Škola na projektu spolupracuje s ústeckým minipivovarem Na Rychtě, kde je...

Škola na projektu spolupracuje s ústeckým minipivovarem Na Rychtě, kde je sládkem otec zástupce ředitele školy Jaroslav Rottenborn (na snímku). | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Ústecká škola si otevře minipivovar, studenti budou vyvíjet speciály

  • 5
Gymnázium a Střední odborná škola dr. Václava Šmejkala v Ústí nad Labem zřídí v suterénu školy minipivovar. Pivo v něm budou vařit přímo studenti a pokud vyvinou obzvlášť dobrý speciál, převezme jejich recept spřátelený minipivovar v centru města.

"Vymysleli jsme to se zástupcem ředitele panem Rottenbornem, jehož otec je známý ústecký sládek," přibližuje ředitel školy Michal Šidák. Říká, že hlavní ambicí bylo přijít na způsob, jak děti přitáhnout ke studiu chemických oborů.

"Ústí je městem chemie a přírodních věd. Je tu široko daleko jediná chemická průmyslovka, která se přitom dlouhodobě potýká s nezájmem žáků ze základních škol. Přemýšleli jsme nad tím, jakým způsobem chemii dětem zatraktivnit," zdůvodňuje Šidák.

Zároveň vylučuje, že by studenti pivo mohli vyráběli pro svou konzumaci. "V žádném případě tam nebudeme popíjet. Jsme škola, musíme to přizpůsobit dětem. Hlavním cílem je ukazovat na zajímavém procesu chemické reakce a je jedno, jestli půjde o pivo nealkoholické, alkoholické, či limonádu," ubezpečuje Šidák.

Gymnázium se podařilo dostat mezi dvanáct severočeských škol, jež se zapojily do projektu Ústeckého kraje na podporu přírodovědného a technického vzdělávání hrazeného z evropských fondů. Škola požádala o financování zařízení na výrobu, kvašení a skladování piva a vysoutěžila 1,6 milionu.

Z jedné várky bude sto piv

Praktickou výukou ve školním minipivovaru chce škola absolventům rozšířit možnosti budoucího uplatnění v potravinářské chemii.

"Minipivovary zažívají boom, údajně se v České republice otevírají měsíčně dva nové," podotkl zástupce ředitele Jan Rottenborn.

Pivovar se ve škole objeví v září. "Děti se už na to těší," zmínil Rottenborn.

Počet piv, která půjde v minipivovaru uvařit, nebude velký. "Pivovar má padesátilitrovou varnu, tedy na sto piv," přibližuje Rottenborn.

Studenti vyzkouší různé suroviny a příchutě

Varna, spilka i sudy s hotovým pivem budou stát na jednom místě - v suterénu průmyslovky ve Staré ulici. Studenti si vyzkouší vaření, kvašení a další procesy.

"Celá výroba piva by měla trvat 14 dní," říká Rottenborn. Kromě výroby klasického ležáku hodlá i experimentovat. "Chceme zkoušet různé suroviny a příchutě. Kromě ječmene i rýži, pšenici, kukuřici," vyjmenovává.

Do výuky se nezapojí pouze studenti chemických oborů. "Žáci si vyzkouší kromě vaření i marketing. Vymyslí pro virtuální značku název či reklamu na výrobek. Rádi bychom, aby z toho byl celoškolní projekt," přibližuje Rottenborn.

Škola chce spolupracovat s restaurací a pivovarem Na Rychtě, pro který bude jakýmsi vývojovým centrem pivních speciálů. Pivovar dodá suroviny, z nichž žáci vyrobí vzorek. "Otestují, jak to funguje. Rychta by pak případně uvařila pivo ve větším množství," plánuje Rottenborn.