Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zápřednice vystrašila rodinu z Mostecka, matka s dětmi raději odjela

  8:28aktualizováno  8:28
Lidé v Ústeckém kraji letos v létě nezvykle často narážejí na zápřednici jedovatou, nejjedovatějšího pavouka volně žijícího v Česku. Naposledy ho doma objevila rodina ze Strupčic na Mostecku, na pavouka narazil jejich tříletý syn. Matka pak raději vzala děti na pár dní z domu.

Samice zápřednice jedovaté | foto: Jan Dolanský

"Martínek přiběhl, že našel pavouka na soklu lednice. Chtěl jsem ho vyhodit na zahradu. Ale náhodou u nás byla babička, moje matka, a ta říkala, že je nějaký divný a že ve zprávách viděla něco o jedovatém pavoukovi na Mostecku. Tak jsme ho nafotili, snímek poslali do lesoparku v Chomutově a tam nám potvrdili, že to je zápřednice," popsal příběh z uplynulého týdne chlapcův otec Martin Kostelej.

Manželé poté provedli několik opatření. Maminka se synem a sedmiměsíční dcerou na pár dní odjela z domu, otec zatím všechny místnosti vymetl a hlavně vystříkal biolitem. "A koho ze sousedů jsem viděl, tomu jsem řekl, co se u nás objevilo. Aby si dali pozor hlavně ti, co mají také malé děti," řekl Kostelej.

Před pavouky varoval i obecní úřad

K upozornění občanů se přidal i Obecní úřad Strupčice. Na webových stránkách vyvěsil varování před zápřednicí a popsal okolnosti nálezu. Opatrní mají být lidé, kteří trpí alergií na hmyzí kousnutí či štípnutí, a také děti. "My nejsme alergičtí na nic, ale je lepší dávat pozor," prohlásila paní Kostelejová.

Zdravý člověk po kousnutí zápřednicí bude mít zhruba stejné následky jako po štípnutí vosou či sršněm. Místo oteče, znecitliví, může nastat dočasné ochrnutí kolem kousnutí. Otok by ale měl zmizet do 24 hodin. "Je ale pravda, že samotné kousnutí je bolestivější než v případě vosy, pavouk má totiž delší kusadla," upozornil zoolog Podkrušnohorského zooparku Chomutov Pavel Krásenský.

"Záleží také třeba na tom, jestli zápřednice krátce předtím žrala, pak má v sobě jedu méně. A méně jedovatý je také samec, protože je menší. Jeden student na sobě zkoušel následky, otok po kousnutí samicí zmizel až po 32 hodinách," vypravoval zoolog.

Během posledních dvou týdnů pět hlášení o zápřednici

Objevy jedovatého pavouka v domácnostech jsou letos častější než v předešlých letech. "Za posledních čtrnáct dní mi nález zápřednice hlásilo pět lidí. Všechno je to z Mostecka a Chomutovska," potvrzuje Krásenský.

Zápřednice jedovatá v Česku žije, obvyklé ale není, že se tak často objevuje u lidí. "Něco podobného se stalo asi před pěti lety na jižní Moravě. A další rok nic. Je to nějaká místní exploze, ke které jednou za čas dojde," vysvětlil Krásenský.

Pohyb samců zápřednice po okolí je ovšem v srpnu logický, vydávají se hledat samice. Lidé by si na ně proto měli dávat pozor ještě pár týdnů, v září už by návštěvy pavouků měly ustat. Pavouci vyhledávají hlavně lokality poblíž vodních ploch s rákosím, kde staví hnízda.

Autor:Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Cestu k vodopádu v ústeckém Vaňově zasypaly kameny, poškodily i opěrné zdi

Přístup k Vaňovským vodopádům je stížený. Cesta je zasypaná kamením, ale i...

U vodopádu v ústecké části Vaňov se uvolnila část rozmoklého svahu a na stezku pod oblíbenou přírodní atrakcí se...

Najdete na iDNES.cz