Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na severu Čech si z politiků nejvíc vydělal Petr Benda a Aleš Řebíček

  9:04aktualizováno  9:04
Bývalý ministr dopravy a bývalý teplický radní Aleš Řebíček a krajský radní Petr Benda vedou v Ústeckém kraji žebříček politiků s nejvyššími vedlejšími příjmy. Paradoxně právě u těchto dvou nelze výši jejich bočních příjmů zveřejnit, přestože do jejich majetkových přiznání jinak může nahlédnout kdokoliv.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Benda s Řebíčkem si za loňský rok mimo politiku vydělali tolik, že by jejich příjmy společně utáhly roční rozpočet menšího města. Funkce radních však vykonávají jako takzvaní neuvolnění politici. Není tedy jejich hlavním zaměstnáním a novináři tak nesmějí částky z jejich veřejně přístupného přiznání napsat.

Majetkové přiznání

Přiznání slouží jako nástroj kontroly politiků. Veřejnost má mít přehled, nejsou-li ve střetu zájmů.

Politici musí uvést, jestli mimo své funkce podnikají, zasedají v orgánech společností, nabyli nějaký majetek či jestli jejich vedlejší příjmy přesáhly 100 tisíc korun ročně.

Přiznání musí podat vždy do 30. června následujícího roku.

Jiné je to u primátorů. Největším boháčem mezi nimi je v Ústeckém kraji chomutovský primátor Jan Mareš, který si loni včetně odměn za svou funkci přišel na 1,33 milionu korun. Od města jako radní a posléze primátor (za poslední dva měsíce v roce) pobíral plat ve výši 185 tisíc korun. Zbytek si vydělal v dalších pěti úvazcích.

Mimo vedení města zvládal být Mareš například ředitelem Střední školy energetické a stavební v Chomutově či zasedat v orgánech Chomutovské bytové a Dopravního podniku města Chomutova a Jirkova.

Samotné ředitelování mu vyneslo 960 tisíc korun. "Zvládnout to všechno je možné, i když je to časově náročné. Denně pracuji už od šesti hodin, mnohdy do večera a i o víkendech," říká Mareš. Ředitelem školy už od počátku roku však není.

Mimo radnici nezahálí ani primátor Mostu Vlastimil Vozka. Místa v představenstvu Dolu Kohinoor, SBD Krušnohor a dozorčí radě United Energy mu loni vynesla 541 tisíc před zdaněním. "V těchto oborech mám 30 let praxi, nedělá mi problém to stíhat," sdělil Vozka.

Členství ve firmách města je ze zákona bez odměn

Současný primátor Ústí nad Labem Vít Mandík zasedá v představenstvu ústeckého dopravního podniku, podle zákona bez nároku na odměnu.

Co politik přizná

Přiznání politiků se liší podle toho, jestli jsou natolik otevření, že přiznají i odměny za svou politickou funkci.

"Předmětem přiznání nejsou odměny za funkci. Je to na libovůli každého politika, jestli je přizná," uvedl tajemník ústeckého magistrátu Leoš Nergl.

Problém zveřejnit svůj příjem za funkci neměl chomutovský primátor Jan Mareš, krajský radní Petr Benda nebo někdejší primátor Ústí Jan Kubata.

Ze současného vedení Ústí naopak neuvedl své příjmy za politickou funkci nikdo.

Mandíkův předchůdce Jan Kubata si loni jako primátor polepšil o 581 tisíc korun, z toho 485 tisíc korun dělal plat primátora. Z magistrátu dostal Kubata na ošatné 40 tisíc a v představenstvu Středočeských vodáren si vydělal 56 tisíc.

V tomto směru je mezi starosty a primátory nejchudší starosta Litoměřic Ladislav Chlupáč, který se v roce 2010 věnoval pouze vedení města.

Z vedoucích představitelů kraje měl nejstručnější přiznání někdejší hejtman a současný radní Jiří Šulc. Odevzdal ho prázdné, u všeho proškrtal možnost "NE" - nepodniká, nemá žádné příjmy.

Vůbec nejvíce křesel mimo svůj úřad zahřívá náměstek ústeckého primátora Jan Řeřicha, který zasedá v pěti subjektech a ještě je společníkem ve dvou firmách.

Přesto žádné příjmy nepřiznal. "Funkci vykonávám jako uvolněný, tudíž ze zákona nesmím pobírat odměnu za výkon funkcí v orgánech společností, ve kterých má město majetkovou účast," uvedl Řeřicha s narážkou na členství v orgánech ústeckého Dopravního podniku a Tepelného hospodářství. Ale za rok 2009 si tam vydělal 158 tisíc korun, které přiznal až po dotazech novinářů.

Autor:Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Obrnice byly vzorem začlenění Romů, s novými rodinami ale přišly potíže

Současný život v Obrnicích, které dříve byly vzorem pro ostatní.

Před pěti lety o sobě daly Obrnice na Mostecku vědět v pozitivním slova smyslu celé Evropě. Tehdejší starostka...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Další z rubriky

Při pomoci umírajícím si vážíte každého dne, říká šéfka mobilního hospice

Lékařka onkologického oddělení v Masarykově nemocnici a vedoucí mobilního...

Jana Dušánková pracuje v Masarykově nemocnici v Ústí nad Labem dvacátým rokem na onkologickém oddělení. Před čtyřmi...

Přijdou noví Romové a epidemie žloutenky začne znovu, míní hygienici

Správné mytí rukou. Redaktorka MF DNES, která na absolvovala minikurz v...

Od února 2017 sužuje romskou komunitu v Ústí nad Labem „nemoc špinavých rukou“. Teď hepatitida typu A ustupuje....

V Teplicích našli v kontejneru jen pár metrů od babyboxu mrtvé novorozeně

Ve Strašnicích se našlo tělo mrtvého novorozence v kontejneru.

Policie vyšetřuje od čtvrtečního večera v Teplicích smrt novorozence. Tělo leželo v kontejneru několik desítek metrů od...

Grafton Recruitment Praha
Specialista vnitřní kontroly/ auditor

Grafton Recruitment Praha
Ústecký kraj
nabízený plat: 60 000 - 100 000 Kč

Najdete na iDNES.cz