Pohled od Černic na průmyslovou krajinu a povrchový hnědouhelný důl

Pohled od Černic na průmyslovou krajinu a povrchový hnědouhelný důl | foto: Karel Pešek, MF DNES

Mládek v Mostě představil „malé“ prolomení limitů, reakce je chladná

  • 11
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek zahájil jednání s obcemi a těžaři na severu Čech o svých návrzích na „mírnější“ prolomení těžebních limitů, které brání před zbouráním například Horní Jiřetín a Černice. V Mostě představil „malou variantu“, která by těžbu k obcím „pouze“ přiblížila.

Mládek kromě představitelů Mostu jednal s vedením Severočeských dolů, kterým patří důl Bílina, a zástupci okolních obcí. Na začátku března se chystá navštívit Litvínov a Horní Jiřetín a jednat se zástupci těžařské společnosti Severní energetická, jež doluje uhlí ve velkolomu ČSA.

Těžba na severu Čech

Lom Bílina provozují Severočeské doly, které jsou součástí firmy ČEZ a loni musely stovky lidí propustit. Prolomení limitů povrchové těžby mezi Bílinou a Mariánskými Radčicemi by zajistilo práci pro lidi až do roku 2055, ale neohrožuje žádnou obec.

„Malé prolomení“ limitů na dole ČSA by přerušilo přímo spojení Horního Jiřetína a Černic s centrální částí okresu, což vadí lidem. Těžaři se zase bojí, že by museli deset let těžit skrývku, než se dostanou k uhlí. Varianta vypadá průchodně politicky, není ale jistá ekonomická výhodnost.

„V zásadě jsou čtyři varianty. Nevidím důvod, proč bychom nedělali nic, ale také nevidím politickou vůli pro úplné prolomení limitů. Takže zbývají varianty dvě. Buď jen prolomení na dole Bílina, kde panuje plná shoda. Nebo Bílina a malé prolomení na ČSA. Ale budeme o tom dál jednat,“ popsal možnosti Mládek (o návrzích zde).

Prolomení limitů na dole Bílina nevypadá jako problém, protože neohrožuje žádná lidská sídla. Naopak to umožní další těžbu. „Znamená to práci pro další generaci, těžit by se tam mohlo minimálně do roku 2030 do roku 2055,“ poznamenal Mládek.

Složitější je situace kolem lomu ČSA, kde by i navrhované „malé prolomení“ přiblížilo těžbu až k obydleným domům.

Jiřetín i těžaři se k variantě staví rezervovaně

„Nyní je těžba vzdálená asi dva kilometry od zástavby a už teď je to někdy kvůli hlukovým a prachovým poměrům v některých dnech téměř k nevydržení. Nedovedu si představit, že se stroje přiblíží o kilometr nebo ještě víc,“ říká starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Zároveň ale Mládkův přístup ocenil. „Je to po dvaceti letech první ministr průmyslu, který o problému mluví bez toho, že je nutné zbourání Horního Jiřetína a Černic. To je zlom a zcela nový přístup, kterého si moc cením,“ dodal Buřt.

K „malému prolomení“ se však zatím staví zdrženlivě, stejně jako těžařská společnost. „Jsme na těžbu připraveni. Je důležité, aby rozhodnutí padlo včas, tedy ještě v letošním roce,“ uvedla mluvčí Severní energetické Gabriela Benešová Sáričková.

Jestli o variantu navrhovanou Mládkem budou těžaři stát, však zůstává otevřené. Není totiž jisté, že bude pro těžaře ekonomicky výhodná. Nové hranice totiž zatím přesně neznají.

Vláda by mohla o prolomení limitů rozhodovat už do konce března.