Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Most vykoupí ruiny, aby z nich nebyla ubytovna. Co s nimi dál, už neví

  7:46aktualizováno  7:46
Most koupí za 12 milionů korun od soukromého majitele trojici vybydlených domů v ulicích J. Seiferta a J. V. Sládka. Odsouhlasilo to zastupitelstvo, aby uklidnilo obavy, že v klidné čtvrti poblíž gymnázia vznikne ubytovna s problémovými nájemníky. Co s bloky 31, 34 a 35 dál, však město neví.

Vybydlený domovní blok 31 se bude bourat, dva sousední bloky 34 a 35 se opraví. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Myšlenka na odkoupení je určitě dobrá, protože s jejich nerekonstrukcí se potýkáme ve městě už delší dobu. Ale mrzí mne, že nebyla prodiskutována v komisi a že nebyla utvořena pracovní skupina. Kupní cena je relevantní, je rozložená do více let, ale měl by u toho být i záměr, co se s těmi objekty bude dělat,“ uvedla zastupitelka Hana Jeníčková z opozičního Sdružení Mostečané Mostu.

Fotogalerie

Že zastupitelé nemají jasno, jak s domy naložit, se ukázalo už v diskusi před hlasováním. „Asi se shodneme, že to chceme zbourat. Takové byly aspoň poslední informace, které mám,“ řekl například Jan Schiller z hnutí ANO 2011, které je v Mostě také v opozici.

„Takové řešení není na místě,“ odmítl naopak dohady o demolici primátor Jan Paparega z hnutí Severočeši Most a spíše se přiklonil k návrhu Jeníčkové, že o dalším osudu trojice domů by měla nejprve jednat pracovní skupina.

V úvahu připadá i rekonstrukce

Vedle demolice připadá v úvahu i rekonstrukce všech tří objektů. Využívané by mohly být třeba pro sociální účely, konkrétně pro důchodce, jak zaznělo i od některých zastupitelů.

Jinou možností je oprava tak, aby šlo domy opět využít k bydlení. Takovou možnost by uvítali i lidé v sousedství, které dnes trápí bezdomovci a vandalové, kteří se občas snaží v domech přebývat, přestože je celé přízemí zazděné.

„Myslím, že o byty by tady byl zájem. I mě se občas známí ptají, jestli není v okolí něco volného,“ říká třeba Luděk Diviš žijící v sousedství.

Jisté je nyní jen to, že Most začne v příštím roce trojici domů splácet a stane se jejich majitelem. Zároveň začne hledat využití v návaznosti na dostupné dotace, aby případná rekonstrukce vyšla městskou pokladnu co nejlevněji.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Podvodník v Roudnici vybíral na charitu, lidi oslovoval jako neslyšící

Dárcovská listina neexistujícího sdružení, jehož jménem cizinec vystupoval.

Lidé v Roudnici nad Labem upozornili policii na cizince, který se pokoušel u nákupního centra vybírat peníze na...

Zubožení psi z kamenické množírny se už mají k světu, mnozí našli nové pány

Tak se dnes daří vysvobozeným psům u Lacinových.

Všech 212 psů objevených počátkem února v množírně v Kamenici nad Lipou si rozebrali dobrovolníci a různá sdružení....

Najdete na iDNES.cz