Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mládek v Mostě představil „malé“ prolomení limitů, reakce je chladná

  13:33aktualizováno  13:33
Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek zahájil jednání s obcemi a těžaři na severu Čech o svých návrzích na „mírnější“ prolomení těžebních limitů, které brání před zbouráním například Horní Jiřetín a Černice. V Mostě představil „malou variantu“, která by těžbu k obcím „pouze“ přiblížila.
Pohled od Černic na průmyslovou krajinu a povrchový hnědouhelný důl

Pohled od Černic na průmyslovou krajinu a povrchový hnědouhelný důl | foto: Karel PešekMF DNES

Mládek kromě představitelů Mostu jednal s vedením Severočeských dolů, kterým patří důl Bílina, a zástupci okolních obcí. Na začátku března se chystá navštívit Litvínov a Horní Jiřetín a jednat se zástupci těžařské společnosti Severní energetická, jež doluje uhlí ve velkolomu ČSA.

Těžba na severu Čech

Lom Bílina provozují Severočeské doly, které jsou součástí firmy ČEZ a loni musely stovky lidí propustit. Prolomení limitů povrchové těžby mezi Bílinou a Mariánskými Radčicemi by zajistilo práci pro lidi až do roku 2055, ale neohrožuje žádnou obec.

„Malé prolomení“ limitů na dole ČSA by přerušilo přímo spojení Horního Jiřetína a Černic s centrální částí okresu, což vadí lidem. Těžaři se zase bojí, že by museli deset let těžit skrývku, než se dostanou k uhlí. Varianta vypadá průchodně politicky, není ale jistá ekonomická výhodnost.

„V zásadě jsou čtyři varianty. Nevidím důvod, proč bychom nedělali nic, ale také nevidím politickou vůli pro úplné prolomení limitů. Takže zbývají varianty dvě. Buď jen prolomení na dole Bílina, kde panuje plná shoda. Nebo Bílina a malé prolomení na ČSA. Ale budeme o tom dál jednat,“ popsal možnosti Mládek (o návrzích zde).

Prolomení limitů na dole Bílina nevypadá jako problém, protože neohrožuje žádná lidská sídla. Naopak to umožní další těžbu. „Znamená to práci pro další generaci, těžit by se tam mohlo minimálně do roku 2030 do roku 2055,“ poznamenal Mládek.

Složitější je situace kolem lomu ČSA, kde by i navrhované „malé prolomení“ přiblížilo těžbu až k obydleným domům.

Jiřetín i těžaři se k variantě staví rezervovaně

„Nyní je těžba vzdálená asi dva kilometry od zástavby a už teď je to někdy kvůli hlukovým a prachovým poměrům v některých dnech téměř k nevydržení. Nedovedu si představit, že se stroje přiblíží o kilometr nebo ještě víc,“ říká starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt.

Zároveň ale Mládkův přístup ocenil. „Je to po dvaceti letech první ministr průmyslu, který o problému mluví bez toho, že je nutné zbourání Horního Jiřetína a Černic. To je zlom a zcela nový přístup, kterého si moc cením,“ dodal Buřt.

K „malému prolomení“ se však zatím staví zdrženlivě, stejně jako těžařská společnost. „Jsme na těžbu připraveni. Je důležité, aby rozhodnutí padlo včas, tedy ještě v letošním roce,“ uvedla mluvčí Severní energetické Gabriela Benešová Sáričková.

Jestli o variantu navrhovanou Mládkem budou těžaři stát, však zůstává otevřené. Není totiž jisté, že bude pro těžaře ekonomicky výhodná. Nové hranice totiž zatím přesně neznají.

Vláda by mohla o prolomení limitů rozhodovat už do konce března.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

K opravené trati chce Moldava i hezké nádraží, obnova začne příští rok

Současný pohled na nádražní budovu na Moldavě.

Na železniční trati do krušnohorské Moldavy se po opravě za několik měsíců obnoví provoz. V dohledné době by se pak měl...

Najdete na iDNES.cz