Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Cvičení podle novinky. Němečtí demonstranti skončili v českých antonech

  18:39aktualizováno  18:39
Souhru a komunikaci cvičili čeští a němečtí policisté na hranici v Mníšku na Mostecku. Ověřovali si tak možnosti, které dává nová smlouva o policejní spolupráci mezi oběma zeměmi. Cvičení bude pokračovat i ve čtvrtek.

Díky nové smlouvě o policejní spolupráci mezi Českou republikou a Německem mohou od 1. října policisté na území druhého státu používat zbraň.

„Pro mě je důležité, že čeští policisté získávají na německém území kompetence německých policistů a obráceně, mohou pronásledovat pachatele, kam bude nutné,“ řekl saský ministr vnitra Markus Ulbig před začátkem cvičení, které na několik hodin uzavřelo hraniční přechod z Mníšku na Mostecku do Deutscheinsiedelu.

Saský ministr vyzdvihl dobrou spolupráci na dva roky starém příkladu, kdy policisté v Praze a Lipsku zadrželi organizovanou skupinu dealerů drog a 2,3 tuny látky pro výrobu pervitinu.

„Nová smlouva je ale milníkem spolupráce, je to nejmodernější a jediná taková dohoda v Evropě. Možnosti policie se přiblížily realitě,“ prohlásil Ulbig.

Fotogalerie

Stovky policistů, těžkooděnci, psovodi, celní správa s nejmodernější technikou od sledovacích vozů s radary po speciální drony zde poprvé prověřovali nové možnosti spolupráce a předávání informací.

Fiktivní ekologická demonstrace

Na hranici se konala fiktivní ekologická demonstrace přecházející hranice.

„Setrvejte na místě, musíme zajistit vaši bezpečnost,“ hlásil před demonstranty do megafonu český velitel zásahu a ihned stejná slova zazněla od jeho německého kolegy.

„My se nebojíme,“ řval na ně dav. A za chvíli vzduchem svištěla dýmovnice i létaly PET lahve s vodou.

Z vysílaček českých i německých policistů zněly pokyny, začaly se řadit kordony těžkooděnců, v poutech končili první demonstranti. A němečtí občané s pouty mizeli v českých antonech.

Nová smlouva umožňuje policistům nejen střílet na území druhého státu, ale také zasahovat pár kilometrů za hranicí, v případě naléhavé potřeby dokonce na celém území sousedního státu. A to bez předchozího souhlasu druhé strany. Například při bezprostředním ohrožení života.

Zadrženou osobu smí omezit na svobodě místo šesti hodin až dvanáct a také eskortovat nebezpečného pachatele přes území druhého státu.

„Dohoda umožňuje lepší spolupráci obou policejních sborů, ať už se to týká drobné kriminality, která občanům vadí velmi, ale i kriminality závažnější, jako je pašování drog či terorismus,“ řekl náměstek českého ministra vnitra Jiří Nováček.

Akce pro 600 policistů

Středečního cvičení se účastnilo přes 600 policistů, dvě stě jich bylo z Česka. Stáli proti 160 figurantům. Demonstrace se účastnila česká, saská, bavorská i spolková policie a celní správa obou zemí. Na místě byli velitelé všech složek.

„První tři zprava to uzavřou,“ zavelel šéf těžkooděnců skupině, která ihned těly zatarasila jednu z ulic vedoucí k demonstrantům.

Další policisté začali odklánět přijíždějící vozidla. „Zdržení mi nevadí. Cvičení dělá mistry,“ řekla starší žena za volantem.

Ve čtvrtek policisty na přechodu v Krušných horách čeká pronásledování pachatele přes hranice do Žitavy nebo převoz nebezpečného pachatele z Německa do Čech.

„Tím naše společná cvičení nekončí. Byl bych rád, kdyby námětem toho dalšího bylo i zvládání teroristické hrozby,“ navrhl ministr Ulbig.

Autoři: ,Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Zloděj ukradl v rodinném domě v Dubí šest milionů, zachytila ho kamera

Neznámý lupič v domě.

Kriminalisté pátrají po totožnosti muže, který se vloupal do rodinného domu v Dubí na Teplicku a ukradl tam šest...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

Najdete na iDNES.cz