Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Milešov připomene slavného obránce Vídně, ukáže i jeho modlitební knihu

  8:24aktualizováno  8:24
Milešov na Litoměřicku připomene v sobotu 10. září významnou osobnost evropské historie Kašpara Zdeňka Kaplíře ze Sulevic. Narodil se před 400 lety a do historie se zapsal jako český obránce Vídně. V Milešově byl pochován. Návštěvníci oslav si budou moci prohlédnout i nedávno objevený misál s jeho podpisem.

Misál z roku 1679 podepsaný Zdeňkem Kaplířem ze Sulevic objevili letos v srpnu v Litoměřicích studenti historie z olomoucké univerzity. | foto: Jana Michálková

"Misál z roku 1679 podepsaný slavným Zdeňkem Kaplířem ze Sulevic a později věnovaný tehdy nově vybudovanému kostelu v Milešově objevili letos v srpnu v Litoměřicích studenti historie z olomoucké univerzity, kteří zde v rámci letního semináře pomáhali v depozitářích biskupství třídit svozy knihoven a archiválií z jednotlivých farností litoměřické diecéze," uvedla mluvčí litoměřického biskupství Jana Michálková.

Program slavnosti

V červnu 2010 objevili památkáři v třebívlickém kostele hrobku s ostatky, které podle všeho patří rytíři Kašparovi Zdeňku Kaplířovi ze Sulevic.

13 hod. - Prohlídka kaple Andělů strážných na zámku v Milešově.

14 hod. - Slavnostní průvod s hudbou za účasti historických regimentů za doprovodu gardové hudby Armády Rakouské republiky.

15 hod. - Mše svatá v kostele sv. Antonína Paduánského.

16 hod. - Čestná salva před kostelem a průvod s hudbou od kostela na místní fotbalové hřiště.

16.30 hod. - Proslovy a ukončení oficiální slavnosti.

od 17 hod. - Kulturní program: hudba, ukázka uměleckého kovářství, zábava pro děti, po setmění ohňostroj.

V souvislosti s oslavou byla vydána pamětní mince. Součástí oslav bude výstava o Zdeňku Kašparu Kaplíři ze Sulevic v prostorách kostela.

Hlavními body oslav se stane nejen mše, kterou bude sloužit generální vikář litoměřické diecéze Stanislav Přibyl, ale také čestná salva a slavnostní průvod za účasti historických regimentů. Slavnost doprovodí gardová hudba Armády Rakouské republiky. Součástí oslav bude výstava o Zdeňku Kašparu Kaplíři ze Sulevic v prostorách kostela. Vystavena zde rovněž bude jeho šerpa a maršálská hůl se špacírkou.

Kaplířovy vojenské schopnosti pomohly v roce 1683, kdy stotisícová turecká armáda oblehla Vídeň, nejen sídelnímu městu Rakouska Uherska. Vídeň byla pro Turky branou do celé Evropy. Kašpar Kaplíř během obléhání, které trvalo 62 dnů, stál v čele města. Převzal i vrchní velení v době, kdy zranění vyřadilo vrchního velitele hraběte Ernsta Rüdigera Starhemberga.

Teprve 12. září dorazila vojska v čele s andělskými husary polského krále Jana III. Sobieského a v bitvě u vrchu Kahlenberg byli Turci poraženi. Za své zásluhy byl Kaplíř ze Sulevic císařem Leopoldem jmenován polním maršálkem.

Kašpar Zdeněk Kaplíř ze Sulevic, pocházející z třebívlické větve Kaplířů, bojoval ještě za třicetileté války proti Habsburkům na straně Sasů a Švédů. V roce 1641 ale přistoupil ke katolicismu a vstoupil do císařské armády. Roku 1664 zakoupil od svého příbuzného panství Milešov na Litoměřicku a vytvořil z něj významné kulturní centrum. Založil v obci nový kostel sv. Antonína Paduánského a na zámku vybudoval galerii, v níž byly údajně obrazy Rafaela, Rubense nebo Tiziana.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Rasisty počastovaní školáci z Teplic dostali jako útěchu notebooky

Obdarovaní žáci teplické školy.

Čtyřiadvacet nových notebooků v hodnotě téměř čtyři sta tisíc korun převzali žáci Základní školy Plynárenská v...KVÍZ: Rozkrájím se pro váš hlas, voliči! Poznáte kandidáty podle hesla?

Ilustrační snímek

Přes dvě stě kandidátek a kandidátů chce obsadit pouhých 27 křesel v českém Senátu. Dalo by se očekávat, že při...

Italský majitel se nestará o zámky na Lounsku, soud mu je může zabavit

Zámek byl postaven roku 1611 na místě původní tvrze, vystavět ho nechal Štefan...

Případ chátrajících zámků v Postoloprtech a Cítolibech na Lounsku míří po několika měsících policejního vyšetřování k...

Budějovice remizovaly a pustily do čela Hradec, který dal čtyři góly

Momentka ze zápasu druhé fotbalové ligy mezi Hradcem Králové a Žižkovem.

Fotbalisté Hradce Králové v devátém kole druhé ligy rozstříleli Žižkov 4:0 a posunuli se do čela tabulky, když...

Další z rubriky

Jde nám o to, aby v Ústí zůstali bydlet vysokoškoláci, říká lídr KSČM

Pavel Vodseďálek je jedničkou komunistické strany v Ústí nad Labem.

Udržet v Ústí nad Labem vysokoškoláky, zamezit příchodu nepřizpůsobivých i řešit neutěšenou situaci v sociálně...

Litoměřická aplikace poradí, jak na tříděný odpad a ukáže i uzavírky

Ilustrační snímek

Pomoc lidem, kteří při třídění odpadu nevědí, kam ho odevzdat, nabízí nová mapová aplikace, kterou spustily Litoměřice....

Silnice je po výměně potrubí klikatá. Byla horší, brání se investor

Špatně provedená práce na jedné z komunikací ve Starých Skoroticích.

Pracovníci vodáren položili ve Starých Skoroticích na okraji Ústí nad Labem po výměně potrubí asfalt jen na část...

Najdete na iDNES.cz