Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Mimořádná spalovací zkouška má dokázat neškodnost pálení ropných kalů

  9:33aktualizováno  9:33
V úterý v 10 hodin začne v cementárně Lafarge v Čížkovicích na Litoměřicku mimořádná spalovací zkouška, která má potvrdit nebo vyvrátit, že ropné kaly z Ostravska lze pod názvem Geobal 4 používat jako alternativní palivo v cementárně. Na její průběh bude dohlížet speciální skupina, výsledky zkoušky budou známy za čtyři až šest týdnů.

Nakládání ropných kalů na skládce Celio u Litvínova, odkud se převezou ke spalování do cementárny v Čížkovicích. | foto: Petr KreutzerMF DNES

Nakládání kalů bude v pondělí na skládce Celio u Litvínova sledovat Raul Cruz z litoměřického sdružení Proti kalům. "Chci vidět, jak se nakládá aspoň třetina nebo polovina spalovaného množství. Chci jim třeba říct, ze kterých míst to mají nabírat," představuje si Cruz.

Průběh spalovací zkoušky

Ropné kaly se v cementárně skladují v hale pro automatickou manipulaci a dávkování do systému. Geobal se smíchá s uhelným prachem a dalšími materiály.

V pondělí se začne s pálením směsi - každou hodinu dojde ke spálení zhruba 3 tun kalů, celkem se během zkoušky spálí 150 až 200 tun.

Samotné 24 hodinové měření začne v úterý v 10 hodin. Monitorovací skupina se sejde v cementárně ve 13 hodin a pak znovu ve středu v 10 hodin na konci měření.

Cruz patří k litoměřickým občanům, kteří mají ke spalování ostravských kalů v Čížkovicích vážné výhrady a kteří kvůli tomu už uspořádali i demonstraci (více o ní zde). Nyní je také členem dvaadvacetičlenné monitorovací skupiny, která bude na mimořádnou spalovací zkoušku dohlížet.

Ropné kaly dovezené z Celia se v cementárně míchají s dalšími látkami, aby vznikla hmota vhodná k pálení. Akreditovaná firma bude po 24 hodin kontrolovat, jaké látky při spalování geobalu cementárna vypouští. Měřit se bude například množství devíti těžkých kovů, rtuti, polychlorovaných bifenylů, di-dioxinů nebo di-furanů.

"Ze spoluspalovaní Geobalu 4 se stalo veřejností velmi diskutované téma. Velmi si přejeme, aby se dostalo z oblasti emocí a bohužel i politiky do oblasti faktů a jejich střízlivého a profesionálního hodnocení. Klíčová otázka podle nás není, zda a co spalovat, ale za jakých podmínek a striktně v hranicích a limitech daných zákony," prohlásil Jan Votava z cementárny Lafarge, koordinátor mimořádné spalovací zkoušky.

Jiné zkoušky cementárna dělala už v minulých týdnech. Její vedení si je proto jisté, že měření nic negativního neukáže. Kvůli demonstracím proti pálení kalů v Čížkovicích ale nabídl závod Lafarge Cement ještě mimořádnou zkoušku navíc a také pozval k její kontrole veřejnost.

Odpůrci kalů chtějí další kontroly

Vedle obyvatel i zástupců radnic z okolí jsou v monitorovací skupině také lidé z České inspekce životního prostředí, Krajské hygienické stanice či ústeckého Zdravotního ústavu.

"Členové skupiny si ověří na vlastní oči, jakým způsobem se to pálí a jak probíhá zkouška. Že není možné do měření nijak vstupovat," uvádí mluvčí cementárny Milena Hucanová.

Přestože zkušební měření začne v úterý dopoledne, přidávání geobalu do paliva cementárny začne už dnes. "Do palivového mixu se musí začít přidávat jeden den před měřením, aby se systém 'nasytil' a abychom si mohli být opravdu jistí, že měřené emise jsou výsledkem spoluspalování i právě Geobalu 4," vysvětlil technolog cementárny Jiří Brokl.

I kdyby zkouška dopadla dobře, což předpokládá cementárna a výsledky to mají ukázat za 4 až 6 týdnů, chce litoměřické sdružení Proti kalům, aby kontroly probíhaly dál. Ropný odpad z Ostravska se totiž na Celio bude navážet ještě měsíc, celkem ho vlaky na sever Čech dopraví 110 tisíc tun. A v cementárně se bude postupně pálit asi šest let.

"Zkouší se jen nějaká malá část celkového objemu. Chceme proto, aby se celé spalování monitorovalo průběžně. Aby tam bylo víc odběrů, měření," prohlásil Libor Pisklák, další člen sdružení Proti kalům.

Hlavní zprávy

Další z rubriky

Mach a Šebestová na známkách
Hrdinové Adolfa Borna ožívají na vystavených poštovních známkách

V lounském oblastním muzeu si lidé nyní mohou připomenout jednoho z nejvýraznějších českých výtvarníků posledních dekád, Adolfa Borna. Výstava představuje méně...  celý článek

Bezdomovecký příbytek pod Wilsonovým lesem v Brně.
Bezdomovec nechtěl odejít zpod mostu, na policisty vytáhl nunčaky

S pouty na rukou odváděli ve čtvrtek policisté bezdomovce, který nechtěl opustit své obydlí pod mostem v Teplicích. Muž přitom sám policii přivolal, aby...  celý článek

Kateřina Vacková
Učím lidi, aby o zdraví pečovali, říká žena, která porazila rakovinu

Kateřina Vacková připravuje kampaně zaměřené na prevenci rakoviny a nově i osvětu týkající se srdce. Mladá žena se rozhodla pomáhat na základě vlastního boje s...  celý článek

Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.