Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na rakovinu děložního čípku umírá nejvíce žen na severu Čech

  15:18aktualizováno  15:18
Z celé republiky zemře na rakovinu děložního čípku nejvíce žen na severu Čech. Oproti průměru je to téměř dvakrát tolik než v jiných regionech. Podle lékařů za to může mimo jiné nedostatečná prevence.
Ženy chodí ke gynekologovi s rakovinou děložního šípku, až když je pozdě. (ilustrační snímek)

Ženy chodí ke gynekologovi s rakovinou děložního šípku, až když je pozdě. (ilustrační snímek) | foto: Michal Klíma, MAFRA

"V roce 2000 bylo v našem kraji zaznamenáno 115 nových případů karcinomu děložního čípku a 64 úmrtí. V roce 2006 to bylo 118 nových případů a 60 žen zemřelo, o dva roky později 104 případů a 44 žen zemřelo," říká k dramatickým číslům lékařka Eva Jílková ze Zdravotního ústavu v Ústí nad Labem.

Počty nemocných

V letech 2000 až 2008 byla nemocnost u rakoviny děložního čípku v Česku 13,2 na 100 tisíc žen. To znamená, že ze sto tisíc 13,2 žen onemocní.

V Karlovarském kraji to bylo ale 21 žen a v Ústeckém 20 žen. V roce 2008 byla podle lékařky Jílkové nemocnost v Ústeckém kraji dokonce 24,6 žen ze sta tisíc.

Proti 44 úmrtím na severu v roce 2008 (což jsou poslední dostupná čísla) bylo třeba v Pardubickém kraji ve stejném období diagnostikováno 50 nových případů a 10 žen zemřelo, na jihu Čech bylo 58 případů a 15 úmrtí.

"Přitom všechny ženy umírají zcela zbytečně, známé jsou příčiny onemocnění, úspěšná je prevence. Tou jsou pravidelné prohlídky u gynekologa," vysvětluje Jílková.

Rakovina děložního čípku je důsledek nejčastější sexuálně přenosné infekce HPV, tedy lidskými papillomaviry. "Laicky řečeno, téměř každý, kdo si užívá sex, se nejspíš nakazí a někteří i několikrát za život," říká ústecký gynekolog Petr Sudek, který se touto problematikou zabývá.

Nový systém čeká na podpis ministra

Na základních i středních školách organizuje cyklus přednášek s názvem Vezmi svou maminku ke gynekologovi, ve čtvrtek se pod jeho záštitou a za přispění ústecké pobočky VZP v obchodním domě Forum koná výstava Co vidí gynekolog a Vy ne.

V České republice přitom existuje propracovaný systém, který by vedl k výraznému snížení výskytu onemocnění i úmrtnosti. Vytvořil ho tým gynekologů Jiřího Ondruše a Vladimíra Dvořáka spolu s předními českými patology a onkology.

"Jediné, co spuštění již tři roky chybí, je podpis z ministerstva zdravotnictví, který by systém naplnil pacientkami," dodává Sudek.

Pokud by plán špičkových odborníků již fungoval, rychle by se Česko mohlo přiblížit například Finsku, kde je výskyt tohoto onemocnění jen 4,4 žen na 100 tisíc nemocných.

Ženy chodí k lékaři pozdě

Problém je, že většina žen přijde do ordinace gynekologa, až když je pozdě. "Přestože jsou nové metody léčby, ty současné jsou vylepšené, většina zachycených rakovin je již tak pokročilých, že to nijak zásadně nemění šance žen. Úmrtnost se stále pohybuje kolem padesáti procent," varoval Sudek.

Přitom každá žena má jednou ročně nárok na preventivní prohlídku u gynekologa, která je hrazena ze zdravotního pojištění. Podle údajů pojišťoven ovšem na tyto prohlídky chodí pouze 50 procent žen.

"Na severu Čech ani ta polovina. Ještě mnohem nižší čísla platí na Lounsku, na Teplicku je to dokonce jen 38 procent, což je druhý nejhorší výsledek v celé zemi. Přitom cytologie, která se při prevenci odebírá, rizikové ženy spolehlivě identifikuje," vysvětluje Jílková.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Advantage Consulting, s.r.o.
STRATEGICKÝ NÁKUPČÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz