejstručnější přiznání někdejší hejtman a současný radní Jiří Šulc. Odevzdal ho prázdné, u všeho proškrtal možnost "NE" - nepodniká, nemá žádné příjmy.

Vůbec nejvíce křesel mimo svůj úřad zahřívá náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha, který zasedá v pěti subjektech a ještě je společníkem ve dvou firmách.

Přesto žádné příjmy nepřiznal. "Funkci vykonávám jako uvolněný, tudíž ze zákona nesmím pobírat odměnu za výkon funkcí v orgánech společností, ve kterých má město majetkovou účast," uvedl Řeřicha s narážkou na členství v orgánech ústeckého Dopravního podniku a Tepelného hospodářství. Ale za rok 2009 si tam vydělal 158 tisíc korun, které přiznal až po dotazech novinářů.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Lunetic zahájil turné v Litvínově. Oslavil tak dvacáté „narozeniny“

Lunetici po dvaceti letech

Skupina Lunetic odstartovala turné. Uspořádala ho k výročí – od chvíle, kdy vtrhla na českou hudební scénu, totiž...

O ohledávání těl nebyl zájem, Ústecký kraj sehnal koronera po dvou letech

Seniorku srazila tramvaj, na místě zemřela (7. 4. 2015).

Ústeckému kraji se podařilo najít koronera, který bude na severu Čech zajišťovat prohlídky těl zemřelých mimo...

Žena říká, že ji na Lounsku znásilnil cizí muž. Policie hledá svědky z aut

Neosvětlená cesta od zastávky autobusu ke kolejím Hvězda. Právě tady často...

Kriminalisté prověřují případ znásilnění na Lounsku. Mladá žena vypověděla, že k ní večer v blízkosti silnice z...

Najdete na iDNES.cz