Samice zápřednice jedovaté

Samice zápřednice jedovaté | foto: Jan Dolanský

Zápřednice vystrašila rodinu z Mostecka, matka s dětmi raději odjela

  • 5
Lidé v Ústeckém kraji letos v létě nezvykle často narážejí na zápřednici jedovatou, nejjedovatějšího pavouka volně žijícího v Česku. Naposledy ho doma objevila rodina ze Strupčic na Mostecku, na pavouka narazil jejich tříletý syn. Matka pak raději vzala děti na pár dní z domu.

"Martínek přiběhl, že našel pavouka na soklu lednice. Chtěl jsem ho vyhodit na zahradu. Ale náhodou u nás byla babička, moje matka, a ta říkala, že je nějaký divný a že ve zprávách viděla něco o jedovatém pavoukovi na Mostecku. Tak jsme ho nafotili, snímek poslali do lesoparku v Chomutově a tam nám potvrdili, že to je zápřednice," popsal příběh z uplynulého týdne chlapcův otec Martin Kostelej.

Manželé poté provedli několik opatření. Maminka se synem a sedmiměsíční dcerou na pár dní odjela z domu, otec zatím všechny místnosti vymetl a hlavně vystříkal biolitem. "A koho ze sousedů jsem viděl, tomu jsem řekl, co se u nás objevilo. Aby si dali pozor hlavně ti, co mají také malé děti," řekl Kostelej.

Před pavouky varoval i obecní úřad

K upozornění občanů se přidal i Obecní úřad Strupčice. Na webových stránkách vyvěsil varování před zápřednicí a popsal okolnosti nálezu. Opatrní mají být lidé, kteří trpí alergií na hmyzí kousnutí či štípnutí, a také děti. "My nejsme alergičtí na nic, ale je lepší dávat pozor," prohlásila paní Kostelejová.

Zdravý člověk po kousnutí zápřednicí bude mít zhruba stejné následky jako po štípnutí vosou či sršněm. Místo oteče, znecitliví, může nastat dočasné ochrnutí kolem kousnutí. Otok by ale měl zmizet do 24 hodin. "Je ale pravda, že samotné kousnutí je bolestivější než v případě vosy, pavouk má totiž delší kusadla," upozornil zoolog Podkrušnohorského zooparku Chomutov Pavel Krásenský.

"Záleží také třeba na tom, jestli zápřednice krátce předtím žrala, pak má v sobě jedu méně. A méně jedovatý je také samec, protože je menší. Jeden student na sobě zkoušel následky, otok po kousnutí samicí zmizel až po 32 hodinách," vypravoval zoolog.

Během posledních dvou týdnů pět hlášení o zápřednici

Objevy jedovatého pavouka v domácnostech jsou letos častější než v předešlých letech. "Za posledních čtrnáct dní mi nález zápřednice hlásilo pět lidí. Všechno je to z Mostecka a Chomutovska," potvrzuje Krásenský.

Zápřednice jedovatá v Česku žije, obvyklé ale není, že se tak často objevuje u lidí. "Něco podobného se stalo asi před pěti lety na jižní Moravě. A další rok nic. Je to nějaká místní exploze, ke které jednou za čas dojde," vysvětlil Krásenský.

Pohyb samců zápřednice po okolí je ovšem v srpnu logický, vydávají se hledat samice. Lidé by si na ně proto měli dávat pozor ještě pár týdnů, v září už by návštěvy pavouků měly ustat. Pavouci vyhledávají hlavně lokality poblíž vodních ploch s rákosím, kde staví hnízda.