Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mostecké sdružení chce převést nemocnici z Krajské zdravotní pod město

  17:27aktualizováno  17:27
Politické sdružení Mostečané Mostu usiluje ve svém volebním desateru o převedení tamní nemocnice z Krajské zdravotní pod město. Firma vlastněná Ústeckým krajem, která takových nemocnic spravuje pět, to považuje za předvolební populismus.

Mostecká nemocnice je jednou z pěti, které na severu Čech spravuje společnost Krajská zdravotní. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

"Současný stav mostecké nemocnice není uspokojivý a nelíbí se nám ani celý systém jejího řízení," říká současný lídr kandidátky Mostečané Mostu Jan Syrový.

Mostečané Mostu

Výrazný politický subjekt v Mostě. Před čtyřmi roky získal přes 50 procent hlasů.

Za poslední rok se sdružení rozešlo se svým mecenášem Jiřím Zelenkou a primátorem Vlastimilem Vozkou, kteří působí v hnutí Severočeši.cz

V podzimních volbách kandidátku povede současný ředitel městských technických služeb Jan Syrový. Další místa obsadí současná náměstkyně mosteckého primátora Hana Jeníčková a náměstek Luboš Pitín.

Nápad na odtržení některé z nemocnic, které jsou řízení jako odštěpné závody z ústecké centrály, se neobjevuje poprvé. Vedení firmy ale takové snahy odmítá.

"Jedná se o předvolební populistické sliby a jako generální ředitel Krajské zdravotní, pod kterou mostecká nemocnice patří, musím konstatovat, že populismus v tomto případě zvítězil nad zdravým úsudkem," reagoval generální ředitel firmy Petr Fiala z ODS.

Fiala tvrdí, že od roku 2007, kdy se zadlužená a podfinancovaná mostecká nemocnice spojila s ostatními v holding Krajská zdravotní, se mnohé změnilo.

"Nyní je součástí zdravotnického celku vlastněného Ústeckým krajem, který zajišťuje nejen základní nemocniční péči, ale také široké spektrum té nadstavbové, za kterou by jinak občané museli dojíždět především do Prahy," podotkl Fiala.

Nemocnici se nedostává českých lékařů, stejně jako jinde

Mostečané Mostu upozorňují třeba na to, že v nemocnici je neuspokojivý personální stav. To připouští i Fiala. "Stejně jako jiným českým nemocnicím se nám nedostává tuzemských lékařů. Pochybuji ale, že by uskupení usilující o převod nemocnice pod město mělo okamžité řešení tohoto problému," dodal Fiala.

Podle bývalého chirurga mostecké nemocnice a současného člena dozorčí rady Krajské zdravotní Saši Štembery se s takovým problémem potýká většina nemocnic v celé České republice.

"Nemocnice pod správou města má svoje pozitiva, ale i negativa. Výhodou je určitá samostatnost a možnost města určovat si pravidla a svou politiku. Ale samostatně by město zřejmě nemocnici neutáhlo finančně. Schůdnější je spíše nějaká forma spoluúčasti, aby se na chodu nemocnice mohly podílet třeba dva subjekty," míní Štembera

Požadavek sdružení Mostečané Mostu nicméně Štembera chápe. "Jde tady o to, že město nemá na nemocnici žádný vliv, a nemůže tedy ani nic podniknout například k nějakému zlepšení," poznamenal.

Ředitel Fiala ale upozorňuje, že právě činnost spolupracujících nemocnic v rámci jednoho celku je v dnešní době výhodou. "Rozhlédneme-li se v prostoru současného českého zdravotnictví, pak je to po dominujících fakultních nemocnicích jediný systém se šancí na přežití," říká.

Nemocnici čeká oprava fasády, oken a střechy

Názory pacientů na mosteckou nemocnici se liší podle zkušeností. Někdo si stěžuje na špatnou péči, zastaralý interiér nebo právě nedostatek českého personálu. Jsou ale i ti spokojení.

"Byla jsem hospitalizovaná na ORL v mostecké nemocnici a musím jen chválit. Je tu sice zastaralý nábytek, ale pro mě je podstatnější péče a chování lékařů a sester, a to bylo na špičkové úrovni," uvádí například Dagmar Kapferová z Bíliny.

Nemocnice by se v brzké době měla dočkat opravy fasády, oken a střechy, na niž půjdou stamilionové investice. Projekt se připravuje více než rok.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Matka chce od nemocnice sto tisíc za to, že na ni lékař poslal policii

Matka nechtěla odejít od mimina, lékař na ni přivolal policii

Až k soudu se může dostat konflikt, který se na jaře odehrál na jednotce intenzivní a resuscitační péče ústecké...

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz