Památník masakru už je ve špatném stavu, obec proto nechá vyrobit nový (Ilustrační snímek).

Památník masakru už je ve špatném stavu, obec proto nechá vyrobit nový (Ilustrační snímek). | foto: Iva Špačková, iDNES.cz

Na místě masakru vězňů z koncentračních táborů postaví obec pomník

  • 1
Na konci 2. světové války bylo u Března nedaleko Chomutova zmasakrováno více než 300 vězňů z koncentračních táborů. Jen pár měsíců poté byl na místě vztyčen pietní kříž. Dnes už je ale kříž ve špatném stavu. Obec se proto rozhodla, že nechá vyrobit zcela nový 2,5 metru vysoký památník.

"Vážíme si památky válečných obětí a nechceme dopustit, že upadnou v zapomnění. Je to memento, které k Březnu patří. Proto se zastupitelé rozhodli použít 130 tisíc korun z obecního rozpočtu na zhotovení nového pomníku," uvedl starosta Zděnek Valenta.

Hřbitov obětí 2. světové války

V dubnu 1945 došlo u Března k velkému masakru vězňů z koncentračních táborů. V hromadných hrobech skončilo 306 obětí.

V září 1945 byla těla exhumována, každý mrtvý dostal svou rakev a byl znovu pohřben. Za hřbitovem byl vztyčen pietní kovový kříž.

Přestože je místo udržované, kříž podléhá povětrnostním vlivům a je poničený. Obec Březno se proto rozhodla nahradit ho novým pomníkem.

Rozpadající se kříž nahradí objekt ve tvaru plápolajícího ohně z napodobeniny pískovce. Jeho autorem je sochař Václav Krob. "Pomník bude dva a půl metru vysoký, bude na něm i kříž. Bude to důstojný nástupce současné piety," dodal březenský starosta s tím, že nový pomník bude hotový do podzimního svátku Památky zesnulých.

V noci se ozývala střelba, ráno byly podél kolejí desítky mrtvých

V Březně je třetí největší hřbitov svého druhu u nás. Ve třech řadách jsou hroby více než tří set vězňů a vězeňkyň z koncentračních táborů. Postříleni byli jen pár dní před koncem války. V dubnu 1945 je přivezl vlakový transport tvořený 55 vagony, v každém se tísnily desítky hladovějících a na kost vyhublých vězňů. Dva týdny po příjezdu prvního transportu se objevil druhý. Vezl stejně děsivý "náklad".

To, co se dělo pak, byla skutečná hrůza. Celé noci byla podle svědků slyšet střelba a ráno byly podél kolejí desítky mrtvých. Místní rolníci museli hromady těl vozit za hřbitov, kde pro ně francouzští zajatci a Poláci, kteří u sedláků pracovali, kopali společné hroby.

"Za několik měsíců po osvobození Československa, v září 1945, proběhla exhumace, mrtví byli uloženi do samostatných rakví a znovu pohřbeni. Za hřbitovní zdí byl vztyčen vysoký kovový kříž a místní ženy tam vysadily růže. K uctění památky umučených a zabitých se tu konala pravidelná shromáždění. Mrtví z takové události mají mít důstojné místo odpočinku. I proto jsme se rozhodli postavit nový pomník," dodal Valenta.