Na rakovinu děložního čípku umírá nejvíce žen na severu Čech

  15:18aktualizováno  15:18
Z celé republiky zemře na rakovinu děložního čípku nejvíce žen na severu Čech. Oproti průměru je to téměř dvakrát tolik než v jiných regionech. Podle lékařů za to může mimo jiné nedostatečná prevence.
Ženy chodí ke gynekologovi s rakovinou děložního šípku, až když je pozdě. (ilustrační snímek)

Ženy chodí ke gynekologovi s rakovinou děložního šípku, až když je pozdě. (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

"V roce 2000 bylo v našem kraji zaznamenáno 115 nových případů karcinomu děložního čípku a 64 úmrtí. V roce 2006 to bylo 118 nových případů a 60 žen zemřelo, o dva roky později 104 případů a 44 žen zemřelo," říká k dramatickým číslům lékařka Eva Jílková ze Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem.

Počty nemocných

V letech 2000 až 2008 byla nemocnost u rakoviny děložního čípku v Česku 13,2 na 100 tisíc žen. To znamená, že ze sto tisíc 13,2 žen onemocní.

V Karlovarském kraji to bylo ale 21 žen a v Ústeckém 20 žen. V roce 2008 byla podle lékařky Jílkové nemocnost v Ústeckém kraji dokonce 24,6 žen ze sta tisíc.

Proti 44 úmrtím na severu v roce 2008 (což jsou poslední dostupná čísla) bylo třeba v Pardubickém kraji ve stejném období diagnostikováno 50 nových případů a 10 žen zemřelo, na jihu Čech bylo 58 případů a 15 úmrtí.

"Přitom všechny ženy umírají zcela zbytečně, známé jsou příčiny onemocnění, úspěšná je prevence. Tou jsou pravidelné prohlídky u gynekologa," vysvětluje Jílková.

Rakovina děložního čípku je důsledek nejčastější sexuálně přenosné infekce HPV, tedy lidskými papillomaviry. "Laicky řečeno, téměř každý, kdo si užívá sex, se nejspíš nakazí a někteří i několikrát za život," říká ústecký gynekolog Petr Sudek, který se touto problematikou zabývá.

Nový systém čeká na podpis ministra

Na základních i středních školách organizuje cyklus přednášek s názvem Vezmi svou maminku ke gynekologovi, ve čtvrtek se pod jeho záštitou a za přispění ústecké pobočky VZP v obchodním domě Forum koná výstava Co vidí gynekolog a Vy ne.

V České republice přitom existuje propracovaný systém, který by vedl k výraznému snížení výskytu onemocnění i úmrtnosti. Vytvořil ho tým gynekologů Jiřího Ondruše a Vladimíra Dvořáka spolu s předními českými patology a onkology.

"Jediné, co spuštění již tři roky chybí, je podpis z ministerstva zdravotnictví, který by systém naplnil pacientkami," dodává Sudek.

Pokud by plán špičkových odborníků již fungoval, rychle by se Česko mohlo přiblížit například Finsku, kde je výskyt tohoto onemocnění jen 4,4 žen na 100 tisíc nemocných.

Ženy chodí k lékaři pozdě

Problém je, že většina žen přijde do ordinace gynekologa, až když je pozdě. "Přestože jsou nové metody léčby, ty současné jsou vylepšené, většina zachycených rakovin je již tak pokročilých, že to nijak zásadně nemění šance žen. Úmrtnost se stále pohybuje kolem padesáti procent," varoval Sudek.

Přitom každá žena má jednou ročně nárok na preventivní prohlídku u gynekologa, která je hrazena ze zdravotního pojištění. Podle údajů pojišťoven ovšem na tyto prohlídky chodí pouze 50 procent žen.

"Na severu Čech ani ta polovina. Ještě mnohem nižší čísla platí na Lounsku, na Teplicku je to dokonce jen 38 procent, což je druhý nejhorší výsledek v celé zemi. Přitom cytologie, která se při prevenci odebírá, rizikové ženy spolehlivě identifikuje," vysvětluje Jílková.

Nejčtenější

Sparta - Teplice 0:1, další blamáž, zmar dokonal v závěru Moulis

Sparťanští hráči před utkáním proti Teplicím. Zleva: Srdjan Plavšić, Lukáš...

Fotbalová Sparta je v herních troskách. V jediném nedělním utkání 18. kola Fortuna ligy doma podlehla 0:1 průměrným...

Vyslat pár pluků z Litoměřic, Československo by nebylo, míní historik

Historik Filip Hrbek

V napjaté situaci kolem vzniku ČSR, kdy se pohraničí chtělo připojit k Rakousku, přišel litoměřické posádce rozkaz...

Jsme divoký sever, řekla vyhozená úřednice, když dostala cenu za odvahu

Nadační fond proti korupci již poosmé udělil Ceny za odvahu. Ty jsou určeny...

Bývalá úřednice Jana Moravcová, nedávno vyhozená z České inspekce životního prostředí, student Lukáš Blažej a aktivisté...

Historická vybydlená ulice v Ústí mizí z mapy, zakousl se do ní bagr

Zdevastované domy v Ústí nad Labem v ulici Na Nivách

Začala demolice rozpadajících se bytových domů v ulici Na Nivách v ústeckých Předlicích. Je rozdělena do dvou etap. V...

ANKETA: Krajská města zdobí vánoční stromy, vyberte ten nejkrásnější

Vánoční strom

Centra měst ovládla vánoční atmosféra, ke které patří i ozdobené vánoční stromy. Jako už tradičně mohou čtenáři...

Další z rubriky

Žena z Litoměřicka učí chudé v Africe hospodařit na školních farmách

Renata Rokůsková

Renata Rokůsková z malé obce u Litoměřic stála u zrodu sdružení ShineBean, jež v Africe pomáhá chudým lidem hospodařit...

Chodec našel v Teplicích mrtvou ženu, podle policie zemřela cizí vinou

Ilustrační snímek

Mrtvolu ženy nalezl ráno náhodný chodec v Nákladní ulici v Teplicích. Podle prvotních výsledků vyšetřování žena zemřela...

Mrtvá žena nalezená v Teplicích byla zavražděna, pachatel zatím uniká

Ilustrační snímek

Kriminalisté stále pátrají po pachateli, jehož obětí se v Teplicích stala mladá prostitutka. Její tělo nalezl ve středu...

Najdete na iDNES.cz