Roman Tonka ve své chanovské tělocvičně, kde trénuje mladé boxery.

Roman Tonka ve své chanovské tělocvičně, kde trénuje mladé boxery. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

Provozovatel zavřel hospodu a zřídil v ní tělocvičnu pro mladé boxery

  • 8
Romana Tonku už nebavilo v mosteckém Chanově provozovat hospodu a hádat se s opilci. Tak restauraci zavřel a místo ní udělal boxerskou tělocvičnu, kde trénuje děti. A ty mu dělají radost.

Z bývalé hospody v Chanově u Mostu už nevycházejí ven opilci, ale medailisté a mistři republiky v boxu. Někdejší mládežnický reprezentant v boxu Roman Tonka v přestavěné tělocvičně trénuje kluky i několik dospělých.

A trénuje je dobře. Na březnové mistrovství republiky v Jičíně jelo šest mladých sportovců z Box clubu Chanov a přivezli medaile.

„Uspěli jsme stoprocentně. Protože čtyři borci přivezli medaile a ti další dva nabrali zkušenosti, aby uspěli příště,“ říká trenér Roman Tonka.

Příprava mladých boxerů tím zdaleka letos nekončí. Třináctiletý Dominik Štěpánek a dvanáctiletý Pavel Rous totiž v Jičíně vyhráli titul českého mistra v kategorii do 38 a 42 kilogramů.

Zároveň tím získali nominaci na srpnové mistrovství Evropy v chorvatském Záhřebu. O prázdninách je tak místo volna čeká tréninková dřina. „Ale oni dřou už teď,“ líčí Tonka.

Kluky do boxu nenutí, o to víc do něj mají chuť

Uvnitř chanovské tělocvičny je boxerský ring, několik boxovacích pytlů a desítky párů rukavic nebo stůl na ping-pong.

Své svěřence někdy schválně k zápasení nepouští. Dělají jiné sporty nebo je posílá pryč. „To je motivuje. Když je do boxu nenutím, o to víc do něj mají chuť,“ směje se Tonka.

Do tělocvičny mu někteří rodiče děti vozí, jiné děti chodí pěšky nebo autobusem. Jsou z Mostu, Obrnic, Chomutova i sídliště Chanov. Nejsou to žádní svatoušci, ale sportování jim brání dělat lumpárny.

Box je bojový sport, ale dobří boxeři nejsou mezi lidmi agresivní. „Všechnu agresivitu ze sebe dostanou v tréninku, pak jsou v pohodě,“ vysvětluje trenér Tonka.

Dětí má v klubu jedenáct, ale mohlo by jich být mnohem víc. Chlapcům nechybí ani tak chuť, jako spíš peníze.

Talentovaní skončili kvůli nedostatku peněz

Aby mohli boxovat, musí mít sportovní lékařskou prohlídku včetně kontroly srdce. Jenže tyhle prohlídky vyjdou dohromady na 900 korun, které ne každá rodina dá dohromady.

„Stydí se říct, že na to nemají, tak raději už nikdy nepřijdou. Kvůli tomu skončilo několik talentovaných hochů,“ povzdechl si Tonka.

Ti, kteří mu zůstali, mu dělají radost. Hlavně tím, že je baví chodit trénovat. Vidí, že něco umí. A pak za to dostávají třeba medaile. Dominik v Jičíně navíc získal i titul nejtechničtějšího boxera.

Žádnou extra pochvalu za to ale neslyšel, i když tím trenéra potěšil. „Říkám jim, že vyhráli akorát ušmudlanou republiku. Ale že mají na víc, i na medaili z Evropy,“ přiznal Tonka, s jakým snem pojedou z Chanova do Záhřebu.