Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Správce železnic hledá agenturu, která bude hlídat tratě před zloději

  17:31aktualizováno  17:31
Správa železniční dopravní cesty hledá bezpečnostní agenturu, která by jí pomohla hlídat tratě v Ústeckém kraji. V poslední době tam totiž nebývale vzrostl počet krádeží. Správa kolejí plánuje tříměsíční pilotní projekt. Pokud se hlídání osvědčí, hodlá s agenturou spolupracovat i nadále.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Klíma, MAFRA

A proč právě sever Čech? "Ústecký kraj počtem krádeží na železnici v poslední době vede," podotkl mluvčí Správy železniční dopravní cesty (SŽDC) Pavel Halla.

Za loňský rok zloději v kraji způsobili třetí nejvyšší škodu v republice - přes 1,8 milionu korun. Před ním jsou pouze střední Čechy včetně Prahy a Jižní Morava. Tam ale škodu podle Hally navýšil jeden gang zaměřující se na krádeže transformátorů.

SŽDC chce krádeže zastavit. Připravila proto internetovou aukci, v níž hledá finančně nejvhodnějšího zájemce na hlídání tratí. Podle Hally se do aukce přihlásilo šest firem, vítěz by měl začít hlídat kolejiště v létě.

"Vytipovali jsme konkrétní oblasti, které jsou postiženy nájezdy zlodějů nejvíce. Jedná se například o periferie velkých měst se sociálně slabými obyvateli či úseky, kde není objednávána pravidelná doprava," přiblížil Halla. Konkrétní lokality nechtěl z taktických důvodů zveřejňovat.

Pokud policie nechytí zloděje kovů při činu, těžko se krádež prokazuje. Zloději se totiž vymlouvají, že odmontované železniční součástky někde našli. Soukromá agentura by podle plánů SŽDC proto měla hlídat vytipované lokality nepřetržitě.

Zloději nejvíce kradou tlumivky

Vytvořila by tím tak pomyslný článek mezi správcem kolejí a policií. Pokud by zadržela pachatele při trestné činnosti, zavolala by policejní orgány. "Ostraha kolejí by také měla telefonní čísla na naše zaměstnance v pohotovosti a byla by proškolená na vstup do kolejiště," popisuje Halla.

Pilotní projekt potrvá tři měsíce. SŽDC pak vyhodnotí, jestli se jí najmutí agentury vyplatí. Zloději za ukradenou součást železničního svršku sice ve sběrně dostanou řádově stokoruny, správci kolejí však vznikne škoda tisícinásobně vyšší.

Zloději kradou kolejnice, dopravní značení, šrouby nebo kabely. Severní Čechy však drží primát v počtu odcizených stykových transformátorů. "Ústecký kraj suverénně vede v krádežích tlumivek, které obsahují měď. A to dokonce tak, že se vyčerpaly všechny skladové zásoby," poznamenal Halla.

Že by se ochranky na železnici rozšířily do dalších krajů, je zatím nejisté. Podle Hally bude záležet hlavně na tom, kolik zlodějů se podaří zadržet a jestli se správci kolejí náklady na agenturu vyplatí.

Autor:

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Další z rubriky

Ústí postihl výpadek proudu, nejely trolejbusy ani vlaky

Ilustrační snímek

Desetitisíce lidí na severu Čech postihl odpoledne blackout. Bez proudu se po 15. hodině ocitlo podle mluvčí skupiny...

Lunetic zahájil turné v Litvínově. Oslavil tak dvacáté „narozeniny“

Lunetici po dvaceti letech

Skupina Lunetic odstartovala turné. Uspořádala ho k výročí – od chvíle, kdy vtrhla na českou hudební scénu, totiž...

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...

Najdete na iDNES.cz