Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Těžaři se zbavují mosteckého Hipodromu, známého koňského závodiště

  17:03aktualizováno  17:03
Těžařská společnost Severní energetická prodává svůj většinový podíl ve společnosti Hipodrom Most. Světoznámý dostihový areál půjde do dražby kvůli útlumu těžby uhlí v lomu ČSA.

Ilustrační snímek. | foto: Martin Veselý, MAFRA

Útlum těžby na Mostecku nebude mít za následek pouze propouštění horníků a odstávku strojů. Těžařské společnosti také ubývají prostředky na další aktivity.

Právě Hipodrom je aktivitou, již Severní energetická v posledních letech dotuje. „A ne málo,“ uvedla mluvčí Severní energetické Gabriela Sáričková Benešová. Podle poslední výroční zprávy, dostupné na internetu, to bylo v roce 2014 částkou přes deset milionů korun.

Hipodrom Most

  • vznikl na místě velebudické výsypky na 790 hektarech
  • projekt se začal připravovat už v roce 1973
  • v Česku je mostecký hipodrom ojedinělý. Dostihové závody se totiž mohou konat jak na oválu, tak na 1200 metrů dlouhé rovině
  • jako jediný v zemi má areál také vlastní tréninkovou dráhu

„Podporovat Hipodrom, který je dvacet let součástí života regionu, akcionáři nadále nemohou. Mají ale zájem na tom, aby se toto unikátní rekultivační dílo rozvíjelo i v budoucnu, proto v připravené dražbě nabídnou svůj majoritní podíl novému investorovi,“ uvedla Sáričková Benešová.

Akcionáři Hipodromu jsou město Most (podíl 42 procent), EQUI Bořeň - Svinčice (0,37 procenta) a jako největší držitel akcií Severní energetická, která nyní nabízí svých 57,5 procenta ve veřejné dražbě. Ta se má konat 27. května přímo na Hipodromu.

Dražbu zajišťuje společnost Patria Finance. Dražební vyhláška bude zveřejněná nejspíše ještě dnes, aby vyšla v zákonném měsíčním předstihu.

Město Most žádá odložení dražby

Rozhodnutí Severní energetické prodat svůj podíl v pondělí komentoval mostecký primátor Jan Paparega.

„Město jako druhý největší akcionář Hipodromu nebylo o takovém záměru informované. Požádal jsem o odložení termínu dražby a projednání celé záležitosti tak, abychom dospěli ke společnému závěru,“ sdělil Paparega.

„Kdo bude mít o majoritní podíl zájem, může se kdykoli na areál přijet podívat a určitě mu v tom nebudeme bránit,“ slíbila Benešová Sáričková.

Dražba se týká jen většinového podílu Severní energetické. Město Most ani společnost ze Svinčic se svých podílů zbavovat nechtějí.

Areál je atraktivní i pro okolí

Na mosteckém závodišti se letos uskuteční pouze tři dostihy, zatímco loni jich bylo pět a předloni šest. S prodejem Hipodromu ale úbytek dostihů nesouvisí.

„Letošní dostihový program je střízlivější, protože se v poslední době nedařilo zajistit partnery pro jednotlivé dostihy. K tomu ale dochází i bez ohledu na chystaný prodej,“ upozornila mluvčí Severní energetické.

Přestože dostihů na Hipodromu v Mostě ubývá, stále je atraktivním místem pro celé okolí. Konají se na něm i parkurové závody nebo v areálu probíhají různé kulturní či sportovní akce, včetně cyklistického závody Extreme Bike Most.

Hlavně ale láká veřejnost dalšími zajímavostmi - osmnáctijamkovým hřištěm pro fotbalgolf, veřejným grilovištěm a především tři a půl kilometru dlouhou dráhou pro in-line bruslaře.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za dávný vyhazov musí exstarosta Starých Křečan splatit obci 140 tisíc

(Ilustrační snímek)

Místo dvanáctinásobku dostal bývalý pracovník radnice ve Starých Křečanech na Děčínsku jen tříměsíční odstupné. Šel k...

Inspekce vyšetřuje údajné zbití vězně, podezřelí jsou čtyři dozorci

Vazební věznice Litoměřice

Trestnímu oznámení, podle kterého surově zmlátili cizince umístěného do vazby, čelí čtveřice dozorců litoměřické...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Najdete na iDNES.cz