Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Na burčák se raději moc netěšte, říká vinař před vinobraním v Litoměřicích

  8:37aktualizováno  8:37
Pavel Hrabkovský z Velkých Žernosek je jedním z mnoha vinařů, kteří se o víkendu chystají do Litoměřic na největší vinobraní na severu Čech. Lidé se podle něj letos na burčák příliš těšit nemají. Moc se nevyvedl. Zralých hroznů je málo a vinaři by nejraději ještě nesklidili ani hrozen.
Vinař Pavel Hrabkovský z Velkých Žernosek ochutnává letošní víno.

Vinař Pavel Hrabkovský z Velkých Žernosek ochutnává letošní víno. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Jaký letos bude burčák?
Na burčák jsme sbírali müler-thurgau a úroda je o třicet procent menší než loni. A ještě je napadená plísněmi. Kvalita letos není zvláštní, cukrů je málo, protože není sluníčko. Hrozny, které jsme sklízeli, měly kolem 17 procent, což je na výrobu vína málo. Je potřeba minimálně o 1 až 2 stupně víc. A modré odrůdy jsme ani nezkoušeli sbírat, ty potřebují ještě měsíc. Chce to pěkný podzim, teplo, sluníčko a trochu větru. Když začne pršet a začnou hnít, musíme to urychleně sebrat v jakékoli kvalitě.

Kde se ta plíseň vzala? Je to počasím?
Bylo velké teplo a příliš mnoho deště, pak se to stává. Tady napadlo třeba 55 milimetrů za noc, a to je potom na vinici, když přijde sluníčko, jako v prádelně. Po dešti se vinice nedá chemicky ošetřit, do řad se nedostanete traktorem a my je máme až nahoře na Radobýlu. Ošetření révy bylo zbrzděné. A když se nedodrží limity postřiků a plíseň už se projeví, tak už se hrozně těžko brzdí.

Jsou na tom špatně všechny odrůdy?
Letos je to horší celkově. Některé odrůdy jsou na plísně háklivější, jiné méně. Ryzlink je napaden méně, chardonnay je také solidní, tady budou úrody jako loni. Portugal je napadený víc než svatovavřinecké.

Naučili se podle vás lidé pít severočeská vína?
Lidé, kteří sem přijedou, už většinou vědí, co očekávat. Nemohou od nás chtít červená vína jako z Itálie. Musí vědět, kam přijeli a co chtějí. U nás je tradice velká, protože otec tady vinice zakládal v roce 1955, když pracoval na státním statku. K nám vlastně jezdí pro víno vnoučata otcových zákazníků. Celkem bez velké reklamy jsme schopní naše víno prodat. Kde jinde než v Žernosekách by se mělo víno prodat. Žernoseky, to je první vinařská obec v Čechách. A konkurence tu není tak velká jako na Moravě, kde v každé vesničce má každý sklípek.

Mají vinaři vůbec dovolenou?

Jezdili jsme v létě do Holan na rybník. To je 20 kilometrů a byl jsem stále na telefonu. Pak jsme od dovolené upustili, protože v létě je spousta zelené práce, která obsahuje čištění kmínků, vylamování pazochů, zálivku a hlavně hlídání termínů postřiků. Proto jsme se přeorientovali na zimní dovolené a jezdíme na týden na lyže. Vinice spí, víno je stočené. Řezat začínáme až kolem Vánoc. Když se člověk potřebuje protáhnout od těch řízků a cukroví, vezme nůžky a jde do vinice.

Korkové zátky vinaře Pavla Hrabkovského z Velkých Žernosek.Víno od vinaře Pavla Hrabkovského z Velkých ŽernosekHrozen vína

LITOMĚŘICKÉ VINOBRANÍ

Pátek

Historický jarmark, Cimbálová muzika s J. Šmukařem, Od plotny skok, Nestel postel, Ferit. Průvod bubeníků a městské gardy, zasedání konšelů, přepadení tržiště lapkly, výslech katem, soud s čarodějnicí, upálení čarodějnice, středověké tance, kejklíři, ohňové představení.

Sobota

11.30 otevření vinobraní purkmistrem, průvod s trubači a městskou gardou, dopadení nepoctivého vinaře a jeho topení v kádi, Řemdich - hudba na počest císaře, sokolník, medvědář, 13.45 příjezd průvodu Karla IV., ceremonie. Janoušek + Vondrák, Rangers Band, Yellow Sisters, 21.30 Kouzelník Žito - rozsvícení věže Kalich, 21.40 Žentour

Ostrovní festival - sobota

The Boom, Embassy, No Panic, 4sings, Xindl X, Aneta Langerová, Nightwork, Monkey Bussines, Wohnout, Sníh na schodišti, Mother´s Angels, R. Mutha Fuckaz, Rytmus + Kontrafakt, Indy a Wich / LA4, DJ´s Fefe, DJ´s Pfobia Sound, skateboardové závosy, bossaball.

Které vinobraní v kraji je podle vás tradičně nejlepší?

celkem hlasů: 175

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 14. října 2010. Anketa je uzavřena.

Litoměřické vinobraní 79
Žernosecké vinobraní 52
Roudnické vinobraní 44

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...

Další z rubriky

O nevyužitou historickou budovu v Litvínově by se mohl starat kraj

Budova Radničního sklípku (uprostřed) je jednou z nejstarších dochovaných domů...

Radniční sklípek v Litvínově nepůjde do dražby, ale zřejmě se stane majetkem Ústeckého kraje. Vedení města Litvínov,...

Požár na skládce je uhašený, Celio má zákaz přijímat další odpad

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči po 16. hodině ukončili zásah v areálu skládky Celio v Litvínově, vyhořelou halu předali majiteli. Na místě byli...

Stav hořící haly na litvínovské skládce posoudí statik, hasiči tam nemohou

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči s pomocí speciálního nakladače vyskladnili asi polovinu haly hořící od středy v areálu skládky Celio v...

Najdete na iDNES.cz