Dubská porcelánka pořádá hrnkové sympozium s cílem nalézt nové tvary a dekory, které by se daly uplatnit ve výrobě. Na snímku se svými návrhy kanadská výtvarnice Mynthia McDaniel. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

Porcelánka v Dubí sbírá od umělců nápady na hrnky, vystaví je i muzea

  • 0
V Českém porcelánu v Dubí se v těchto účastní umělci z celého světa 13. Mezinárodního hrnkového sympozia. Základní myšlenkou hrnkových bienále je nalézt tvary a dekory, které by se mohly uplatnit ve výrobě.

„Příkladem mohou být díla Elizbiety Grosseové, Miroslava Olivy a dalších účastníků minulých sympozií, která rozšířila náš sortiment,“ připomíná generální ředitel Českého porcelánu Dubí a zakladatel tradice sympozií Vladimír Feix.

O účast na sympoziích je mezi výtvarníky velký zájem a porcelánka si může vybírat, komu na dva týdny poskytne zázemí i materiál.

„Letos jsme na základě zaslaných návrhů pozvali 24 umělců z osmi zemí včetně Kanady, Indie nebo Japonska,“ říká Feix.

Mnoho z nich jezdí do Dubí opakovaně. Počínaje letoškem už však budou muset výtvarníci svou účast pečlivě zvažovat, protože porcelánka právě kvůli velkému zájmu nově zavedla pravidlo třikrát a dost.

„Pravidlem tří účastí chceme zachovat vysokou prestiž sympozií,“ dodává ředitel.

Výtvarnice hájila barvy Francie, teď reprezentuje české umění

Výtvarníci mají v Dubí k dispozici veškeré výrobní technologie, ale i asistenci pracovníků porcelánky.

„To je pro mě obrovským přínosem. Mám k ruce zkušené ženské, které mi radí s výpalem i novými technologiemi. S keramikou pracuji 60 let a stále získávám nové karty do vějíře svých dovedností,“ chválí podmínky sympozia česko-francouzská výtvarnice Eva Roučka.

Akce se účastní podruhé. Předloni ještě hájila barvy Francie.

„V listopadu jsem se ale po 35 letech vrátila do Česka, a tak teď reprezentuji české umění,“ říká výtvarnice. Své hrnky vyzdobila figurkami klauna, jeptišky či saxofonisty.

„Inspiruji se životem. Neustále si něco skicuji, čímž z reality vytahuji to, co vidím a potřebuji já. Z toho pak čerpám pro sochy i keramiku,“ líčí čtyřiašedesátiletá umělkyně, která se po návratu z Francie usadila na statku v Břasích u Rokycan.

Hrnky z letošního ročníku vystaví muzea v Teplicích a Ústí

Na dubském sympoziu může stejně jako ostatní výtvarníci vyrobit až 90 kusů hrnků. Odveze si jich však jen 81, zbytek se stane majetkem porcelánky, která je představí na závěrečné výstavě sympozia.

Díla letošního ročníku dubského „hrnkování“ budou k vidění od 25. června do 12. července v Regionálním muzeu v Teplicích a pak se výstava přestěhuje do Muzea města Ústí nad Labem.