Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Místopředseda VV Jarolím žaluje pravoslavného kněze, přou se o kostel

  8:20aktualizováno  8:20
Místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím se dostal do sporu s teplickým knězem Evženem Freimannem. Dohadují se o majetek nadačního fondu i teplický chrám. Oba muži spolu působili v pravoslavné církvi. Jarolím byl zároveň šéfredaktorem Teplického kurýru, který Freimann získal. Nyní se list do Jarolíma a Věcí veřejných tvrdě opírá.

Pravoslavný chrám Povýšení Svatého Kříže na teplickém Zámeckém náměstí. | foto: Karel PešekMF DNES

Jarolím poslal na Freimanna udání Okresnímu státnímu zastupitelství. Tvrdí, že kněz zneužil mramorový tabernákl, schránku na ukládání hostií, v pravoslavném chrámu Povýšení Svatého Kříže na teplickém Zámeckém náměstí. Tuto historickou církevní nádobu podle Jarolíma použil jako vklad v hodnotě 720 tisíc při zakládání Cyrilometodějského nadačního fondu.

Tomáš Jarolím

Tomáš Jarolím

"Chrám patří městu a jeho vybavení také. Tabernákl tak nepatří pravoslavné církvi a nemůže být použit jako vklad fondu. Navíc jako člověk i s nejnižším duchovním svěcením vím, že pravoslavná církev hostie nepoužívá, tabernákl slouží při římsko-katolických liturgiích," říká Jarolím.

Jarolím Freimanna obviňuje, že uvedl řadu lidí v omyl, protože při ocenění znalci tvrdil, že tabernákl patří pravoslavné církvi. To samé pak uvedl i ústeckému krajskému soudu při zapisování fondu.

"Podle mne to nebyl jen omyl, protože posudek byl zpracován rok a čtvrt před zapsáním fondu do nadačního rejstříku. Nejde tedy o náhodu," míní Jarolím, který je v Teplicích zastupitelem.

Inventář chrámu patří pravoslavné církvi, tvrdí kněz

Freimann nepopírá, že chrám patří městu. Ale vybavení je podle něj pravoslavné církve. "Inventář chrámu, a pan Jarolím to velice dobře ví, je majetek farní rady. A ta je i zřizovatelem fondu. Právně je vše v pořádku," komentoval žalobu Freimann.

Pravoslavný chrám Povýšení Svatého Kříže na teplickém Zámeckém náměstí.

Podle něj byl inventář chrámu po válce zkonfiskován na základě Benešových dekretů rodu Clary-Aldringenů a v roce 1950 ho stát předal do majetku pravoslavné církve.

"Pan Jarolím v tom má guláš a my jsme rádi, že nás žaluje. On je vyučený elektrikář, nemá žádné vzdělání, natož právní. Jako véčkař nám najednou vyrostl, přitom se sám dopouští podvodů. Třeba tím, že se prohlašuje za kněze a kazatele, kterým někdy nebyl. Byl pověřený ministrant, to je vše," nebere si Freimann servítky.

V pozadí sporu může být také snaha o ovládnutí samotného chrámu na Zámeckém náměstí. Zatímco Evžen Freimann podle Jarolíma usiloval o to, aby chrám byl převeden na Cyrilometodějský nadační fond, Jarolím přišel s jiným plánem - se svojí neziskovou organizací European Initiatory Institute chce chrám převést na pravoslavnou církev.

"O tom, za jakých podmínek by to šlo udělat, jsem již hovořil s biskupem pravoslavné církve. Pan Freimann si to zřejmě vzal osobně, protože to jde mimo něj," míní Jarolím.

Jarolím chce lákat turisty na svaté ostatky

Jarolím říká, že chce díky chrámu do města přivádět více turistů. V kostele jsou totiž uloženy ostatky Svatého Clary z Dalmácie. V 17. nebo v 18. století je nechali přivézt Clary-Aldringenové, aby dali najevo, že jejich původ sahá až do roku 250. Jarolím chce z chrámu udělat poutní místo. Liturgicky zastřešit by to ovšem musela pravoslavná církev.

Z možnosti, že by o chrámu rozhodoval Jarolím, je Freiman v šoku. "Požádal magistrát o převedení našeho kostela do svého vlastnictví, založil si na to občanské sdružení. Je to zvláštní ten člověk. Jak se dostal mezi ty véčkaře a dostal od nich moc, tak se chce zviditelnit," komentoval Jarolímovy snahy Freimann.

Na vyřešení údajného podvodu s tabernáklem soudu zbývá do promlčení jen pár měsíců. Cyrilometodějský nadační fond byl zapsán do nadačního rejstříku v lednu roku 2002. Jarolím nyní v žalobě soud nabádá, aby věc prošetřil rychle, protože promlčecí doba údajných trestných činů uplyne v lednu příštího roku.

Otázka je, proč Jarolím udání podal až nyní. "Když jsem na turistickém projektu začal pracovat, byl jsem vystaven velkému tlaku, na magistrát chodily od pana Freimanna dopisy. Netušil jsem, proč to dělá. Až při pátrání jsem zjistil zástavu tabernáklu," vysvětluje Jarolím.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz