Správní budova Spolchemie byla nejvyšší administrativní stavbou v...

Správní budova Spolchemie byla nejvyšší administrativní stavbou v prvorepublikovém Československu. | foto: Martin Adamec, MAFRA

Ústecký "mrakodrap" bude památkou, rozhodlo ministerstvo. Firma se brání

  • 19
Ministerstvo kultury rozhodlo, že správní budova ústecké Spolchemie bude památkově chráněná. Vedení chemičky s tím nesouhlasí a proti verdiktu se odvolalo. Management se domnívá, že rozhodnutí zhorší podmínky pro využití budovy, která byla nejvyšší administrativní stavbou meziválečného Československa.

"Řízení bylo rozhodnuto, vlastník se odvolal," informovala mluvčí ministerstva Helena Markusová.

Rozhodnutí o vyhlášení budovy kulturní památkou tak ještě není pravomocné, odvolání nyní posoudí rozkladová komise. "Příští rozkladová komise je za dva měsíce, ta doporučí ministrovi závěr," přiblížila Markusová.

Správní budova Spolchemie

Za vzhledem administrativní budovy z roku 1930 stojí renomovaná drážďanská firma Lossow a Kühne, která se proslavila stavbou nádraží v Lipsku.

Autorem šesti soch nad hlavním vstupem je berlínský sochař Hugo Lederer. Sochy abstraktně personifikují Chemii, Vědu, Muže s pochodní, Ženu s rohem hojnosti, Obchod a Práci.

V expresionistické budově, jejíž velkolepý vzhled měl reprezentovat tehdejší rozmach chemického gigantu, je k vidění jeden z mála fungujících páternosterů v Česku.

Krok ministerstva se vedení podniku jeví jako omezení jeho vlastnických práv. Mluvčí chemičky Marie Logrová uvedla, že verdikt z podnikatelského hlediska objekt zatíží a zhorší podmínky pro jeho využití. Podle ní status kulturní památky správní budova jako celek nesnese.

"Domníváme se, že podmínky ustavení kulturní památkou splňuje pouze plášť budovy a některé její dílčí části interiéru. Jako celek objekt charakter kulturní památky dle našeho názoru nemá. V minulosti zde proběhla řada zásahů do původního interiéru," řekla Logrová.

Budova je cenná, shodli se památkáři

Návrh na prohlášení 43 metrů vysoké dominanty Ústí nad Labem památkou podali pracovníci tamní pobočky Národního památkového ústavu. Během řízení se k němu vyjadřovali památkáři z krajského úřadu i magistrátu a prohlášení budovy za památku doporučili. I přes argumenty chemičky si nemyslí, že by stavební zásahy z minulosti objekt zásadněji architektonicky znehodnotily.

"Přestože v roce 2002 došlo k rekonstrukci ředitelského třetího podlaží, došlo k repasi skříní na chodbách a úpravě prostoru jednacího sálu a v roce 2009 následně i druhého patra, mají zbývající zařízení ve 4. až 10. patře dosud svůj původní ráz," citovala závěry odboru kultury a památkové péče mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Spolchemie chtěla před časem cennou správní budovu prodat prostřednictvím...
Spolchemie chtěla před časem cennou správní budovu prodat prostřednictvím...
Spolchemie chtěla před časem cennou správní budovu prodat prostřednictvím...

Spolchemie chtěla před časem cennou správní budovu prodat prostřednictvím realitní společnosti Naxos. Ta zveřejnila i snímky interiéru, o budovu však nakonec nikdo neměl zájem.

Památkáři ocenili i dosud fungující páternoster, který je po zlínském mrakodrapu druhým nejvyšším funkčním výtahem tohoto typu v republice. K souhlasnému stanovisku se připojil i městský architekt Vladimír Charvát.

"Budova je zajímavým příkladem dobového hledání výrazu moderní architektury, inspirující se jak u klasicizující moderny, tak u německého expresionismu. Strohostí a monumentalitou provedení podtržené expresivním rámcem se stavba hlásí k vývojovým proudům německé architektury," zdůvodnila rozhodnutí ministerstva památkovou ochranu budově udělit mluvčí Markusová.