Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dienstbier jel do problémového Janova. Vláda si udělala čárku, slyšel

  16:12aktualizováno  16:12
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier navštívil problémové sídliště Janov u Litvínova. Jeho obyvatelé si před časem stěžovali peticí na soužití se sociálně nepřizpůsobivými sousedy. Po Dienstbierovi při návštěvě žádali konkrétní pomoc, ministr slíbil peníze na projekty v sociální oblasti.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier s vedoucí odboru sociálních věcí litvínovské radnice Veronikou Knoblochovou (vlevo) a starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou na sídlišti Janov. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

První ministrovou zastávkou při příjezdu z radnice v Litvínově byla Jiřetínská ulice, kde stojí jeden z vybydlených panelových domů se zazděným přízemím a prvním patrem. To aby dovnitř nikdo nelezl. Dům patří společnosti CPI Byty, jež spolu s radnicí doufá, že se objeví evropská dotace, jež zaplatí demolici.

Fotogalerie

„To je přece hloupost. Lepší by bylo, kdyby to opravili a dali mladým rodinám za rozumné peníze,“ popsal jeden ze starousedlíků, co by podle něj bylo lepší.

Při procházce sídlištěm směrem k základní škole naslouchal Dienstbier, jaké jsou v Janově problémy a co se s nimi město snaží dělat.

„Snažíme se podporovat, aby se už malé děti připravovaly na školní docházku,“ popsala jednu z aktivit vedoucí odboru sociálních věcí Veronika Knoblochová.

„O přípravné třídy je docela zájem,“ přidala místostarostka Litvínova Erika Sedláčková. Také ovšem potvrdila, že snahy města i neziskových organizací často přicházejí vniveč.

„Jsou tady i rodiny, kde šestileté děti samy hlídají mladší sourozence,“ dodala místostarostka.

V domě žijí už jen dvě bílé rodiny, stěžoval si Rom

Nedaleko dalšího domu se zazděným přízemím, aby tam nelezli zloději, vandalové a narkomani, ministra zastavil místní Rom Ladislav Ladič. „Co tady chcete udělat? Jak chcete zlepšit život na sídlišti? Ale detailně,“ vyzval sedmašedesátiletý důchodce ministra k odpovědi.

Dienstbier upozornil, že řada věcí se už v Litvínově i jinde dělá. Připomněl asistenty prevence kriminality, podporu vzdělávání, poradenské služby, zvýšení minimální mzdy. „Není ale žádné řešení, které by vše zvládlo za půl roku. Je to o dlouhodobé a trpělivé práci,“ zdůraznil ministr.

Ladič vyjádřil víru, že to tak snad bude. A připomněl, jak se v Janově v současné době žije.

„V tomhle domě jsem kdysi žil sám s bílými rodinami. Teď tady jsou dvě bílé rodiny a jinak samí Romové. To není dobře. Technické služby nabízejí práci. Kdo má zájem? Nikdo,“ poznamenal.

Podobně probíhala o chvíli později debata v nízkoprahovém centru Jaklík. Lidé kritizovali hlavně to, že se do Janova stěhují stále další problémoví nájemníci.

Dienstbier zopakoval různá opatření, která už stát udělal nebo chystá v dohledné době. Zmínil navýšení počtu úředníků na úřadech práce a slíbil peníze na projekty měst, která mají se sociálně vyloučenými lokalitami problémy. Podle něj by v následujících sedmi letech mohlo na tyto projekty jít až deset miliard korun.

Výsledky měly být konkrétní, kritizuje návštěvu šéf družstva

Obyvatele Janova však příliš nepřesvědčil. Předseda osadního výboru Janov Zdeněk Kvapil upozornil na vytváření dětských gangů, které podle něj ničí veřejná prostranství, devastují soukromý majetek. „Zaplivaná schodiště, lidské výkaly ve vchodech a v noci řev,“ popsala situaci Renata Poláková.

Nepořádek, ničení majetku, hluk či vulgarity, které na sídlišti přibývají, připomněl i předseda bytového družstva Krušnohor František Ryba, jeden z autorů petice, která na situaci v Janově upozornila vládu. Z průběhu návštěvy nadšený nebyl.

„Cílem měla být návštěva obytných domů, povídání si s lidmi, kteří tam bydlí. Výsledkem měly být konkrétní záležitosti, jako je posílení preventistů kriminality nebo posílení funkcí domovníků, kontroly v bytech. K tomu nedošlo,“ posteskl si Ryba.

Podobný názor na Dienstbierovu návštěvu měla řada obyvatel sídliště. „Vláda si jen udělala čárku za splněnou povinnost,“ komentoval ji jeden z místních obyvatel.

Dienstbiera poznámka popudila. „Jestli si myslíte, že sem přijedu a jen tak od stolu vyřeším všechny problémy, tak to opravdu neumím,“ reagoval.

On sám byl s návštěvou spokojený. „I za tu krátkou dobu jsme si udělali dost plastický obraz, jak to tady vypadá a jak se tu žije. Zpětná reakce je pro nás důležitá,“ shrnul ministr svou návštěvu sídliště Janov.Nejčtenější

Konflikt na koupališti v Dubí se odehrál jinak, tvrdí noví svědkové

Koupaliště v Dubí na Teplicku v den incidentu. NEPOUZIVAT

Zcela jiným způsobem popisují incident na koupališti v Dubí svědci, které oslovil server Romea.cz. Podle nejen romských...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Teplice - Sparta 0:4, všechny góly za půli, na třech se podílel Stanciu

Sparťanští fotbalisté společně oslavují branku v duelu s Teplicemi.

Sparťanští fotbalisté po dlouhé době svým fanouškům rozdávali radost. V utkání 4. kola v Teplicích vstřelili za poločas...

Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Další z rubriky

Sňatkový podvodník dostal osm let vězení, podle soudu získal od žen miliony

Jaroslav Doležal na lavici obžalovaných těsně před vynesením rozsudku.

Ústecký krajský soud poslal na osm let do vězení Jaroslava Doležala za rozsáhlé podvody. Podle žalobce muž navázal...

Francouz šel 2 200 kilometrů uctít v Litvínově strýce a jiné oběti válek

Francouzský spisovatel Laurent Guillet na litvínovském hřbitově.

K památníku na litvínovském hřbitově dopoledne dorazil po téměř 2 200 kilometrech pěšky francouzský spisovatel Laurent...

Trať z Děčína do Střekova opraví za tři miliardy, lidé mohou psát podněty

Ilustrační snímek

Vlaky mezi Děčínem a ústeckým Střekovem budou jezdit po modernější trati. Správa železniční dopravní cesty do úprav...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz