Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cvičení podle novinky. Němečtí demonstranti skončili v českých antonech

  18:39aktualizováno  18:39
Souhru a komunikaci cvičili čeští a němečtí policisté na hranici v Mníšku na Mostecku. Ověřovali si tak možnosti, které dává nová smlouva o policejní spolupráci mezi oběma zeměmi. Cvičení bude pokračovat i ve čtvrtek.

Díky nové smlouvě o policejní spolupráci mezi Českou republikou a Německem mohou od 1. října policisté na území druhého státu používat zbraň.

„Pro mě je důležité, že čeští policisté získávají na německém území kompetence německých policistů a obráceně, mohou pronásledovat pachatele, kam bude nutné,“ řekl saský ministr vnitra Markus Ulbig před začátkem cvičení, které na několik hodin uzavřelo hraniční přechod z Mníšku na Mostecku do Deutscheinsiedelu.

Saský ministr vyzdvihl dobrou spolupráci na dva roky starém příkladu, kdy policisté v Praze a Lipsku zadrželi organizovanou skupinu dealerů drog a 2,3 tuny látky pro výrobu pervitinu.

„Nová smlouva je ale milníkem spolupráce, je to nejmodernější a jediná taková dohoda v Evropě. Možnosti policie se přiblížily realitě,“ prohlásil Ulbig.

Fotogalerie

Stovky policistů, těžkooděnci, psovodi, celní správa s nejmodernější technikou od sledovacích vozů s radary po speciální drony zde poprvé prověřovali nové možnosti spolupráce a předávání informací.

Fiktivní ekologická demonstrace

Na hranici se konala fiktivní ekologická demonstrace přecházející hranice.

„Setrvejte na místě, musíme zajistit vaši bezpečnost,“ hlásil před demonstranty do megafonu český velitel zásahu a ihned stejná slova zazněla od jeho německého kolegy.

„My se nebojíme,“ řval na ně dav. A za chvíli vzduchem svištěla dýmovnice i létaly PET lahve s vodou.

Z vysílaček českých i německých policistů zněly pokyny, začaly se řadit kordony těžkooděnců, v poutech končili první demonstranti. A němečtí občané s pouty mizeli v českých antonech.

Nová smlouva umožňuje policistům nejen střílet na území druhého státu, ale také zasahovat pár kilometrů za hranicí, v případě naléhavé potřeby dokonce na celém území sousedního státu. A to bez předchozího souhlasu druhé strany. Například při bezprostředním ohrožení života.

Zadrženou osobu smí omezit na svobodě místo šesti hodin až dvanáct a také eskortovat nebezpečného pachatele přes území druhého státu.

„Dohoda umožňuje lepší spolupráci obou policejních sborů, ať už se to týká drobné kriminality, která občanům vadí velmi, ale i kriminality závažnější, jako je pašování drog či terorismus,“ řekl náměstek českého ministra vnitra Jiří Nováček.

Akce pro 600 policistů

Středečního cvičení se účastnilo přes 600 policistů, dvě stě jich bylo z Česka. Stáli proti 160 figurantům. Demonstrace se účastnila česká, saská, bavorská i spolková policie a celní správa obou zemí. Na místě byli velitelé všech složek.

„První tři zprava to uzavřou,“ zavelel šéf těžkooděnců skupině, která ihned těly zatarasila jednu z ulic vedoucí k demonstrantům.

Další policisté začali odklánět přijíždějící vozidla. „Zdržení mi nevadí. Cvičení dělá mistry,“ řekla starší žena za volantem.

Ve čtvrtek policisty na přechodu v Krušných horách čeká pronásledování pachatele přes hranice do Žitavy nebo převoz nebezpečného pachatele z Německa do Čech.

„Tím naše společná cvičení nekončí. Byl bych rád, kdyby námětem toho dalšího bylo i zvládání teroristické hrozby,“ navrhl ministr Ulbig.

Autoři: ,


Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Přesila zbila na koupališti v Dubí muže. Bazén byl plný krve, líčí svědci

Napadený mladík si z obličeje otírá krev. (7. 8. 2018)

Na koupališti v Dubí na Teplicku v úterý skupina útočníků brutálně zbila mladíka. Ten se podle svědka snažil zklidnit...V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Další z rubriky

Město chce akce bez záplavy kelímků, pivo bude ve vratných pohárcích

Ilustrační snímek.

Pivní slavnosti, jež se dnes konají na Mírovém náměstí v Litoměřicích, už nebudou jako v minulých letech provázet koše...

Elektrárny se staly turistickými cíli, zájem návštěvníků láme rekordy

Elektrárna Ledvice, na jejíž budově je v nejvyšším bodě rozhledna.

Rekordní zájem turistů o dva netradiční industriální výletnické cíle na severu Čech zaznamenala energetická skupina...

Partaj spojená s bytovým družstvem v Mostě slibuje „vesnici pro lůzu“

Současný pohled na sídliště Chanov.

Už žádná ghetta nebo vyloučené lokality ve městě. Opoziční sdružení Mostečané Mostu, za kterým stojí největší místní...

Najdete na iDNES.cz