Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Dienstbier jel do problémového Janova. Vláda si udělala čárku, slyšel

  16:12aktualizováno  16:12
Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier navštívil problémové sídliště Janov u Litvínova. Jeho obyvatelé si před časem stěžovali peticí na soužití se sociálně nepřizpůsobivými sousedy. Po Dienstbierovi při návštěvě žádali konkrétní pomoc, ministr slíbil peníze na projekty v sociální oblasti.

Ministr pro lidská práva Jiří Dienstbier s vedoucí odboru sociálních věcí litvínovské radnice Veronikou Knoblochovou (vlevo) a starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou na sídlišti Janov. | foto: Tomáš Kassal, 5plus2.cz

První ministrovou zastávkou při příjezdu z radnice v Litvínově byla Jiřetínská ulice, kde stojí jeden z vybydlených panelových domů se zazděným přízemím a prvním patrem. To aby dovnitř nikdo nelezl. Dům patří společnosti CPI Byty, jež spolu s radnicí doufá, že se objeví evropská dotace, jež zaplatí demolici.

Fotogalerie

„To je přece hloupost. Lepší by bylo, kdyby to opravili a dali mladým rodinám za rozumné peníze,“ popsal jeden ze starousedlíků, co by podle něj bylo lepší.

Při procházce sídlištěm směrem k základní škole naslouchal Dienstbier, jaké jsou v Janově problémy a co se s nimi město snaží dělat.

„Snažíme se podporovat, aby se už malé děti připravovaly na školní docházku,“ popsala jednu z aktivit vedoucí odboru sociálních věcí Veronika Knoblochová.

„O přípravné třídy je docela zájem,“ přidala místostarostka Litvínova Erika Sedláčková. Také ovšem potvrdila, že snahy města i neziskových organizací často přicházejí vniveč.

„Jsou tady i rodiny, kde šestileté děti samy hlídají mladší sourozence,“ dodala místostarostka.

V domě žijí už jen dvě bílé rodiny, stěžoval si Rom

Nedaleko dalšího domu se zazděným přízemím, aby tam nelezli zloději, vandalové a narkomani, ministra zastavil místní Rom Ladislav Ladič. „Co tady chcete udělat? Jak chcete zlepšit život na sídlišti? Ale detailně,“ vyzval sedmašedesátiletý důchodce ministra k odpovědi.

Dienstbier upozornil, že řada věcí se už v Litvínově i jinde dělá. Připomněl asistenty prevence kriminality, podporu vzdělávání, poradenské služby, zvýšení minimální mzdy. „Není ale žádné řešení, které by vše zvládlo za půl roku. Je to o dlouhodobé a trpělivé práci,“ zdůraznil ministr.

Ladič vyjádřil víru, že to tak snad bude. A připomněl, jak se v Janově v současné době žije.

„V tomhle domě jsem kdysi žil sám s bílými rodinami. Teď tady jsou dvě bílé rodiny a jinak samí Romové. To není dobře. Technické služby nabízejí práci. Kdo má zájem? Nikdo,“ poznamenal.

Podobně probíhala o chvíli později debata v nízkoprahovém centru Jaklík. Lidé kritizovali hlavně to, že se do Janova stěhují stále další problémoví nájemníci.

Dienstbier zopakoval různá opatření, která už stát udělal nebo chystá v dohledné době. Zmínil navýšení počtu úředníků na úřadech práce a slíbil peníze na projekty měst, která mají se sociálně vyloučenými lokalitami problémy. Podle něj by v následujících sedmi letech mohlo na tyto projekty jít až deset miliard korun.

Výsledky měly být konkrétní, kritizuje návštěvu šéf družstva

Obyvatele Janova však příliš nepřesvědčil. Předseda osadního výboru Janov Zdeněk Kvapil upozornil na vytváření dětských gangů, které podle něj ničí veřejná prostranství, devastují soukromý majetek. „Zaplivaná schodiště, lidské výkaly ve vchodech a v noci řev,“ popsala situaci Renata Poláková.

Nepořádek, ničení majetku, hluk či vulgarity, které na sídlišti přibývají, připomněl i předseda bytového družstva Krušnohor František Ryba, jeden z autorů petice, která na situaci v Janově upozornila vládu. Z průběhu návštěvy nadšený nebyl.

„Cílem měla být návštěva obytných domů, povídání si s lidmi, kteří tam bydlí. Výsledkem měly být konkrétní záležitosti, jako je posílení preventistů kriminality nebo posílení funkcí domovníků, kontroly v bytech. K tomu nedošlo,“ posteskl si Ryba.

Podobný názor na Dienstbierovu návštěvu měla řada obyvatel sídliště. „Vláda si jen udělala čárku za splněnou povinnost,“ komentoval ji jeden z místních obyvatel.

Dienstbiera poznámka popudila. „Jestli si myslíte, že sem přijedu a jen tak od stolu vyřeším všechny problémy, tak to opravdu neumím,“ reagoval.

On sám byl s návštěvou spokojený. „I za tu krátkou dobu jsme si udělali dost plastický obraz, jak to tady vypadá a jak se tu žije. Zpětná reakce je pro nás důležitá,“ shrnul ministr svou návštěvu sídliště Janov.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Vizualizace areálu složeného ze tří objektů: skautského střediska, salesiánské...

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Soud zprostil obžaloby exředitelku, jež školku zásobovala ze svého obchodu

Lavice obžalovaných u Krajského soudu v Hradci Králové zůstala prázdná.

Soud v Lounech zprostil obžaloby ze zpronevěry exředitelku mateřské školy v Podbořanech. Důkazy předložené státní...

Najdete na iDNES.cz