Mostecká nemocnice je jednou z pěti, které na severu Čech spravuje společnost...

Mostecká nemocnice je jednou z pěti, které na severu Čech spravuje společnost Krajská zdravotní. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Mostecké sdružení chce převést nemocnici z Krajské zdravotní pod město

  • 2
Politické sdružení Mostečané Mostu usiluje ve svém volebním desateru o převedení tamní nemocnice z Krajské zdravotní pod město. Firma vlastněná Ústeckým krajem, která takových nemocnic spravuje pět, to považuje za předvolební populismus.

"Současný stav mostecké nemocnice není uspokojivý a nelíbí se nám ani celý systém jejího řízení," říká současný lídr kandidátky Mostečané Mostu Jan Syrový.

Mostečané Mostu

Výrazný politický subjekt v Mostě. Před čtyřmi roky získal přes 50 procent hlasů.

Za poslední rok se sdružení rozešlo se svým mecenášem Jiřím Zelenkou a primátorem Vlastimilem Vozkou, kteří působí v hnutí Severočeši.cz

V podzimních volbách kandidátku povede současný ředitel městských technických služeb Jan Syrový. Další místa obsadí současná náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková a náměstek Luboš Pitín.

Nápad na odtržení některé z nemocnic, které jsou řízení jako odštěpné závody z ústecké centrály, se neobjevuje poprvé. Vedení firmy ale takové snahy odmítá.

"Jedná se o předvolební populistické sliby a jako generální ředitel Krajské zdravotní, pod kterou mostecká nemocnice patří, musím konstatovat, že populismus v tomto případě zvítězil nad zdravým úsudkem," reagoval generální ředitel firmy Petr Fiala z ODS.

Fiala tvrdí, že od roku 2007, kdy se zadlužená a podfinancovaná mostecká nemocnice spojila s ostatními v holding Krajská zdravotní, se mnohé změnilo.

"Nyní je součástí zdravotnického celku vlastněného Ústeckým krajem, který zajišťuje nejen základní nemocniční péči, ale také široké spektrum té nadstavbové, za kterou by jinak občané museli dojíždět především do Prahy," podotkl Fiala.

Nemocnici se nedostává českých lékařů, stejně jako jinde

Mostečané Mostu upozorňují třeba na to, že v nemocnici je neuspokojivý personální stav. To připouští i Fiala. "Stejně jako jiným českým nemocnicím se nám nedostává tuzemských lékařů. Pochybuji ale, že by uskupení usilující o převod nemocnice pod město mělo okamžité řešení tohoto problému," dodal Fiala.

Podle bývalého chirurga mostecké nemocnice a současného člena dozorčí rady Krajské zdravotní Saši Štembery se s takovým problémem potýká většina nemocnic v celé České republice.

"Nemocnice pod správou města má svoje pozitiva, ale i negativa. Výhodou je určitá samostatnost a možnost města určovat si pravidla a svou politiku. Ale samostatně by město zřejmě nemocnici neutáhlo finančně. Schůdnější je spíše nějaká forma spoluúčasti, aby se na chodu nemocnice mohly podílet třeba dva subjekty," míní Štembera

Požadavek sdružení Mostečané Mostu nicméně Štembera chápe. "Jde tady o to, že město nemá na nemocnici žádný vliv, a nemůže tedy ani nic podniknout například k nějakému zlepšení," poznamenal.

Ředitel Fiala ale upozorňuje, že právě činnost spolupracujících nemocnic v rámci jednoho celku je v dnešní době výhodou. "Rozhlédneme-li se v prostoru současného českého zdravotnictví, pak je to po dominujících fakultních nemocnicích jediný systém se šancí na přežití," říká.

Nemocnici čeká oprava fasády, oken a střechy

Názory pacientů na mosteckou nemocnici se liší podle zkušeností. Někdo si stěžuje na špatnou péči, zastaralý interiér nebo právě nedostatek českého personálu. Jsou ale i ti spokojení.

"Byla jsem hospitalizovaná na ORL v mostecké nemocnici a musím jen chválit. Je tu sice zastaralý nábytek, ale pro mě je podstatnější péče a chování lékařů a sester, a to bylo na špičkové úrovni," uvádí například Dagmar Kapferová z Bíliny.

Nemocnice by se v brzké době měla dočkat opravy fasády, oken a střechy, na niž půjdou stamilionové investice. Projekt se připravuje více než rok.