Nejmodernější SPEC/CT gamakamera zvládne za den 8 pacientů.

Nejmodernější SPEC/CT gamakamera zvládne za den 8 pacientů. | foto: Iveta Lhotská, MAFRA

Ústecká onkologie získala špičkovou techniku. Srovnala krok s Brnem

  • 1
Nově opravené oddělení nukleární medicíny ústeckého komplexního onkologického centra V Podhájí je vybavené špičkovými přístroji. Onkologie získala nejmodernější gamakamery za 28 milionů korun a sterilní laboratoře pro přípravu radiofarmak. Takové měli v celé zemi dosud jen v Brně.

„Modernizace trvala 4 měsíce a stála tři a půl milionu korun. Potřebné přístroje pak více než 90 milionů korun,“ řekl včera Jiří Novák, předseda představenstva Krajské zdravotní (KZ), které patří pět největších nemocnic v regionu.

Původně se v Ústí mělo stavět nové onkologické centrum za více než miliardu korun, nahradila ho však postupná rekonstrukce onkologie V Podhájí, která stála už 250 milionů korun. „A budeme pokračovat, čeká nás zateplení budov, vybudování lékárny pro pacienty a letos i stavba parkoviště,“ vyjmenovává generální ředitel Krajské zdravotní Petr Fiala.

Pro pacienty ze severu Čech to znamená, že mají k dispozici vše pod jednou střechou - opravené zázemí a pohodlné vyšetření díky novým gamakamerám SPECT a SPECT/CT.

„Patří ke světové špičce, pro nás to znamená velké rozšíření diagnostických možností, pro pacienty pak velkou výhodu, že nemusí na dvě vyšetření. Obě zvládneme současně. Výsledek je rychlejší, přesnější a komplexní,“ řekl primář nukleární medicíny Aleš Chodacki.

Zatímco gamakamera SPECT se používá na jedno potřebné vyšetření, SPECT/CT je „dva v jednom“. Umí radiologické i nukleární vyšetření a obě sloučí. Za den zvládne osm pacientů, vyšetření trvá zhruba 20 minut a stojí průměrně 2 300 korun.

„Díky němu umíme i výjimečná vyšetření, která jiná diagnostika nezvládne, například odhalit Alzheimerovu chorobu. Vyšetřujeme prakticky veškeré nemoci a všechny orgány. Umíme vyšetřit cévní nemoci mozku, srdce, odhalit infarkt, anginu pectoris, choroby kostí, ledvin, plic,“ přiblížil Chodacki.

Přísně hlídaná třída čistoty

Další chloubou nukleární medicíny jsou laboratoře pro přípravu radiofarmak s přísně hlídanou třídou čistoty, kde lze připravit sterilní léčiva potřebná k léčbě onkologických onemocnění.

„Ta patří do sterilních léčiv, proto musí být připravována v prostředí, které je prosté jak částic, tak bakterií. Limit je méně než jedna částice na metr krychlový vzduchu,“ řekla Olga Mučicová, vedoucí odboru nemocničních lékáren KZ.

Do laboratoře lze nahlédnout jen hermeticky utěsněnými okny. Léky připravují laboranti nejen ve speciálních laminárních boxech, ale celá laboratoř má vlastní vzduchotechniku a speciální filtry.

Tam se vyrábí radiofarmaka, která se pak pacientům vpichují před vyšetřením do žil. Vlastně je to látka, která má radioaktivní složku a něco jako „lepidlo“, které funguje jen u konkrétního orgánu.

„Oboje tak doputuje tam, kam má, a radioaktivní složka tady pak chvíli svítí. Dávky jsou naprosto minimální, mají poločas rozpadu od několika hodin po pár minut, což nám dovoluje vyšetřovat i novorozence,“ vysvětlil Chodacki.