Miniatura rumburské Lorety | foto: Klára Mágrová

Řezbář s nekonečnou trpělivostí vytvořil miniaturu Lorety v Rumburku

  • 1
Miniaturu rumburské loretánské kaple vytvořil řezbář Jiří Cobl z Rumburku – Dolních Křečan. Pracoval na ní od loňského února. Kaple v měřítku 1:35 je vyvedena do nejmenších detailů včetně reliéfů, soch, erbů a ornamentů.

„Autor miniatury Lorety projevil nebeskou trpělivost. Za vytvořeným dílem je cítit obrovské množství práce,“ sdělila pracovnice rumburského muzea Ester Sadivová.

Coblovo precizní řezbářské dílo navazuje na tradici místního německého tvoření před rokem 1945, kdy lidé zušlechťovali dřevo hlavně pro radost a ne pro peníze.

Řezbář Cobl původně plánoval, že dřevěná loretánská kaple bude součástí jeho pohyblivého betlému s rumburskými motivy. Nakonec svůj záměr změnil a loretu bude prezentovat samostatně.

„Nad vyřezáváním miniatury o rozměrech 34 cm x 52 cm x 50 cm jsem strávil během 17 měsíců dva tisíce hodin. Práce denně obnášela osm až deset hodin vyřezávání. Třeba výroba čtyř kusů dveří na dřevěných pantech trvala měsíc. Střechu pokrývá 2 942 střešních tašek,“ uvedl Cobl.

Miniaturu loretánské kaple z lipového dřeva nebarvil, hotové dílo natřel lazurou v barvě dubu a ošetřil voskem.

V práci na miniatuře bude řezbář pokračovat. Chce vyřezat interiér loretánské kaple a vytvořit druhou střechu, která byla v roce dostavby loretánské kaple v Rumburku plochá, se sochami svatého příbuzenstva na atice. Právě těmto sochám plánuje přes zimní měsíce Cobl vdechnout život.

K vidění bude při slavnostech a adventu

Veřejnosti se působivé dílo poprvé představí 16. září v rumburské Loretě při 21. ročníku Loretánských slavností. Ty se letos nesou v duchu oslav 310 let od postavení cenné barokní stavby.

Plochou střechu se sochami měla rumburská Loreta zhruba do roku 1808, kdy došlo ke snesení soch a proměně tvaru střechy. Rumburská stavba byla jedinou takto ozdobenou loretou na světě.

„O umístění soch od sochaře Franze Bienera na střechu loretánské kaple rozhodl počátkem 18. století Anton Florian kníže z Lichtenštejnu, majitel panství Rumburk a iniciátor výstavby kaple,“ doplnila projektová manažerka rumburské Lorety Klára Mágrová.

Kromě září bude miniatura kaple k vidění i o zahájení adventu v Rumburku na začátku prosince. Jinak budou moci lidé dřevěnou loretánskou kapli obdivovat během vánočního času při prohlídkách pohyblivého betlému v domě řezbáře Cobla v Dolních Křečanech.

Loretánská kaple prostřednictvím obrazů a soch vypráví dva tisíce let starý příběh Marie, Josefa a Ježíše. Rumburská Loreta patří svou reliéfní a sochařskou výzdobou mezi nejhodnotnější stavby tohoto typu v České republice (více o ni zde).

Architektonicky cenný vnější plášť památky je barokní kopií italského renesančního originálu. Loretánská kaple v Rumburku se budovala za osobní účasti významného barokního architekta Johanna Lucase Hildebrandta v letech 1704 až 1707.