Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Stížnosti na hluk z autodromu neustávají, Most uvažuje o vyhlášce

  14:09aktualizováno  14:09
Mostecká radnice asi přeci jen vydá vyhlášku, která má omezit hluk ze zdejšího autodromu v nočních hodinách, o víkendech a svátcích, jak požaduje petice nespokojených obyvatel. A to navzdory nedávnému usnesení radních, že vyhláška není potřeba.

Na řev motorů z mosteckého autodromu si stěžují lidé z více částí města. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Stížnosti na řev motorů, který obtěžuje obyvatele nejen v blízké čtvrti Souš, ale i v dalších částech města, totiž neustávají (o petici jsme psali zde). „K vyhlášce se chceme vrátit, budeme dělat doplňující zjištění,“ potvrdil primátor Jan Paparega.

Prohlásil to poté, co si opět další lidé stěžovali na rámus ze závodiště i na to, že ačkoli měření hygieniků už třikrát prokázalo překročení povolené hranice hluku, stále se s tím nic se neděje.

„Mělo by se pracovat na protihlukových opatřeních. A žádám o informace, jaké kroky jste jako město učinili,“ vyzval vedení města například občan Luděk Prošek.

Sdělení primátora, že město bude omezující vyhlášku přece jen zvažovat, uvítali opoziční zastupitelé.

„Když si chceme odpočinout o víkendu, jsme rušeni. Na svých stránkách autodrom propaguje, že jsou bez omezení hluku. Stačí, když tam přijede někdo s vybrakovaným výfukem a dokáže znepříjemnit život všem,“ uvedl opoziční zastupitel Miroslav Fencl.

K petici se přidali i lidé z jiných měst

„Věřím, že rada dojde k názoru, že vyhlášku je potřeba vydat, a pomůže nám ke klidu,“ dodal Fencl, jenž také patří k těm, které hluk ze závodiště obtěžuje.

Situace se podle kritiků poté, co autodrom převzali noví majitelé, dramaticky zhoršila. Dráha pořádá výrazně víc akcí, a to nejen závodů, ale třeba i různého testování, takže hluk trápí okolí někdy až do osmi večer.

Petici za omezující vyhlášku pak podepsalo přes 750 lidí nejen ze Souše a Mostu, ale i z jiných měst, rámus totiž obtěžuje i návštěvníky rekreačního areálu Matylda, kam jezdí lidé ze širokého okolí.

Opoziční zastupitelka Berenika Peštová magistrát vyzvala, aby sám dával co nejvíc podnětů k měření hygienikům. „Každý podnět musí řešit. A čím víc měření od nich, tím lépe pro město i celou oblast,“ řekla.

Právě kvůli častějšímu měření plánuje Most koupit vlastní měřič hluku. Ten by mohl sloužit po splnění určitých podmínek i hygienikům.

Obyvatelům vadí i neukáznění návštěvníci

„Nejde jen o hluk, ale i o další záležitosti. Třeba aby ti, co jezdí na autodrom, dodržovali předpisy, jako rychlost a značení. Parkují před vjezdy do domů, my se tam nedostaneme, když jedeme nakoupit. Musíme věci nosit a čekat, až ráčí odjet,“ líčí další potíž Jaroslav Pock, který bydlí v Souši.

Zmiňuje i nepořádek a také problém s odpadními vodami. „Když je tam větší akce, splašky a odpadní voda s toaletními papíry se dostávají do strouhy, ta protéká pod silnicí a kolem Matyldy teče až do řeky Bíliny,“ stěžuje si.

„Ale když třeba při suchu klesne hladina Matyldy, tak to teče do ní,“ tvrdí Pock. Stížnosti na odpadní vody z autodromu už ale Most řešil předloni a úředníci došli k závěru, že kanalizace na okruhu je dostatečná.

Důvodem největší kritiky ale zůstává hluk. Autodrom už má studii, podle níž teď začne připravovat protihluková opatření.

„Máme posudek nezávislého experta na životní prostředí a oslovili jsme projektanta, aby vypracoval dokumentaci protihlukových opatření ke stavebnímu řízení,“ sdělil mluvčí autodromu Jan Foukal.



Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...



V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Chůze naboso je pro ni životní styl, neobouvá se ani do divadla

Ivana Hluštíková z Loun chodí už několik let bez bot.

Ivana Hluštíková z Loun chodí už pár let bez bot. Na zahradu, do města a klidně i do divadla. Patří ke skupině lidí,...

Za dvojnásobnou vraždu v kolonii soudí jen komplice, vrah se zastřelil

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Soud v Ústí nad Labem začal projednávat dvojnásobnou vraždu v zahradní kolonii ve Střížovicích. Jaroslav Topinka je...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Najdete na iDNES.cz