Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Most hledá firmu, jež zaměstná sociálně slabé. Pomůžeme, slibuje město

  18:12aktualizováno  18:12
V Mostě by mohla ještě letos vzniknout sociální firma, jež zaměstná chudé, zdravotně handicapované nebo či jiné znevýhodněné skupiny. Její konkrétní zaměření ještě není jasné, ale už nyní město Most prohlašuje, že zájemce podpoří. Podnikatel v tomto oboru má navíc nárok na podporu od státu.
Sociální firma by se v Mostě mohla zabývat třeba úklidem ulic. (ilustrační snímek)

Sociální firma by se v Mostě mohla zabývat třeba úklidem ulic. (ilustrační snímek) | foto: MF DNES

"Byli bychom rádi, kdyby tady taková firma vznikla. Je to zajímavá možnost jak pomoci třeba dlouhodobě nezaměstnaným získat práci nebo jak dát naději lidem z vyloučených lokalit. Město by ji sice mohlo založit samo, pak ale nemá nárok na státní podporu, která může být až pět milionů korun. Proto hledáme zájemce o tento způsob podnikání," uvedla mluvčí města Alena Sedláčková.

Sociální firma

Jde o ekonomicky udržitelný podnikatelský subjekt působící na běžném trhu. Zaměstnává určité procento znevýhodněných osob (zdravotně či sociálně) společně s lidmi bez znevýhodnění, čímž dochází k vzájemné integraci.

Má dva hlavní cíle: podnikat a zaměstnávat osoby znevýhodněné na běžném trhu práce. Sociální firma poskytuje svým zaměstnancům určitou míru podpory, zároveň usiluje o maximální využití schopností a potenciálu všech svých zaměstnanců; umožňuje také jejich další vzdělávání.

Zdroj: www.socialni-ekonomika.cz

"Radnice může pomoci se zpracováním žádostí, poradit s administrativou nebo se zájemci spolupracovat jinak. Je připravené jejich aktivity v této oblasti podpořit," doplnila.

Mostecká sociální firma by se mohla zabývat třeba úklidem ulic a drobnými opravami, mohla by to být ale také nějaká speciální dílna nebo třeba kavárna, jejímž personálem jsou zdravotně postižení. Zaměření firmy nechává radnice čistě na fantazii podnikatelů.

"Konkrétní podnikatelský záměr musí přijít od zájemců. Formu spolupráce můžeme pak společně najít," sdělila Sedláčková.

Založení sociálního podniku je součástí dlouhodobého plánu, jak v Mostě pomoci lidem z problematických lokalit, jako jsou sídliště Chanov, sedmistovky nebo okolí bloku sto. Na webu města je k dispozici studie, která mapuje situaci a možnosti pro vznik takové speciální firmy. Spolupráci přislíbila i Agentura pro sociální začleňování.

Milionová podpora z dotací

Díky tomu, že je firma v rozvojovém plánu města, mají zájemci šanci získat na její rozjezd a počáteční fungování značné dotační prostředky. Například z Operačního programu pro lidské zdroje a zaměstnanost je to až pět milionů.

Jde o stoprocentní podporu neinvestičních nákladů, lze ji tedy použít třeba na mzdy, služby, cestovné a přímou podporu pracovních míst. O tuto podporu lze žádat až do konce listopadu.

Z Integrovaného operačního programu pak lze získat rovněž až pět milionů. Jde ale o peníze na investice a zájemce musí vložit alespoň dvacetiprocentní podíl. Žádat lze do 29. června. "Právě s administrativou kolem dotací může město zájemcům pomoci," upozornila mluvčí Sedláčková.
Nejčtenější

Karlovy Vary slaví návrat do extraligy, Kladno ztratilo šanci na postup

Hráči Karlových Varů slaví návrat do extraligy.

Baráž o hokejovou extraligu se přiblížila svému rozuzlení předposledním 11. kolem. Vedoucí Karlovy Vary získaly...

Barážová hádanka, blíží se rozuzlení. Jágrovo Kladno cítí křivdu

Kladenští trenéři Pavel Patera (vlevo) a Miloslav Hořava přihlížejí společně s...

Do konce baráže o hokejovou extraligu zbývají už jen tři kola, ale situace je stále zamotaná. Jak tohle dopadne? Hodně...Karlovy Vary jsou blízko extralize. Litvínov ožil a drží druhé místo

Litvínovský Jakub Černý slaví gól se spoluhráčem Markem Baránkem

Hokejisté Karlových Varů jsou blízko návratu do extraligy. Západočeši se k postupu mezi elitu přiblížili dvě kola před...

Střelce z Chomutova poslal soud na dvanáct a půl roku do vězení

Obžalovaný Petr Benda.

Krajský soud v Ústí nad Labem potrestal 12,5 lety vězení sedmatřicetiletého Petra Bendu, který loni na jaře zastřelil...

Černou skládku nechal místostarosta odvézt na dvůr domnělého provinilce

Odhozené igelitové pytle na obecních pozemcích v Hrobcích.

Svérázně nechal uklidit černou skládku na obecních pozemcích místostarosta Hrobců na Litoměřicku Petr Kříž. Protože se...

Další z rubriky

Naval peníze, vytasil lupič u pokladny nůž. Prodavač ho zahnal tyčí

Ilustrační snímek.

Mostecká policie stíhá třiadvacetiletého muže, který se u pokladny obchodu dožadoval s nožem v ruce vydání tržby....

Kraj znovu posoudí výstavbu obřích hal u Rtyně, které loni odmítl

Stavba Technologického parku v holešovské průmyslové zóně.

Výstavba sedmi železobetonových hal poblíž obcí Rtyně nad Bílinou a Modlany u silnice R63 z Teplic k dálnici D8 je opět...

Trestu za pořezání pacientů v nemocnici senior unikne, je nepříčetný

Psychicky narušený muž pořezal v teplické nemocnici dva pacienty, jednoho bodl...

Šestaosmdesátiletý muž, který loni na podzim napadl kapesním nožem na pokoji nemocnice v Teplicích dva spolupacienty,...

Najdete na iDNES.cz