Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Moštu bude méně. Jabloně na jaře pomrzly, hodně jich poničily i kroupy

  8:03aktualizováno  8:03
Úroda jablek, z nichž zahrádkáři i pěstitelské firmy dělají mošt, není příliš dobrá. V severních Čechách ho bude letos méně než v minulých letech. Ceny za zpracování jablek ale zůstávají stejné jako loni - 4 koruny za kilogram.

Marcela Klepáčová z LoPe Fruit na Lovosicku při práci na výrobě moštu. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Lisováním jablek vzniká lahodný nápoj, který je zdrojem mnoha vitaminů, přírodního cukru, vlákniny a ovocných kyselin. Jablečný mošt obsahuje řadu antioxidantů, posiluje imunitní systém, srdce a krevní oběh.

Fotogalerie

Většina severočeských sadařů je z letošní úrody jablek hodně zklamaná. „Hodně toho na jaře pomrzlo a zbytek poničily kroupy,“ stýská si například Petra Krausová, ředitelka LoPe Fruit ze Šepetel na Litoměřicku.

„Z pohledu moštaře byla letošní úroda výrazně menší. Máme o třetinu méně klientů než loni,“ potvrzuje Miroslav Chobotský z moštárny Českého zahrádkářského svazu v Litoměřicích.

Ta drobným pěstitelům nabízí výrobu surového moštu z vlastní úrody. „Ve Velké Dominikánské lisujeme každý víkend již od konce září a odhadujeme, že budeme mít otevřeno do 6. listopadu,“ doplňuje Chobotský.

Jablka v moštárně umyjí, rozdrtí, vylisují a stočí do dovezených nádob. Minimální množství, které si zákazníci musí přivézt, je alespoň 60 kilogramů.

Regionální potravina kraje

Moštovat lze také v Šepetelích. „S lidmi, kteří v okolí mají zahrádky, se vždy domluvíme tak, aby jich jeden den bylo víc,“ vysvětluje ředitelka Petra Krausová.

„Vylisovaný mošt stáčíme do třílitrových krabic. Loni jsme zkoušeli i pětilitrové, ale zákazníci preferovali ty menší,“ dodává

Zemědělsko-potravinářská firma LoPe Fruit se ale hlavně soustředí na výrobu moštu z vlastních sadů. Obhospodařuje celkem 87 hektarů, na kterých pěstuje osm odrůd jabloní.

„Mošt vyrábíme hlavně z odrůd Idared, Jonagold, Rubín, Šampion a Melodie,“ vypočítává Krausová. Kromě čistě jablečného moštu připravují v Šepetelích také různé speciality.

„Začali jsme kombinovat jablko a zázvor. Lidem to chutnalo, bylo to žádané. Pak jsme zkusili jablečno-rakytníkovou šťávu s dužinou. S tímto nápojem jsme letos dokonce vyhráli titul Regionální potravina Ústeckého kraje,“ pyšní se.

„Dále vyrábíme jablko s aronií, což je keř s černými peckovitými plody, a od letoška také jablko-červený rybíz,“ pokračuje Krausová.

Surovina k výrobě koncetrátu

Veškerá produkce firmy směřuje na český trh, do zahraničí zatím nevyváží. „Do budoucna bychom chtěli exportovat na Slovensko, ale zatím k tomu nedošlo,“ doplňuje.

Jablečný mošt není jen nápoj, ale je to také důležitá surovina k výrobě mnohých potravin. Své o tom vědí v Trávčicích. Jablka tam lisují a z moštu vyrábí ovocný koncentrát.

„Ten se používá k výrobě alkoholických i nealkoholických nápojů, nebo se dá naředit podobně jako sirup. Rozdíl je v tom, že koncentrovaná ovocná šťáva je čistě z přírodních látek, kdežto v běžném sirupu najdete všechno možné,“ vysvětluje obchodní ředitel společnosti Severofrukt Václav Perger.

„Jablka vykupujeme z našeho regionu, ale i z větší dálky. Česká jablka od drobných pěstitelů bereme nejraději, mezi našimi zákazníky je o ně největší zájem,“ doplňuje ředitel Perger.

Ceny jsou závislé na nabídce a poptávce a pohybují se od 1,50 do 1,80 koruny za kilogram.

Autoři:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

poradna-zdraveho-obuti
poradna-zdraveho-obuti

Jaké první botičky? Nosit papuče na doma? Vše o zdravém obutí vám ráda zodpoví Ing. Eva Žáková.

Najdete na iDNES.cz