Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Nadšenci vypátrali sestřelený bombardér. Teď budou hledat ostatky pilota

  18:18aktualizováno  18:18
Nadšenci z Muzea letecké bitvy nad Krušnohořím vypátrali trosky létající pevnosti B-17G. Teď chtějí najít ostatky jejího pilota Howarda R. Schulteho z Chicaga, aby se mohl aspoň posmrtně vrátit do USA. S jedním z letounů 100. bombardovací skupiny zvané Krvavá stovka byl sestřelen 11. září 1944.

Že jde o hledaný bombardér, potvrdil nalezený štítek z motoru. | foto:  Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím

„Po několika letech pátrání, korespondence, studia leteckých snímků a stovkách kilometrů nachozených lesním terénem konečně víme, že jsme objevili stroj pilotovaný Lt. Howardem R. Schultem,“ říká Jan Zdiarský, jeden z amatérských leteckých badatelů z obce Kovářská na Chomutovsku, kde se muzeum leteckých bitev nachází.

Fotogalerie

Němečtí stíhači nad Krušnými horami sestřelili celou třetinu strojů jednotky, která odstartovala ze základny v Thorpe Abbotts ve východní Anglii. Kam dopadl Schulteho bombardér B-17G, se s jistotou nevědělo sedmdesát let.

„Osádka se pokusila se silně poškozeným letounem vrátit na základnu, ovšem když prolétali oblastí Lipska, osudovou ránu jim zasadil německý stíhač, který odstartoval z nedalekého letiště,“ popisuje Zdiarský.

I když měli badatelé řadu dobových dokumentů i výpovědí pamětníků a tušili, kam zhruba se bombardér zřítil, přesné místo dopadu zůstávalo dlouho skryté.

„Před lety se nám podařilo zkontaktovat pamětníka, který pád bombardéru viděl. Dohledali jsme i toho německého stíhače, který bombardér sestřelil, a přeživší členy americké osádky, kteří nám potvrdili, že jediný, kdo v letounu zůstal, byl jejich pilot Howard R. Schulte,“ přibližuje Zdiarský.

Muzeu už se dříve podařilo nalézt stroj a ostatky jiného letce

Zlomový den v bádání nastal letos 23. srpna. Klíčovou událostí, která dovedla pátrače k cíli, bylo navázání kontaktu s jinými nadšenci z Německa. Vzájemné sdílení informací pomohlo zpřesnit oblast, kde je potřeba po letadle pátrat.

„Po dalších analýzách dobových fotografií a leteckých snímků se pak šlo už takřka na jistotu a skutečně jsme objevili oblast o průměru asi 30 metrů se silným výskytem úlomků havarovaného letounu. Důkazy o tom, že jde právě o americký bombardér B-17, poskytl výrobní štítek jednoho z motorů letounu či útržek kombinézy jednoho člena osádky,“ popisuje Zdiarský.

Bitva nad Krušnohořím

Spojenci chtěli 11. září 1944 vyřadit z provozu rafinerii v Záluží u Mostu a další chemičky v Německu (Fulda, Eisenach, Chemnitz). Na akci poslali 1 131 bombardérů a 440 stíhaček.

Němci naopak na stroje mířící k Mostu poslali focke-wulfy a messerschmitty z Cottbusu.

Luftwaffe se podařilo sestřelit nad Krušnými horami 13 spojeneckých bombardérů a další poškodit, z toho u Kovářské byly sestřeleny čtyři.

Spojenecké stíhačky na oplátku během pronásledování nepřítele sestřelily 40 strojů luftwaffe.

Skupina o svém objevu informovala americkou armádní organizaci DPAA, jejímž úkolem je pátrání po nezvěstných amerických vojácích.

„Dokončuji rozsáhlou zprávu, na jejímž základě bude vyhlášena pátrací mise. Do té doby jsme místo nálezu uzavřeli a nemůžeme zveřejnit lokaci. Místo musí zůstat netknuté, aby nedošlo ke zničení toho nejdůležitějšího - ostatků pilota. Před třinácti lety už jsme podobnou pátrací misi absolvovali a na základě našeho bádání se podařilo najít letoun a ostatky Williama M. Lewise, který se tak po 60 letech mohl ‚vrátit‘ domů. Pilot Howard R. Schulte na to stále čeká,“ podotkl Zdiarský.

Zdiarský společně s obcí Kovářská a dalšími přáteli provozuje Muzeum letecké bitvy nad Krušnohořím. Expozice zahrnuje několik tisíc předmětů, mezi kterými jsou trosky letadel vážící několik set kilogramů i několikacentimetrové úlomky, ale především osobní předměty a autentické dokumenty týkající se amerických i německých letců. Muzeum otevřeli v roce 1997 přímí účastníci letecké bitvy z USA a Německa.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Začněte řešit zoufalou situaci Předlic, vyzývá Ústí po požáru spolek

Aktivista Miroslav Brož na převážně romském sídlišti ve Šluknově.

Ranní požár bytového domu v ústeckých Předlicích, při němž se zranilo 20 lidí, je podle místního spolku Amare důsledkem...

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Najdete na iDNES.cz