Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Uhlí pod Jiřetínem není třeba, naznačil Mládek. Těžaři už dali nabídku

  17:18aktualizováno  17:18
Ministr průmyslu Jan Mládek řekl na zastupitelstvu Ústeckého kraje, že ve vládě panuje shoda na prolomení limitů těžby na dole Bílina. U možnosti pokračovat v těžbě i na dole ČSA u Mostu však Mládek naznačil, že uhlí pod Horním Jiřetínem stát nutně nepotřebuje. Těžaři zatím místním dali nabídku.

Ministr průmyslu Jan Mládek s ústeckým hejtmanem Oldřichem Bubeníčkem | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Došlo zcela k zásadnímu posunu,“ řekl Mládek na úvod svého hodinového vystoupení. Zastupitelům představil aktualizovanou Státní energetickou koncepci, podle níž se bude stát až do roku 2040 z 50 procent orientovat na jádro, ze čtvrtiny na obnovitelné zdroje a jen z 15 procent na uhlí. Zbylých 10 procent bude patřit plynu.

„Chceme se spoléhat na jaderné a obnovitelné zdroje. Podíl uhlí na energetickém mixu má klesat,“ zmínil Mládek.

Krajským zastupitelům navíc řekl, že z dostupných materiálů vyplývá, že pod zemí se nachází víc uhlí, než stát dosud předpokládal. Uhlí z Bíliny tak v případě prolomení limitů na tomto dole bude dlouhodobě stačit pro zajištění českého teplárenství, a není proto potřeba dolovat ještě pod Jiřetínem.

Stát odsouvá uhlí do pozadí

Druhy energie, s nimiž stát počítá v nové energetické koncepci platné do roku 2040: 50 % jádro, 25 % obnovitelné zdroje, 15 % uhlí, 10% plyn

Utlumením těžby na dole ČSA by přišlo o práci 1 941 zaměstnanců firmy. S dalšími, kteří na těžbu navazují, by to bylo 3 400 až 4 800 lidí.

Na dole Bílina jde o 5 250 až 7 500 lidí.

zdroj: MPO

Mládek zároveň dodal, že v případě potřeby může Česko uhlí dovážet. Zmínil, že loni se do Česka dovezlo 1,4 milionu tun uhlí a nevyvezla se ani polovina tohoto množství. V souvislosti s tím připomenul situaci v Polsku, kde jsou obrovské přebytky černého uhlí, po kterém není poptávka.

K prolomení limitů na dole Bílina podle Mládka dojde. Jeho těžbou nejsou ohroženy domy, vzroste však prašnost v okolí. O dole ČSA a Horním Jiřetínu se však Mládek jasně nevyjádřil. „Vyjádřím se během několika dní,“ řekl.

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt je i tak s jeho vystoupením spokojený. „Jsem přesvědčený, že uhlí za limity na dole ČSA stát nepotřebuje a pan ministr to nepřímo potvrdil,“ reagoval Buřt.

S propouštěním horníků, kterým argumentují těžaři, to tak tragicky nevidí. Část zaměstnanců dolů totiž získá práci při obnově krajiny.

Těžaři už lidem v Jiřetíně vyčíslili cenu za vystěhování

„V tuto chvíli je nejdůležitější, aby vláda rozhodla,“ řekla k otázce limitů Gabriela Sáričková Benešová, mluvčí Severní energetické, jíž důl ČSA patří. „Další odkládání rozhodnutí pro nás znamená pokračování útlumového programu a ukončení těžby, pro obyvatelé Horního Jiřetína opět jen prodloužení nejistoty,“ dodala.

Vláda totiž měla o limitech rozhodnout už loni před Vánocemi, pak verdikt odložila na březen, později na léto, na srpen a teď na září. Pokud vláda rozhodne ve prospěch těžby, má firma připravenou nabídku na přesídlení obce.

„Její principy jsme minulý týden zveřejnili. Reakce obyvatel Horního Jiřetína, které jsme zatím zaznamenali, dokládají, že náš návrh berou s veškerou vážností,“ dodala.

Z nabídky, kterou firma rozeslala hornojiřetínským, vyplývá, že třeba čtyřčlenná rodina by za stěhování z domu s odhadní cenou 2,5 milionu dostala až 6,5 milionu.

Jednání vlády se zaměstnavateli a odboráři se uskuteční 27. července. V září by vláda měla definitivně rozhodnout, co s limity a uhlím za nimi bude.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Najdete na iDNES.cz