Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: shutterstock.com

Mezi zajíci na Chomutovsku se šíří nebezpečná nemoc

  • 0
Zajíce v Ústeckém kraji ohrožuje infekční bakteriální onemocnění, brucelóza. Inspektoři Krajské veterinární správy nalezli na Chomutovsku ohnisko nemoci a vyhlásili pro lokalitu mimořádná opatření.

Brucelóza se objevila na území obcí Nezabylice, Bílence a Všestudy na Chomutovsku. V Nezabylicích našli uhynulého zajíce již v listopadu, v lednu letošního roku se situace opakovala v katastru obce Bílence. Nález brucelózy potvrdili v pražské laboratoři Státního veterinárního ústavu.

V ohniscích proto od poloviny února platí zvláštní opatření Krajské veterinární správy, jako je například zákaz odchytu zajíců a jejich uvolňování do oběhu (do výkupen zvěřiny a tombol).

Nákaza brucelózy se při kontaktu s infikovaným zvířetem může přenést i na člověka. Podle Petra Pilouse z Krajské veterinární správy v Ústí nad Labem je však riziko přenosu minimální.

"Člověku se zatím vyhýbá, ale je nebezpečnější z hospodářského hlediska," vysvětluje.

"Je zde možný přenos nemoci na domácí prasata, například při krmení zelenou pící, která je potřísněná močí nakažené zvěře," uvádí Pilous.

Podle veterinářů se nemocná zvířata často stahují do stohů, ke stájím a vodním zdrojům. Z těchto míst se pak nákaza velmi často přenese do chovů prasat.

Pozor na tularémii na Roudnicku

Vedle brucelózy existuje ještě další podobné infekční onemocnění, tularémie. Infekce se podobně jako brucelóza přenáší zejména mezi myšmi, zajíci nebo hmyzem. Objevuje se převážně v oblastech s četnými poli, podle Pilouse se na severu Čech nachází ohniska nákazy zejména na Roudnicku u obce Libochovice a v okolí hradu Hazmburk.

Jak poznat tularémii

Jedná se většinou o horečnaté onemocnění. V místě vstupu původce do těla vzniká zánět, který je následován tvorbou vředu a zduřením lymfatických uzlin. Nemoc začíná podobně jako chřipka s rostoucí horečkou. Je zapotřebí okamžitě vyhledat lékaře a hlavně ho upozornit, že se dostal do styku se zvířetem. Nemoc se léčí antibiotiky.

Tularémií se může nakazit i člověk při kontaktu s uhynulým zvířetem.

"Stačí, když někdo srazí autem na silnici zajíce, nevšimne si u něj příznaků nákazy a vezme jej do ruky. Další riziko hrozí třeba při venčení psa, kterého pán vypustí volně do lesa, v němž pak nalezne uhynulé zvíře a vezme ho do tlamy. Pes pak může člověka nakazit," popisuje Pilous možnosti, jak přijít s nákazou do styku.

Tepelně zpracované maso nakaženého zvířete nebezpečné pro člověka není, ale riziko hrozí při jeho zpracovávání, třeba při stahování zajíce z kůže.

Podle Pilouse onemocní tularémií zhruba dva lidé v kraji za rok.

Boj proti oběma nemocem je podle Pilouse složitý, vakcinace zvířat neexistuje. Veterinární správa se snaží předejít přenosu na lidi a ve spolupráci s myslivci v přírodě sbírá uhynulou zvěř.