Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na Milešovce nebude sníh ani třetí Vánoce po sobě. To se ještě nestalo

  11:29aktualizováno  11:29
Také Ústecký kraj pociťuje dopady oteplování, na nejvyšším vrcholu Českého středohoří Milešovce nebude na Štědrý den sníh ani třetí rok po sobě. V letošním roce padly v regionu desítky teplotních rekordů. Abnormálně teplý byl také listopad, i prosinec míří k rekordům.

Na Milešovce nebude sníh ani třetí rok po sobě. | foto: Vít Štěpánek, pro iDNES.cz

„Letošní nejvyšší teplota má hodnotu 39,3 °C, byla naměřena 8. srpna v Doksanech. Téměř každý měsíc v tomto roce padaly rekordy. Těch krajských jsou desítky a na jednotlivých stanicích další. Už jsem je přestal počítat,“ říká Radek Tomšů z Českého hydrometeorologického ústavu na ústeckém Kočkově.

Začalo to už v zimě, leden 2015 s průměrnou teplotou 1,5 °C byl proti normálu o 3,9 °C teplejší. V tomto měsíci byla přitom naměřena i nejnižší letošní teplota - ve Velkém Chvojně minus 15,1 °C.

Plusové hodnoty letos má zatím z jedenácti měsíců rovných osm. „Nejteplejší v historii měření, a to na všech stanicích, byl s 21,2 °C srpen, což je o 4,6 °C nad dlouhodobým normálem. To je opravdu hodně. Taková teplota by se měla vyskytnout jednou za sto let,“ zhodnotil meteorolog.

V Teplicích byl nejteplejší listopad dvakrát po sobě

Měsíční rekordy

měsíc: prům. °C/odchylka

leden: 1,5 °C/+ 3,9 °C

únor: 0,1 °C/ + 1,0 °C

březen: 4,4 °C/ + 1,6 °C

duben: 8 °C/ + 0,5 °C

květen: 12,6 °C/ + 0,2 °C

červen: 15,5 °C/ - 0,3 °C

červenec: 19,7 °C/ + 2,5 °C

srpen: 21,2 °C/ + 4,6 °C

září: 12,7 °C/ - 0,2 °C

říjen: 7,9 °C/ - 0,2 °C

listopad: 6,2 °C/ + 3,3 °C

prosinec: zatím + 4 až 5 °C

Pramen: ČHMÚ

Jenže to tak není, což dokazuje listopad, který ten loňský překonal o 3,3 °C. „Je zajímavé, že na několika stanicích byl listopad ještě teplejší než ten loňský, který byl zatím v historii měření nejteplejší. Takže máme po roce opět nejteplejší listopad, což je velice vzácná anomálie. Platí to například pro Teplice, kde se měří od roku 1880,“ přiblížil Tomšů, podle kterého bude rekordní i prosinec.

„Je také raritní, že na Milešovce se zatím nikdy nestalo, že by zde třikrát po sobě na Štědrý den nebyl sníh. Bylo to předloni, loni a i letos to tak bude,“ prozradil meteorolog.

Přestože v létě vysychaly řeky, kraj výrazně netrápí sucho, pod hranicí sucha je jen Ploučnice v Benešově. Labe mělo v úterý na Střekově 205 centimetrů a průtok 192 kubíků za sekundu, k průměrnému ročnímu průtoku tak chybí 45 centimetrů a 100 kubíků.

Jako jediný region v zemi má Ústecký kraj srážek dost

„To není mnoho. Sucho přetrvává na většině přítoků, ale stav v Labi už umožňuje s omezeným ponorem i lodní dopravu,“ uvádí Petr Plessney, provoznětechnický náměstek Dolního Labe.

Přestože každý druhý měsíc se letos vyskytlo období, kdy 10 dnů vůbec nepršelo - nejdelší toto období bylo mezi 7. a 25. dubnem - kraj jako jediný v zemi má srážek dost. Do konce listopadu spadlo 571 milimetrů srážek, normální hodnota je 612 milimetrů. „Máme tak ,splněno‘. Do konce prosince to doženeme a některé stanice to i překročí,“ předpovídá meteorolog.

Přesto na některých místech jsou podzemní prameny mnohem slabší než jindy. Půda totiž ztrácí schopnost vsakovat vodu. „Je to tím, že v zimě bylo málo sněhu, půda nezískala zásoby. Pak přijde horko, velký odpar vody, a přestože srážek máme dost, sucho nastane,“ dodal meteorolog.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Najdete na iDNES.cz