Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Češi jsou hodní. Jen občas chtějí řízek, říká majitel mongolské hospody

  8:34aktualizováno  8:34
Jednatřicetiletý Bulhar Spas Dzambov a o 12 let starší Bolormaa Ishjamatsová z Mongolska si v Ústí nad Labem plní svůj sen. Otevřeli si společnou restauraci. Ona v ní vaří domácí mongolská a korejská jídla, on dělá číšníka.

Bulhar Spas Dzambov svou mongolskou manželku potkal v Praze ve skladu jogurtů, kde oba pracovali. Vlastní restaurací si splnili sen, i když zatím sotva pokrývají náklady. | foto: Vladimír Mayer, 5plus2.cz

„Ústečané jsou výborní zákazníci, jen občas přijdou, podívají se do jídelního lístku a ptají se, jestli máme knedlíky, řízek nebo guláš,“ usmívá se rodák z bulharského města Kardzhali ležícího blízko řecké a turecké hranice.

Fotogalerie

Jejich společná restaurace se jmenuje Bolor, což je česky křišťál, a nabízí jídla jako khuushuur, buzz či kimbap. Tedy taštičky plněné hovězím a vepřovým masem či korejskou variaci na sushi.

„Hodně si lidé dávají khuushuur, kterému říkají mongolský hamburger,“ říká Ishjamatsová. Ráda by více používala skopové maso stejně jako doma v Mongolsku, ale Češi ho moc nemusí. „U nás je skopové chutné, protože ovce jedí jen čerstvou trávu na pastvinách,“ líčí žena.

Suroviny k přípravě jídel si nechávají posílat z Mongolska poštou. Nejčastěji jim chodí balíky s čajem a kořením. Ostatní věci shánějí ve specializovaných obchodech v Praze nebo ve vyhlášené tržnici Sapa. Tam například nakupují čínské černé houby.

Zatím jsme na nule, ale i za to jsme rádi, říká Dzambov

Svou restauraci otevřeli v létě o prázdninách. „Nevěděli jsme, že v tu dobu spoustu lidí odjíždí na dovolenou pryč. Měli jsme hodně málo zákazníků,“ popisuje Dzambov nelehký start podnikání.

Postupně si své zákazníky ale získávají, pomohla jim k tomu hlavně firma rozvážející jídlo z restaurací přímo do domácností.

„Zatím si vyděláme akorát na energie, nájem a suroviny. Jsme, jak se říká, na nule, ale i za to jsme rádi. Chceme dokázat, že to zvládneme a naše jídlo z čerstvých surovin si lidé oblíbí,“ říká Dzambov.

Potkali se ve skladu jogurtů

A jak se vůbec Dzambov a Ishjamatsová dostali do Česka? On po střední škole zkoušel ještě dva roky vysokou školu, ale tu nedokončil. Proto se vydal v roce 2007 do Česka za prací. Nejdříve začal dělat v Praze na stavbách, o dva roky později odešel do pražského skladu jogurtů. Tam také potkal svou budoucí manželku.

Bolormaa pochází z města nedaleko hlavního města Mongolska Ulánbátaru, kde pracovala jako vychovatelka ve školce. Pak odešla pracovat a studovat do Jižní Koreji, kde vařila v bistru s místní kuchyní. Před sedmi lety se přes pracovní agenturu dostala do Česka.

„Slibovali nám, že zde dostaneme hodně eur. Nakonec jsem dělala za pár korun šičku autopotahů v jedné firmě v České Lípě,“ vzpomíná.

Spas a Bolormaa měli v roce 2013 svatbu na mongolské ambasádě v Praze. Ještě předtím se ovšem přestěhovali do Ústí nad Labem a dojížděli společně za prací do roudnické firmy Johnson Controls a také zkoušeli štěstí v Norsku.

„Ale vydrželi jsme tam jen necelý půlrok. Manželka pomáhala v indické restauraci, já jsem měl brigádu na poště. V Oslu bylo draho, tak jsme se vrátili do Ústí,“ říká Dzambov.

Lidé říkají, ať vydržíme, dodává Ishjamatsová

Jejich společný sen bylo vždycky provozovat vlastní restauraci, proto se o to také před více jak půl rokem v Ústí pokusili.

„Dali jsme dohromady všechny peníze a hlavně různé dokumenty, což bylo náročné. Snad nám to vydrží,“ doufá vysoký mladík, který se s manželkou většinou domlouvá rusky.

V současné době se hodně Čechů obává uprchlíků z různých zemí, přesto Spas ani Bolormaa nemají z negativních reakcí strach.

„Žijeme v Ústí čtyři roky a hodně lidí nám pomáhá a radí. Jsou na nás hodní, srdeční, říkají, ať vydržíme. Vidí, že se snažíme pracovat a pomáhat, a proto se k nám asi chovají Češi hezky,“ myslí si Bolormaa Ishjamatsová.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz