Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nadšenci vypátrali sestřelený bombardér. Teď budou hledat ostatky pilota

  18:18aktualizováno  18:18
Nadšenci z Muzea letecké bitvy nad Krušnohořím vypátrali trosky létající pevnosti B-17G. Teď chtějí najít ostatky jejího pilota Howarda R. Schulteho z Chicaga, aby se mohl aspoň posmrtně vrátit do USA. S jedním z letounů 100. bombardovací skupiny zvané Krvavá stovka byl sestřelen 11. září 1944.

Že jde o hledaný bombardér, potvrdil nalezený štítek z motoru. | foto:  Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím

„Po několika letech pátrání, korespondence, studia leteckých snímků a stovkách kilometrů nachozených lesním terénem konečně víme, že jsme objevili stroj pilotovaný Lt. Howardem R. Schultem,“ říká Jan Zdiarský, jeden z amatérských leteckých badatelů z obce Kovářská na Chomutovsku, kde se muzeum leteckých bitev nachází.

Fotogalerie

Němečtí stíhači nad Krušnými horami sestřelili celou třetinu strojů jednotky, která odstartovala ze základny v Thorpe Abbotts ve východní Anglii. Kam dopadl Schulteho bombardér B-17G, se s jistotou nevědělo sedmdesát let.

„Osádka se pokusila se silně poškozeným letounem vrátit na základnu, ovšem když prolétali oblastí Lipska, osudovou ránu jim zasadil německý stíhač, který odstartoval z nedalekého letiště,“ popisuje Zdiarský.

I když měli badatelé řadu dobových dokumentů i výpovědí pamětníků a tušili, kam zhruba se bombardér zřítil, přesné místo dopadu zůstávalo dlouho skryté.

„Před lety se nám podařilo zkontaktovat pamětníka, který pád bombardéru viděl. Dohledali jsme i toho německého stíhače, který bombardér sestřelil, a přeživší členy americké osádky, kteří nám potvrdili, že jediný, kdo v letounu zůstal, byl jejich pilot Howard R. Schulte,“ přibližuje Zdiarský.

Muzeu už se dříve podařilo nalézt stroj a ostatky jiného letce

Zlomový den v bádání nastal letos 23. srpna. Klíčovou událostí, která dovedla pátrače k cíli, bylo navázání kontaktu s jinými nadšenci z Německa. Vzájemné sdílení informací pomohlo zpřesnit oblast, kde je potřeba po letadle pátrat.

„Po dalších analýzách dobových fotografií a leteckých snímků se pak šlo už takřka na jistotu a skutečně jsme objevili oblast o průměru asi 30 metrů se silným výskytem úlomků havarovaného letounu. Důkazy o tom, že jde právě o americký bombardér B-17, poskytl výrobní štítek jednoho z motorů letounu či útržek kombinézy jednoho člena osádky,“ popisuje Zdiarský.

Bitva nad Krušnohořím

Spojenci chtěli 11. září 1944 vyřadit z provozu rafinerii v Záluží u Mostu a další chemičky v Německu (Fulda, Eisenach, Chemnitz). Na akci poslali 1 131 bombardérů a 440 stíhaček.

Němci naopak na stroje mířící k Mostu poslali focke-wulfy a messerschmitty z Cottbusu.

Luftwaffe se podařilo sestřelit nad Krušnými horami 13 spojeneckých bombardérů a další poškodit, z toho u Kovářské byly sestřeleny čtyři.

Spojenecké stíhačky na oplátku během pronásledování nepřítele sestřelily 40 strojů luftwaffe.

Skupina o svém objevu informovala americkou armádní organizaci DPAA, jejímž úkolem je pátrání po nezvěstných amerických vojácích.

„Dokončuji rozsáhlou zprávu, na jejímž základě bude vyhlášena pátrací mise. Do té doby jsme místo nálezu uzavřeli a nemůžeme zveřejnit lokaci. Místo musí zůstat netknuté, aby nedošlo ke zničení toho nejdůležitějšího - ostatků pilota. Před třinácti lety už jsme podobnou pátrací misi absolvovali a na základě našeho bádání se podařilo najít letoun a ostatky Williama M. Lewise, který se tak po 60 letech mohl ‚vrátit‘ domů. Pilot Howard R. Schulte na to stále čeká,“ podotkl Zdiarský.

Zdiarský společně s obcí Kovářská a dalšími přáteli provozuje Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím. Expozice zahrnuje několik tisíc předmětů, mezi kterými jsou trosky letadel vážící několik set kilogramů i několikacentimetrové úlomky, ale především osobní předměty a autentické dokumenty týkající se amerických i německých letců. Muzeum otevřeli v roce 1997 přímí účastníci letecké bitvy z USA a Německa.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Lesy jsou kvůli suchu barevné jako na podzim. Jaro ukáže, zda stromy žijí

Sucho ničí stromy i na Ústecku. V popředí Mariánská skála.

V Českém středohoří a v Krušných horách to vypadá jako na podzim. Stromy žloutnou a opadávají. Jak moc je poničilo...

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Najdete na iDNES.cz