Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Krajský úřad posuzuje teplickou věž, odpůrci se odvolali proti výjimce

  11:33aktualizováno  11:33
Spor o to, zda si bude moci teplický developer Jaroslav Třešňák požádat o územní rozhodnutí a stavební povolení na stavbu plánovaného osmdesátimetrového věžáku ve vilové čtvrti poblíž lázeňské části Teplic, bude dlouhý. Krajský úřad rozhoduje o odvolání šesti odpůrců proti výjimce, která by stavbu povolila.

Zastánci projektu argumentují tím, že Šanovská věž bude stát v údolí, a nebude proto vidět. | foto: JTH

"Odvolání obdržel krajský úřad 24. června, na vydání rozhodnutí má zákonnou lhůtu dvou měsíců," uvedla mluvčí Ústeckého kraje Magdalena Hanáčková.

Šanovská věž

Bytový dům ze skla a oceli má mít 2 podlaží pod zemí s garážemi a 22 nadzemních pater se 160 byty.

Vedle má být koupaliště a další dvoupodlažní parkoviště.

Nepravidelné ocelové výztuhy mají vyvolávat dojem, že se stavba vlní.

Stát by měla ve vilové čtvrti u Aquacentra v lázeňské části Teplic.

Pokud úřad odvolání zamítne, bude mít Třešnák volnou cestu k získání stavebního povolení.

Třešňák měl původně stavební povolení na sedmipatrový dům v Jankovcově ulici, ale poté na stavebním odboru teplického magistrátu uspěl s žádostí o výjimku, aby mohl projekt změnit a požádat o povolení na stavbu dvaadvacetipatrového kolosu.

"Předložená žádost o udělení výjimky respektuje ustanovení stavebního zákona, dokumentace respektuje urbanistickou hodnotu území," odůvodnil mimo jiné vydání výjimky šéf stavebního odboru Oldřich Lukeš, který současně zamítl 50 námitek odpůrců projektu.

Třešňák mluví o chystaném projektu jako o svém snu. Má podporu i teplického primátora Jaroslava Kubery, jemuž se takzvaná Šanovská věž zamlouvá. "Není to žádný panelák, je to hezká stavba," uvedl k vizualizacím domu, který má nabídnout na 160 bytů či bazén.

Kritikům vadí, že věž do čtvrti nezapadá

Proti projektu se však postavili někteří obyvatelé dotčené části města, kteří poukazují na to, že mrakodrap naruší historickou a architektonickou celistvost místa.

Fotogalerie

"Ten dům tam absolutně nezapadá," uvedl třeba teplický opoziční zastupitel Tomáš Jarolím, jehož sdružení European Initiatory Institute také podalo proti výjimce odvolání.

Autor projektu architekt Petr Sedláček připouští, že chtěl svým návrhem rozpoutat diskusi.

"Za svým návrhem si samozřejmě stojím," podotkl v jedné internetové debatě o svém projektu s dovětkem, že jeho návrh představuje protiváhu satelitním domečkům užírajícím prostor a krajinu.

Koncepce stavebního rozvoje není promyšlená, říká architekt

Například architekt Jan Hanzlík, který spravuje web Teplice/Teplitz mapující architekturu v lázeňském městě, celkový vliv věže na okolí nevnímá osudově.

"Nemyslím si, že by to zásadně narušilo ráz místa, nebyla by to taková katastrofa," soudí. Připouští však, že budova by mohla být nižší.

"Šanovský park a okolní vily mají jiný charakter. Já bych to v tom místě navrhl jinak," dodává k projektu.

Hanzlíkova kritika míří spíše jinam. Podle něj záměr vybudovat dvaadvacetipatrový mrakodrap spíše ilustruje fakt, jak nepromyšlená a kusá je koncepce stavebního rozvoje města.

"Vadí mi, že se každý pozemek a to, co se na něm bude stavět, vnímá jako oddělená jednotka, která s ostatními částmi města nesouvisí. V tomto smyslu je věž takový výkřik," upřesňuje Hanzlík.

Místo, kde má mrakodrap stát, je výjimečné

O něco dál jde ve své kritice architekt Petr Starčevič z architektonické kanceláře Kolpron, který se vývojem a povahou tváře Teplic dlouhodobě zabývá.

"To místo je mimořádně významné a tím spíš se musí uplatnit hledisko, které by mělo umocnit v tom nejlepším slova smyslu charakter této části města. A to rozhodně žádný osmdesát metrů vysoký mrakodrap nemůže udělat," říká Starčevič.

Výjimečnost místa podle něj spočívá v jeho rázu.

"Jsou tam nóbl vily, je tam zástavba z konce Rakouska a navazující prvorepubliková kvalitní zástavba třípatrových činžáků. Pak tam končí šanovský bulvár s parkem uprostřed, přičemž bulvár je obestavěný solitéry lázeňských domů. Charakter a ráz toho prostředí bude poničen bez ohledu na to, jak ta věž bude konkrétně řešena v detailu," tvrdí Starčevič.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Pět narkomanů zemřelo po dávce, policie se snaží dostat dealery před soud

Vždy připravena. Dealerka z Bruntálska měla dávky drogy i v peněžence.

Policie v Ústeckém kraji se za poslední dva roky zabývala smrtí pěti narkomanů, které prokazatelně zabila dávka drogy....

Nezastavitelní míří do Adršpašských skal. Pomozte pohybem handicapovaným

Birell bránou projíždí na kole šestinásobný paralympijský vítěz Jiří Ježek.

Nepřízeň osudu, ale zároveň obrovská vůle a touha pokračovat v aktivním životě, sportovat, být i nadále přínosem svému...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz