Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Teplicích vznikne z dávného varieté jeden z nejhezčích minipivovarů

  12:56aktualizováno  12:56
V Teplicích se po čtyřech desetiletích začne znovu vařit pivo. Nový pivovar s restaurací vznikne ve zchátralém objektu Monopolu na Masarykově třídě, který sloužil několik desetiletí jako nákupní centrum. Svým interiérem to bude jeden z nejkrásnějších minipivovarů.

Sládková Martina Valterová pod zrenovovaným stropem teplického Monopolu, kde bude sídlit stejnojmenný pivovar s restaurací. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Původně byl Monopol postaven jako varieté s cirkusovými prvky. Pivovar je výborné využití,“ soudí znalec teplické historie Radim Neuvirt.

V objektu nyní pracují stavebníci, zejména experti na opravu starých památek.

Fotogalerie

„Celá stavba se stále vyvíjí. Neočekávali jsme třeba, že se podaří restaurovat strop do původní podoby. To je zásluha skvělých štukatérů, kteří mají zkušenosti z renovací kostelů a chrámů,“ říká Jiří Schönbauer, který společně s manželkou vlastní v Teplicích již několik zavedených restaurací a klubů. Monopol bude dalším z nich.

Své nadšení nad prostorami neskrývá ani budoucí sládková Martina Valterová, která působila čtvrt století v ústeckém pivovaru Zlatopramen a posléze pomáhala jako podsládková rozjíždět ústecký minipivovar Na Rychtě.

„Minipivovarů znám hodně, ale tak krásné a vhodné prostory nemá žádný,“ říká Valterová. Nadchla ji zejména kapacita sklepa, který pojme 290 hektolitrů.

Pivovar bude mít i plničku lahví

Pivovar ročně plánuje vyrobit 1 200 hektolitrů piva s názvy Monopol a Karlík.

„Hlavním produktem bude samozřejmě klasický ležák dvanáctka českého typu. Dále polotmavá jedenáctka. Budeme vařit i ochucená piva. Nebude to ovšem radler, ale opravdu ochucené pivo s přírodními šťávami. Sortiment doplní Ale, tedy svrchně kvašené a za studena chmelené pivo anglického typu, a vánoční a velikonoční speciály,“ vypočítává sládková.

Desítku pivovar vařit nebude. „Když se dělá poctivě, jsou výrobní náklady tak vysoké, že by se nemohla prodávat za rozumnou cenu. Myslím, že kvalitní ležák udělá lidem lépe než desítka,“ zdůvodňuje sládková.

Součástí vybavení nového minipivovaru bude i plnička láhví. „Používat budeme krásné patentní skleněné láhve. Pivo budeme stáčet i do mnohem levnějších petek,“ říká spolumajitelka vznikajícího pivovaru Monopol Gabriela Schönbauerová.

V Monopolu bude i kavárna, pekárna či hotel

Vedle pivovaru a restaurace budou horní patra Monopolu sloužit jako hotel, vstup do objektu pak obstará imitace staropražské uličky. Repliky domečků poslouží jako kavárna a také jako vlastní pekárna.

„Ještě zvažujeme možnost pivních lázní, které by se do Teplic skvěle hodily. Momentálně objíždíme ty, které u nás fungují,“ doplňuje Schönbauerová.

Původně chtěli majitelé otvírat už letos v září, nakonec to ale nebude ani do konce roku.

„Protože chceme mít všechno perfektní, tak už termín potřetí posunujeme. Máme v plánu otevřít v březnu příštího roku a byli bychom hrozně rádi, kdyby to vyšlo. Pivo bychom chtěli začít vařit v lednu. Předtím ovšem musíme navozit veškeré pivovarské zařízení a také musí proběhnout kolaudace,“ dodala Schönbauerová.

Pivo se v Teplicích vařilo do roku 1976. Podobně jako další menší pivovary v regionu musel i ten teplický na trhu ustoupit gigantu, který vyrostl v Mostě-Sedleci. Pivovarskou budovu ve čtvrti Trnovany pak v roce 2007 zboural investor, který chtěl na místě postavit obchodní centrum.Nejčtenější

Protestujeme proti zvýhodňování nepřizpůsobivých, říká lídr krajní pravice

Shromáždění Dělnické strany sociální spravedlnosti proti násilí a rasismu (18....

Dělnická strana sociální spravedlnosti uspořádala u budovy městského úřadu v Dubí protest „proti násilí, rasismu...

Koupaliště zavádějí dvojí ceny. To je diskriminační, varuje inspekce

Za napadením nestojí naši Romové, říká starosta Dubí. Na koupališti proto...

Teplice a Krupka nemají plovárnu, a tak se zdejší lidé jezdí koupat do okolí. Tam je pak ale nával a mnozí přespolní...Odsouzený za zneužití 160 dívek zůstává ve vazbě. Soud ho nepropustil

Obžalovaný Jaroslav Půlpán u Vrchního soudu v Praze (16. 8. 2018)

Dvaadvacetiletý Jaroslav Půlpán se na svobodu hned tak nepodívá. Vrchní soud v Praze ve čtvrtek prodloužil jeho pobyt...

Děda umřel, kluci šli z bytu. Družstvo ho teď vydraží a peníze jim dá

Dominik (vlevo) a Daniel našli po smrti dědy nový domov u Zdeňka a jeho...

Bytové družstvo Krušnohor prodává v Mostě byt, ve kterém žili dva nezletilí chlapci se svým dědou, jenž ovšem před...

Lidé se rozloučili s prvním z trojice vojáků zabitých v Afghánistánu

Pohřeb padlého vojáka Martina Marcina v Chomutově.

S veškerými vojenskými poctami se v poledne konal v Chomutově pohřeb Martina Marcina, prvního ze tří českých vojáků,...

Další z rubriky

Nejvyšší soud zamítl dovolaní mladíkovi, který ubodal svou babičku

Osmnáctiletý Jakub Š. na lavici obžalovaných při minulém líčení, závěrečného...

Nejvyšší soud odmítl dovolání devatenáctiletého Jakuba Ševčíka, jenž před necelými dvěma lety v Dubí na Teplicku...

Národní park České Švýcarsko zakázal kvůli riziku požárů vstup do lesů

V Národním parku České Švýcarsko vypukl požár. Na místě zasahoval hasičský...

Až do 15. září nemohou turisté vstupovat do lesů Národního parku České Švýcarsko. Na vině je velké riziko vzniku požárů...

Lounské muzeum láká na legendy počítačových her, lidé si mohou i zahrát

Kurátorka výstavy Retrogaming Lenka Macová u jedné z nejúspěšnějších her...

Legendární počítačové hry Prince of Persia, SimCity, Mortal kombat, Tetris a stovky dalších si mohou zájemci v těchto...

Najdete na iDNES.cz