Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Milešovce nebude sníh ani třetí Vánoce po sobě. To se ještě nestalo

  11:29aktualizováno  11:29
Také Ústecký kraj pociťuje dopady oteplování, na nejvyšším vrcholu Českého středohoří Milešovce nebude na Štědrý den sníh ani třetí rok po sobě. V letošním roce padly v regionu desítky teplotních rekordů. Abnormálně teplý byl také listopad, i prosinec míří k rekordům.

Na Milešovce nebude sníh ani třetí rok po sobě. | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

„Letošní nejvyšší teplota má hodnotu 39,3 °C, byla naměřena 8. srpna v Doksanech. Téměř každý měsíc v tomto roce padaly rekordy. Těch krajských jsou desítky a na jednotlivých stanicích další. Už jsem je přestal počítat,“ říká Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu na ústeckém Kočkově.

Začalo to už v zimě, leden 2015 s průměrnou teplotou 1,5 °C byl proti normálu o 3,9 °C teplejší. V tomto měsíci byla přitom naměřena i nejnižší letošní teplota - ve Velkém Chvojně minus 15,1 °C.

Plusové hodnoty letos má zatím z jedenácti měsíců rovných osm. „Nejteplejší v historii měření, a to na všech stanicích, byl s 21,2 °C srpen, což je o 4,6 °C nad dlouhodobým normálem. To je opravdu hodně. Taková teplota by se měla vyskytnout jednou za sto let,“ zhodnotil meteorolog.

V Teplicích byl nejteplejší listopad dvakrát po sobě

Měsíční rekordy

měsíc: prům. °C/odchylka

leden: 1,5 °C/+ 3,9 °C

únor: 0,1 °C/ + 1,0 °C

březen: 4,4 °C/ + 1,6 °C

duben: 8 °C/ + 0,5 °C

květen: 12,6 °C/ + 0,2 °C

červen: 15,5 °C/ - 0,3 °C

červenec: 19,7 °C/ + 2,5 °C

srpen: 21,2 °C/ + 4,6 °C

září: 12,7 °C/ - 0,2 °C

říjen: 7,9 °C/ - 0,2 °C

listopad: 6,2 °C/ + 3,3 °C

prosinec: zatím + 4 až 5 °C

Pramen: ČHMÚ

Jenže to tak není, což dokazuje listopad, který ten loňský překonal o 3,3 °C. „Je zajímavé, že na několika stanicích byl listopad ještě teplejší než ten loňský, který byl zatím v historii měření nejteplejší. Takže máme po roce opět nejteplejší listopad, což je velice vzácná anomálie. Platí to například pro Teplice, kde se měří od roku 1880,“ přiblížil Tomšů, podle kterého bude rekordní i prosinec.

„Je také raritní, že na Milešovce se zatím nikdy nestalo, že by zde třikrát po sobě na Štědrý den nebyl sníh. Bylo to předloni, loni a i letos to tak bude,“ prozradil meteorolog.

Přestože v létě vysychaly řeky, kraj výrazně netrápí sucho, pod hranicí sucha je jen Ploučnice v Benešově. Labe mělo v úterý na Střekově 205 centimetrů a průtok 192 kubíků za sekundu, k průměrnému ročnímu průtoku tak chybí 45 centimetrů a 100 kubíků.

Jako jediný region v zemi má Ústecký kraj srážek dost

„To není mnoho. Sucho přetrvává na většině přítoků, ale stav v Labi už umožňuje s omezeným ponorem i lodní dopravu,“ uvádí Petr Plessney, provoznětechnický náměstek Dolního Labe.

Přestože každý druhý měsíc se letos vyskytlo období, kdy 10 dnů vůbec nepršelo - nejdelší toto období bylo mezi 7. a 25. dubnem - kraj jako jediný v zemi má srážek dost. Do konce listopadu spadlo 571 milimetrů srážek, normální hodnota je 612 milimetrů. „Máme tak ,splněno‘. Do konce prosince to doženeme a některé stanice to i překročí,“ předpovídá meteorolog.

Přesto na některých místech jsou podzemní prameny mnohem slabší než jindy. Půda totiž ztrácí schopnost vsakovat vodu. „Je to tím, že v zimě bylo málo sněhu, půda nezískala zásoby. Pak přijde horko, velký odpar vody, a přestože srážek máme dost, sucho nastane,“ dodal meteorolog.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Restart nalil první stamiliony, v získávání dotací vede Ústecký kraj

Koleso propadlého rypadla KU 300 trčí nad povrchovým dolem ČSA na Mostecku.

Vládní program Restart na restrukturalizaci Ústeckého, Karlovarského a Moravskoslezského kraje rozjel dotační programy,...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Najdete na iDNES.cz