Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Před třiceti lety kácela silná námraza vedení a Čechům hrozil blackout

  18:04aktualizováno  18:04
Nynější počasí hrozící někde až třícentimetrovou námrazou energetikům připomnělo netypické výročí. Právě před třiceti lety tehdejšímu Československu kvůli mrazu hrozil i blackout. Námraza v roce 1985 obalila vedení tak, že se pod jeho tíhou hroutilo.

Námraza na vedení v roce 1985 | foto: archiv ČEZ

„V lokalitě Krásný Les směrem na Adolfov nám pod tíhou námrazy popadalo vedení. Námraza vážila 18 až 20 kilo na metr vedení, podobné problémy jsme řešili i na Měděnci. Museli jsme vypínat jednotlivé úseky vedení a rozvodny ve městech. Na dvě hodiny se bez elektřiny ocitla jedna část města, na další dvě hodiny jiná. Omezení se netýkalo nemocnic a národních výborů,“ vzpomíná tehdejší zaměstnanec Severočeské energetiky Milan Fink.

Fotogalerie

Aby energetici hrozícímu blackoutu zabránili, museli použít havarijní „vypínací plán“. Některé regiony odpojili na 19 hodin od elektrické energie.

Pak se prostřednictvím pokynů v Českém rozhlase podařilo snížit spotřebu v domácnostech a podnicích.

Problémy způsobily silné mrazy přesahující 25 stupňů pod nulou. Kritický stav nastal v druhém lednovém týdnu a následně v druhém únorovém týdnu. Kromě silné námrazy na vedení mráz působil potíže i při samotné výrobě elektřiny, spotřeba přitom kvůli vytápění extrémně stoupla.

„Byty a kanceláře měly tehdy vytápění dimenzované na venkovní teplotu do -12 °C. Dimenzovat topné systémy na nižší venkovní teploty by totiž bylo příliš nákladné. Mrazy byly navíc tak silné, že se topilo i v prostorách, které to za normálních podmínek nevyžadovaly, například ve skladech potravin a v některých zemědělských objektech,“ přibližuje mluvčí Skupiny ČEZ pro severní Čechy Soňa Holingerová.

Tehdejší Československo dokázalo pokrýt zatížení maximálně 12 000 MW. Přitom jen v elektrických topeních bylo v Česku instalováno zhruba 7 000 MW, z toho 4 000 MW v domácnostech.

Dnes hrozí blackout z jiných důvodů

„Nebezpečí blackoutu se ještě zvýšilo poruchami na uhelných elektrárnách a problémy se zásobováním uhlím. Přechod mrazivé vlny způsobil v některých hodinách výpadek až 2 000 MW výkonu elektráren,“ poznamenala Holingerová.

Na uhelných elektrárnách tehdy výroba elektřiny závisela. V jaderné elektrárně Dukovany se teprve chystal ke spuštění první blok a stavba Temelína se teprve připravovala. Dodávky uhlí přitom vázly, protože u dopravních pásů z nedaleké šachty zamrzaly válečky. Dalším problémem byla voda, která v elektrárnách při výrobě zamrzala.

„Tehdy se ukázalo, že československá energetika není schopná čelit prudkému nárůstu spotřeby a potížím v elektrárnách při extrémních mrazech. Proto po kritických měsících roku 1985 následovala rozsáhlá řada opatření a nákladných investic, aby se podobná situace neopakovala,“ uvedla mluvčí Holingerová.

Hrozba blackoutu však není zcela zažehnaná ani dnes, i když z jiných důvodů.

„Česká republika musí v současné době často čelit příliš silnému zatížení přenosové soustavy vlivem přetoků energie z německých obnovitelných zdrojů. To by v kombinaci s dalšími okolnostmi, například havárií v přenosové síti, mohlo kolaps energetické soustavy přivodit. Taková situace by pak mohla mít vážné a rozsáhlé dopady do všech oblastí našeho života,“ tvrdí ředitel úseku Řízení sítí ČEZ Distribuce Pavel Filipi.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Najdete na iDNES.cz