Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Zápřednice vystrašila rodinu z Mostecka, matka s dětmi raději odjela

  8:28aktualizováno  8:28
Lidé v Ústeckém kraji letos v létě nezvykle často narážejí na zápřednici jedovatou, nejjedovatějšího pavouka volně žijícího v Česku. Naposledy ho doma objevila rodina ze Strupčic na Mostecku, na pavouka narazil jejich tříletý syn. Matka pak raději vzala děti na pár dní z domu.

Samice zápřednice jedovaté | foto: Jan Dolanský

"Martínek přiběhl, že našel pavouka na soklu lednice. Chtěl jsem ho vyhodit na zahradu. Ale náhodou u nás byla babička, moje matka, a ta říkala, že je nějaký divný a že ve zprávách viděla něco o jedovatém pavoukovi na Mostecku. Tak jsme ho nafotili, snímek poslali do lesoparku v Chomutově a tam nám potvrdili, že to je zápřednice," popsal příběh z uplynulého týdne chlapcův otec Martin Kostelej.

Manželé poté provedli několik opatření. Maminka se synem a sedmiměsíční dcerou na pár dní odjela z domu, otec zatím všechny místnosti vymetl a hlavně vystříkal biolitem. "A koho ze sousedů jsem viděl, tomu jsem řekl, co se u nás objevilo. Aby si dali pozor hlavně ti, co mají také malé děti," řekl Kostelej.

Před pavouky varoval i obecní úřad

K upozornění občanů se přidal i Obecní úřad Strupčice. Na webových stránkách vyvěsil varování před zápřednicí a popsal okolnosti nálezu. Opatrní mají být lidé, kteří trpí alergií na hmyzí kousnutí či štípnutí, a také děti. "My nejsme alergičtí na nic, ale je lepší dávat pozor," prohlásila paní Kostelejová.

Zdravý člověk po kousnutí zápřednicí bude mít zhruba stejné následky jako po štípnutí vosou či sršněm. Místo oteče, znecitliví, může nastat dočasné ochrnutí kolem kousnutí. Otok by ale měl zmizet do 24 hodin. "Je ale pravda, že samotné kousnutí je bolestivější než v případě vosy, pavouk má totiž delší kusadla," upozornil zoolog Podkrušnohorského zooparku Chomutov Pavel Krásenský.

"Záleží také třeba na tom, jestli zápřednice krátce předtím žrala, pak má v sobě jedu méně. A méně jedovatý je také samec, protože je menší. Jeden student na sobě zkoušel následky, otok po kousnutí samicí zmizel až po 32 hodinách," vypravoval zoolog.

Během posledních dvou týdnů pět hlášení o zápřednici

Objevy jedovatého pavouka v domácnostech jsou letos častější než v předešlých letech. "Za posledních čtrnáct dní mi nález zápřednice hlásilo pět lidí. Všechno je to z Mostecka a Chomutovska," potvrzuje Krásenský.

Zápřednice jedovatá v Česku žije, obvyklé ale není, že se tak často objevuje u lidí. "Něco podobného se stalo asi před pěti lety na jižní Moravě. A další rok nic. Je to nějaká místní exploze, ke které jednou za čas dojde," vysvětlil Krásenský.

Pohyb samců zápřednice po okolí je ovšem v srpnu logický, vydávají se hledat samice. Lidé by si na ně proto měli dávat pozor ještě pár týdnů, v září už by návštěvy pavouků měly ustat. Pavouci vyhledávají hlavně lokality poblíž vodních ploch s rákosím, kde staví hnízda.

Autor:


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Syn zavražděných manželů na Ústecku popsal před soudem útok dvou mužů

Obžalovaný Jaroslav Topinka (vlevo) u ústeckého krajského soudu.

U krajského soudu dnes popsal syn zavražděného manželského páru útok dvou mužů. V zahrádkářské kolonii na Ústecku...

Dělnická strana chystá i přes zákaz města protest přímo v centru Dubí

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Dubí zakázalo shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti, které se mělo konat v centru města. Radnice nabízí k...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Najdete na iDNES.cz