Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Teplice ustoupily a prestižní škole přidělily obvod. Ale jen pár ulic

  18:08aktualizováno  18:08
Teplice přidělily po letech sporů výběrové základní škole na Metelkově náměstí obvod, z něhož bude muset přednostně přijímat žáky. Magistrát tím ustoupil tlaku krajského úřadu i ministerstev. Město ale zároveň přišlo s řešením, které mnoho žáků z okolí do prestižní školy nepustí.

Základní škola na Metelkově náměstí v Teplicích je vyhledávaná kvůli rozšířené výuce jazyků. | foto: Iveta Lhotská, MF DNES

„Od příštího roku bude i ZŠ na Metelkově náměstí spádová. Ale nic se nezmění,“ říká vedoucí teplického odboru školství Helena Zámostná. Spádový obvod školy, který úřad vytýčil, totiž tvoří tak málo ulic, že tamní děti zaberou jen minimum míst.

Fotogalerie

„Metelkárna“, jak se škole říká, neměla určený spádový obvod jako jediná z deseti škol ve městě. Město z ní totiž v roce 1991 udělalo na žádost školského referátu výběrovou školu zaměřenou na výuku cizích jazyků. Zápis je tu hodně náročný a škola přijímá každoročně jen část zájemců.

Každý rok se ale našli rodiče, kteří si stěžovali, že jejich děti při přijímacích zkouškách do 1. třídy neuspěly a do školy se nedostaly přesto, že bydlí v její blízkosti. Odvolání řešil odbor školství krajského úřadu, který nespádovost školy Teplicím vytýkal.

„Ze strany krajského úřadu se nejedná o chtění či nechtění, ale o dodržování zákonnosti,“ zdůvodňuje mluvčí krajského úřadu Zdeněk Rytíř. Školský zákon totiž stanoví obvody pro všechny základní školy s výjimkou těch pro žáky se zdravotním postižením.

Pověst školy jsme budovali dvacet let, říká Zámostná

Teplický odbor školství výtkám několik let odolával. „Nechtěli jsme popřít výjimečnou pověst školy, kterou jsme budovali dvacet let,“ reagovala na stanovisko krajského úřadu Zámostná. Argumentovala tím, že v zákoně je sice uvedeno, že školy mají být spádové, ale současně se v něm píše důvod: aby nebyla ohrožena školní výuka dětí.

„A to u nás nebylo, protože ostatní spádové školy pokrývaly celé město,“ upozornila Zámostná.

Jenže nesouhlasné stanovisko už vydalo i ministerstvo školství. Jako již dříve kraj a ministerstvo vnitra konstatovalo, že Teplice postupují v rozporu se zákonem. Rozhodlo, že to Teplice musí napravit.

Že by nyní ministerstva nebo krajský úřad vnímaly nové řešení jako obcházení zákona, se Zámostná neobává. „Opakuji, školní docházka všech dětí je zajištěna,“ dodává Zámostná.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Za únos ženy pro výkupné dostali senioři vězení, odvlekli ji od školky

Obžalovaný Hanzálek skrýval tvář před objektivy, vpravo stojí obžalovaný Rázl.

Krajský soud poslal do vězení čtveřici mužů za předloňský únos matky dvou dětí z Ústí nad Labem. Uložil jim tresty na 3...

Dopravu v Ústí zklidní dva kruhové objezdy, v Předlicích a na Bukově

Současná situace na kruhovém objezdu v Přestanově.

Dvě moderní a bezpečné kruhové křižovatky, které zklidní dopravu, vyrostou v Ústí nad Labem. Chystají se v Předlicích a...

Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé patro domu.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Najdete na iDNES.cz