Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stížnosti na hluk z autodromu neustávají, Most uvažuje o vyhlášce

  14:09aktualizováno  14:09
Mostecká radnice asi přeci jen vydá vyhlášku, která má omezit hluk ze zdejšího autodromu v nočních hodinách, o víkendech a svátcích, jak požaduje petice nespokojených obyvatel. A to navzdory nedávnému usnesení radních, že vyhláška není potřeba.

Na řev motorů z mosteckého autodromu si stěžují lidé z více částí města. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Stížnosti na řev motorů, který obtěžuje obyvatele nejen v blízké čtvrti Souš, ale i v dalších částech města, totiž neustávají (o petici jsme psali zde). „K vyhlášce se chceme vrátit, budeme dělat doplňující zjištění,“ potvrdil primátor Jan Paparega.

Prohlásil to poté, co si opět další lidé stěžovali na rámus ze závodiště i na to, že ačkoli měření hygieniků už třikrát prokázalo překročení povolené hranice hluku, stále se s tím nic se neděje.

„Mělo by se pracovat na protihlukových opatřeních. A žádám o informace, jaké kroky jste jako město učinili,“ vyzval vedení města například občan Luděk Prošek.

Sdělení primátora, že město bude omezující vyhlášku přece jen zvažovat, uvítali opoziční zastupitelé.

„Když si chceme odpočinout o víkendu, jsme rušeni. Na svých stránkách autodrom propaguje, že jsou bez omezení hluku. Stačí, když tam přijede někdo s vybrakovaným výfukem a dokáže znepříjemnit život všem,“ uvedl opoziční zastupitel Miroslav Fencl.

K petici se přidali i lidé z jiných měst

„Věřím, že rada dojde k názoru, že vyhlášku je potřeba vydat, a pomůže nám ke klidu,“ dodal Fencl, jenž také patří k těm, které hluk ze závodiště obtěžuje.

Situace se podle kritiků poté, co autodrom převzali noví majitelé, dramaticky zhoršila. Dráha pořádá výrazně víc akcí, a to nejen závodů, ale třeba i různého testování, takže hluk trápí okolí někdy až do osmi večer.

Petici za omezující vyhlášku pak podepsalo přes 750 lidí nejen ze Souše a Mostu, ale i z jiných měst, rámus totiž obtěžuje i návštěvníky rekreačního areálu Matylda, kam jezdí lidé ze širokého okolí.

Opoziční zastupitelka Berenika Peštová magistrát vyzvala, aby sám dával co nejvíc podnětů k měření hygienikům. „Každý podnět musí řešit. A čím víc měření od nich, tím lépe pro město i celou oblast,“ řekla.

Právě kvůli častějšímu měření plánuje Most koupit vlastní měřič hluku. Ten by mohl sloužit po splnění určitých podmínek i hygienikům.

Obyvatelům vadí i neukáznění návštěvníci

„Nejde jen o hluk, ale i o další záležitosti. Třeba aby ti, co jezdí na autodrom, dodržovali předpisy, jako rychlost a značení. Parkují před vjezdy do domů, my se tam nedostaneme, když jedeme nakoupit. Musíme věci nosit a čekat, až ráčí odjet,“ líčí další potíž Jaroslav Pock, který bydlí v Souši.

Zmiňuje i nepořádek a také problém s odpadními vodami. „Když je tam větší akce, splašky a odpadní voda s toaletními papíry se dostávají do strouhy, ta protéká pod silnicí a kolem Matyldy teče až do řeky Bíliny,“ stěžuje si.

„Ale když třeba při suchu klesne hladina Matyldy, tak to teče do ní,“ tvrdí Pock. Stížnosti na odpadní vody z autodromu už ale Most řešil předloni a úředníci došli k závěru, že kanalizace na okruhu je dostatečná.

Důvodem největší kritiky ale zůstává hluk. Autodrom už má studii, podle níž teď začne připravovat protihluková opatření.

„Máme posudek nezávislého experta na životní prostředí a oslovili jsme projektanta, aby vypracoval dokumentaci protihlukových opatření ke stavebnímu řízení,“ sdělil mluvčí autodromu Jan Foukal.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Výsledek obchodu s chudobou v Jirkově: v domě není teplá voda, nebude teplo

Bytový dům v Nových Ervěnicích zčásti odpojený od energií.

Bytový dům v Nových Ervěnicích v Jirkově se ocitl bez teplé vody a s přivřeným topením. Část vlastníků bytů totiž...

Najdete na iDNES.cz