Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Uhlí pod Jiřetínem není třeba, naznačil Mládek. Těžaři už dali nabídku

  17:18aktualizováno  17:18
Ministr průmyslu Jan Mládek řekl na zastupitelstvu Ústeckého kraje, že ve vládě panuje shoda na prolomení limitů těžby na dole Bílina. U možnosti pokračovat v těžbě i na dole ČSA u Mostu však Mládek naznačil, že uhlí pod Horním Jiřetínem stát nutně nepotřebuje. Těžaři zatím místním dali nabídku.

Ministr průmyslu Jan Mládek s ústeckým hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Došlo zcela k zásadnímu posunu,“ řekl Mládek na úvod svého hodinového vystoupení. Zastupitelům představil aktualizovanou Státní energetickou koncepci, podle níž se bude stát až do roku 2040 z 50 procent orientovat na jádro, ze čtvrtiny na obnovitelné zdroje a jen z 15 procent na uhlí. Zbylých 10 procent bude patřit plynu.

„Chceme se spoléhat na jaderné a obnovitelné zdroje. Podíl uhlí na energetickém mixu má klesat,“ zmínil Mládek.

Krajským zastupitelům navíc řekl, že z dostupných materiálů vyplývá, že pod zemí se nachází víc uhlí, než stát dosud předpokládal. Uhlí z Bíliny tak v případě prolomení limitů na tomto dole bude dlouhodobě stačit pro zajištění českého teplárenství, a není proto potřeba dolovat ještě pod Jiřetínem.

Stát odsouvá uhlí do pozadí

Druhy energie, s nimiž stát počítá v nové energetické koncepci platné do roku 2040: 50 % jádro, 25 % obnovitelné zdroje, 15 % uhlí, 10% plyn

Utlumením těžby na dole ČSA by přišlo o práci 1 941 zaměstnanců firmy. S dalšími, kteří na těžbu navazují, by to bylo 3 400 až 4 800 lidí.

Na dole Bílina jde o 5 250 až 7 500 lidí.

zdroj: MPO

Mládek zároveň dodal, že v případě potřeby může Česko uhlí dovážet. Zmínil, že loni se do Česka dovezlo 1,4 milionu tun uhlí a nevyvezla se ani polovina tohoto množství. V souvislosti s tím připomenul situaci v Polsku, kde jsou obrovské přebytky černého uhlí, po kterém není poptávka.

K prolomení limitů na dole Bílina podle Mládka dojde. Jeho těžbou nejsou ohroženy domy, vzroste však prašnost v okolí. O dole ČSA a Horním Jiřetínu se však Mládek jasně nevyjádřil. „Vyjádřím se během několika dní,“ řekl.

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt je i tak s jeho vystoupením spokojený. „Jsem přesvědčený, že uhlí za limity na dole ČSA stát nepotřebuje a pan ministr to nepřímo potvrdil,“ reagoval Buřt.

S propouštěním horníků, kterým argumentují těžaři, to tak tragicky nevidí. Část zaměstnanců dolů totiž získá práci při obnově krajiny.

Těžaři už lidem v Jiřetíně vyčíslili cenu za vystěhování

„V tuto chvíli je nejdůležitější, aby vláda rozhodla,“ řekla k otázce limitů Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí Severní energetické, jíž důl ČSA patří. „Další odkládání rozhodnutí pro nás znamená pokračování útlumového programu a ukončení těžby, pro obyvatelé Horního Jiřetína opět jen prodloužení nejistoty,“ dodala.

Vláda totiž měla o limitech rozhodnout už loni před Vánocemi, pak verdikt odložila na březen, později na léto, na srpen a teď na září. Pokud vláda rozhodne ve prospěch těžby, má firma připravenou nabídku na přesídlení obce.

„Její principy jsme minulý týden zveřejnili. Reakce obyvatel Horního Jiřetína, které jsme zatím zaznamenali, dokládají, že náš návrh berou s veškerou vážností,“ dodala.

Z nabídky, kterou firma rozeslala hornojiřetínským, vyplývá, že třeba čtyřčlenná rodina by za stěhování z domu s odhadní cenou 2,5 milionu dostala až 6,5 milionu.

Jednání vlády se zaměstnavateli a odboráři se uskuteční 27. července. V září by vláda měla definitivně rozhodnout, co s limity a uhlím za nimi bude.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

V Dubí to vře, muže na místním koupališti napadli „přespolní“

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

Původně malicherná rozmíška mezi dvěma dětmi na brouzdališti v Dubí spustila konflikt, jehož následky bude město řešit...Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...

Kvůli násilí na koupališti v Dubí obvinili ženu. Střety jsou tam běžné

Opuchlá tvář, podlitina pod okem, sešité víčko a ústní koutek - tak vypadá po...

V souvislosti s úterním konfliktem na koupališti v Dubí na Teplicku, který vyvrcholil surovým napadením mladíka...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Další z rubriky

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Zvířata stržená vlkem kraj odškodní, park ale radí stáda lépe zabezpečit

Do české přírody se pomalu začali vracet až na počátku 90. let minulého století.

Důkazy o tom, že do Českého Švýcarska i Lužických hor se po desetiletích vrátili vlci, už mají nejen ochránci přírody,...

Vrah na oba manžele útočil opakovaně, řekla ústeckému soudu patoložka

Obžalovaný Jaroslav Topinka před ústeckým krajským soudem.

Výslechem znalců a svědků pokračovalo u ústeckého soudu projednávání vraždy manželského páru v chatové kolonii na...

Najdete na iDNES.cz