Schichtovu kuchařku s vybranými předpisy dostalo darem Muzeum v Ústí nad Labem.

Schichtovu kuchařku s vybranými předpisy dostalo darem Muzeum v Ústí nad Labem. Na snímku je s kuchařkami knihovnice Ludmila Netušilová. | foto: Karel PešekMF DNES

Muzeum v Ústí získalo Schichtovy kuchařky z první republiky

  • 4
Muzeum v Ústí nad Labem získalo jako dar originální česky psané kuchařky, které za první republiky vydával ústecký průmyslník Johann Schicht. V té době byly kuchařky součástí propracovaného reklamního systému, jak lákat zákazníky. Recepty jsou ale i po tolika letech použitelné a chutné.

"Velevážené hospodyňky! Denně musíte uváděti svá kuchyňská vydání v soulad s všeobecně citelným nedostatkem peněz. Máte svým rodinám poskytnouti vydatnou, zdravou stravu a při tom stále udržovati hospodářskou rovnováhu. To je nemalá odpovědnost," píše se v úvodu sbírky kuchařských receptů, které jako reklamní tisk ve 20. letech minulého století vydala ústecká továrna Schicht.

Vyráběla různé druhy pokrmových tuků a olejů, například Ceres či Visan. Ty také hrají hlavní roli v receptech, které hospodyňkám touto formou nabízí. Dva díly této kuchařky nedávno získalo darem ústecké muzeum, přinesla je sem jedna z návštěvnic. Až projdou brožury obnovou v muzejní knihařské dílně, stanou se součástí zdejšího knihovního fondu a budou k dispozici badatelům.

"Oba díly kuchařky jsou přitom v češtině, což jsme tu zatím neměli, máme jen německou verzi. Schicht to vydával v různých jazycích podle toho, kam vyvážel. Už před první světovou válkou byl Schichtův podnik největší továrnou na výrobu jedlých tuků a olejů na evropském kontinentě," řekl vědecký tajemník muzea Václav Houfek.

Schichtové zvládali dnešní reklamní triky

Schichtové podle něj měli velice propracovaný systém reklamy. "Dá se říci, že to byli průkopníci masové reklamy ve spotřebním zboží. Ve výrobcích třeba měli reklamní kartičky, které se daly sbírat. Když jich bylo dost, mohla za to být třeba právě kuchařka. To, co dnes předvádějí velké obchodní řetězce, zvládali Schichtové už před první světovou válkou," přiblížil Houfek.

Muzeum získalo první a čtvrtý díl kuchařky, tedy recepty na moučníky a pak na ryby, paštiky, saláty a bramborové pokrmy. "Vařit se podle toho dá pořád. Když jsme dělali výstavu o dějinách Schichtovy továrny, nechávali jsme podle toho, tedy podle té německé verze, vařit, péct i smažit a všechno to bylo dobré," podotkl muzejník.

Schichtova kuchařka ale není jen seznam receptů, jak uvařit knedlíky nebo upéci maso. První díl obsahuje třeba i slovníček kuchařských vědomostí, v kapitole Co má každá hospodyňka věděti jsou rady ohledně cukru, medu, muškátového oříšku, skořice, citronu či ořechů.

"Dobré ořechy musí býti kulaté, těžké a olejnaté a nesmějí se při strouhání drobiti," upozorňuje příručka.

V muzeu právě běží výstava Ústečané sobě, představuje exponáty, které věnovali lidé - podobně jako kuchařku.

Recept

Tisíciletý koláč (výborný)

Potřeby:

  • 25 dkg Visanu,
  • 4 vejce,
  • 25 dkg mouky,
  • 1 balíček pečivového prášku,
  • 25 dkg cukru,
  • strouhaná kůra z 1 citronu,
  • 5 dkg sladkých a 1 dkg hořkých mandlí,
  • 8 dkg rozinek,
  • trochu pomorančové kůry.

Příprava:

Visan utřeme do zpěnění, přimícháme žloutky a s pečivovým práškem a s moukou dobře utřeme. Potom teprve přidáme po lžicích cukr, citronovou kůru, strouhané mandle, rozinky a trochu pomorančové kůry. Vše důkladně promícháme, pak přimícháme sníh ze 4 bílků a těsto pečeme při stejnoměrném ohni asi 1 1/4 hodiny. Poznámka: Koláč chutná teprve za několik dní, jest dlouho čerstvý.