Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


V Teplicích vznikne z dávného varieté jeden z nejhezčích minipivovarů

  12:56aktualizováno  12:56
V Teplicích se po čtyřech desetiletích začne znovu vařit pivo. Nový pivovar s restaurací vznikne ve zchátralém objektu Monopolu na Masarykově třídě, který sloužil několik desetiletí jako nákupní centrum. Svým interiérem to bude jeden z nejkrásnějších minipivovarů.

Sládková Martina Valterová pod zrenovovaným stropem teplického Monopolu, kde bude sídlit stejnojmenný pivovar s restaurací. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Původně byl Monopol postaven jako varieté s cirkusovými prvky. Pivovar je výborné využití,“ soudí znalec teplické historie Radim Neuvirt.

V objektu nyní pracují stavebníci, zejména experti na opravu starých památek.

Fotogalerie

„Celá stavba se stále vyvíjí. Neočekávali jsme třeba, že se podaří restaurovat strop do původní podoby. To je zásluha skvělých štukatérů, kteří mají zkušenosti z renovací kostelů a chrámů,“ říká Jiří Schönbauer, který společně s manželkou vlastní v Teplicích již několik zavedených restaurací a klubů. Monopol bude dalším z nich.

Své nadšení nad prostorami neskrývá ani budoucí sládková Martina Valterová, která působila čtvrt století v ústeckém pivovaru Zlatopramen a posléze pomáhala jako podsládková rozjíždět ústecký minipivovar Na Rychtě.

„Minipivovarů znám hodně, ale tak krásné a vhodné prostory nemá žádný,“ říká Valterová. Nadchla ji zejména kapacita sklepa, který pojme 290 hektolitrů.

Pivovar bude mít i plničku lahví

Pivovar ročně plánuje vyrobit 1 200 hektolitrů piva s názvy Monopol a Karlík.

„Hlavním produktem bude samozřejmě klasický ležák dvanáctka českého typu. Dále polotmavá jedenáctka. Budeme vařit i ochucená piva. Nebude to ovšem radler, ale opravdu ochucené pivo s přírodními šťávami. Sortiment doplní Ale, tedy svrchně kvašené a za studena chmelené pivo anglického typu, a vánoční a velikonoční speciály,“ vypočítává sládková.

Desítku pivovar vařit nebude. „Když se dělá poctivě, jsou výrobní náklady tak vysoké, že by se nemohla prodávat za rozumnou cenu. Myslím, že kvalitní ležák udělá lidem lépe než desítka,“ zdůvodňuje sládková.

Součástí vybavení nového minipivovaru bude i plnička láhví. „Používat budeme krásné patentní skleněné láhve. Pivo budeme stáčet i do mnohem levnějších petek,“ říká spolumajitelka vznikajícího pivovaru Monopol Gabriela Schönbauerová.

V Monopolu bude i kavárna, pekárna či hotel

Vedle pivovaru a restaurace budou horní patra Monopolu sloužit jako hotel, vstup do objektu pak obstará imitace staropražské uličky. Repliky domečků poslouží jako kavárna a také jako vlastní pekárna.

„Ještě zvažujeme možnost pivních lázní, které by se do Teplic skvěle hodily. Momentálně objíždíme ty, které u nás fungují,“ doplňuje Schönbauerová.

Původně chtěli majitelé otvírat už letos v září, nakonec to ale nebude ani do konce roku.

„Protože chceme mít všechno perfektní, tak už termín potřetí posunujeme. Máme v plánu otevřít v březnu příštího roku a byli bychom hrozně rádi, kdyby to vyšlo. Pivo bychom chtěli začít vařit v lednu. Předtím ovšem musíme navozit veškeré pivovarské zařízení a také musí proběhnout kolaudace,“ dodala Schönbauerová.

Pivo se v Teplicích vařilo do roku 1976. Podobně jako další menší pivovary v regionu musel i ten teplický na trhu ustoupit gigantu, který vyrostl v Mostě-Sedleci. Pivovarskou budovu ve čtvrti Trnovany pak v roce 2007 zboural investor, který chtěl na místě postavit obchodní centrum.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Dunivá rána. Strachy jsem se nepohnula, vypověděla pracovnice chemičky

Obžalovaní (zleva) Václav Macal a Jan Doskočil. Zastupuje je známý advokát...

Výpověďmi svědků pokračoval v Mostě soud v případu havárie v areálu litvínovské chemičky ze srpna 2015, kdy nastal...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz