Správce majetku města Úštěk Mirko Mojžíšek ukazuje na místo, kde dříve stál topol. | foto: Ondřej Kůs

Muž pokácel v CHKO 22 topolů, radnice se na nic neptal. Dřevo rozdal

  • 64
Oddychový areál u jezera Chmelař v Úštěku je chudší o 22 topolů, bez povolení obce je pokácel místní občan Petr Ipser. Dotčené pozemky vlastní Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který muži kácení dovolil. Jenže ve správě má území město, které o Ipserově akci nevědělo.

"Odbor životního prostředí nyní provádí šetření, k jaké škodě došlo. Pán dostane postih, ale to nám zeleň nenahradí. Je to otázka dvaceti let, než stromy vyrostou," prohlásil vedoucí správy majetku Úštěku Mirko Mojžíšek. Ipser se brání, že město o kácení vědělo. "Dělalo se to přes tři měsíce, všichni o tom věděli. V lednu se pokácely pouze dva stromy. Viděl jsem i starostu, jak tudy chodí," reagoval Ipser.

Ipser podle svých slov stromy pokácet musel, údajně byly v havarijním stavu. "Bylo jim padesát let, životnost topolu je přitom dvacet let. O ty stromy se vůbec nikdo nestaral. Kdyby tudy někdo procházel a spadla na něj větev, mohlo by ho to zabít," řekl Ipser.

"Kvůli posouzení stavu stromu dendrologa nepotřebuju"

Že by město o kácení vědělo, starosta Pavel Kundrát odmítl. "Město o ničem nevědělo, já jsem se to dozvěděl až mezi svátky," odpověděl Kundrát s tím, že muž jen požádal úřad o dodatečné povolení. "Pan Ipser se z toho snaží vybruslit," míní starosta. Ipser tvrdí, že se na kácení dohodl s místními podnikateli a dřevo se rozdalo. "Městu jsem za řezání stromů ušetřil peníze," dodal.

Po zákonné stránce je Ipserovo počínání za hranou. Pozemky vlastní Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který mu na kácení loni v říjnu kývl. "Ovšem s podmínkou, že kácení schválí příslušný orgán ochrany životního prostředí, který je k povolení kácení oprávněný," sdělila ředitelka úřadu pro Ústecký kraj Marie Ševelová.

Tady nastává problém, souhlas odboru životního prostředí totiž Ipser nedostal. Muž tento polovičatý postup hájí tím, že stromy byly v havarijním stavu a bylo je třeba pokácet ihned. Jenže jak sám přiznal, žádné stanovisko odborníka o tom, že stromy mohly na někoho spadnout, nemá. "Abych poznal, v jakém je strom stavu, přece žádný posudek dendrologa nepotřebuju," říká svérázně.

Pokutou hrozí i CHKO

Kácení se navíc odehrálo na půdě CHKO České středohoří a i od správy může Ipser dostat pokutu. "Z úřadu v Úštěku se na nás obrátili zatím pouze telefonicky, jejich podnět k nám oficiálně nedorazil," uvedl vedoucí Správy CHKO České středohoří Jaroslav Obermajer.

Obermajer doplnil, že pokud ochránci přírody odhalí nezákonnost v Ipserově postupu, následuje sankční řízení. "V něm se musí prokázat vina. V jeho rámci také zkoumáme, zda se nedá udělat nějaké nápravné opatření. Třeba, že se na místě vysázejí nové stromy," popsal Obermajer.

Ipser prozradil, že přesně to hodlá udělat. "Výsadbu nových stromů chci provést," uzavřel muž.