Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Strážník nechal ministerstvo posoudit novou vyhlášku. Radnice se zlobí

  8:22aktualizováno  8:22
Vedení Bíliny kritizuje přístup městské policie k vyhlášce o zákazu vysedávání na kašnách a zídkách ve městě. Místo toho, aby strážníci dohlíželi na její dodržování, nechali ji prověřit ministerstvem vnitra.
(ilustrační snímek)

(ilustrační snímek) | foto: Městská policie Bílina

Vyhlášku přijalo zastupitelstvo Bíliny letos před prázdninami. Kromě posedávání jinde než na lavičkách zakazuje také na vybraných veřejných místech umisťovat grily, lavičky, stolky, židle a další nábytek (o vyhlášce zde).

Co vyhláška zakazuje

Umísťování předmětů sloužících k odpočinku, rekreaci a stravování (lavice, lavičky, židle, křesla, sedací soupravy, stoly a podobný nábytek), k přípravě pokrmů (grily, udírny, vařiče a podobná zařízení), i používání těchto předmětů na některých veřejných prostranstvích.

Sezení na stavebních částech a zařízeních, která k takovému účelu nejsou určena (palisády, zděné a betonové zídky a zábrany, schodiště, odpadkové koše, zábradlí a podobně).

Jenže městská policie ve svém podnětu zaslaném na ministerstvo vnitra připomněla jinou vyhlášku z roku 2010, podle níž může každý člověk užívat zeleň k rekreaci a odpočinku. Požádala proto ministerstvo vnitra, aby posoudilo, zda nová vyhláška nejde proti té staré.

„Myslím, že to byl pokus o sabotáž,“ řekl radní Jiří Eliáš z Hnutí nezávislých za harmonický rozvoj obcí a měst. Podobně ostrá kritika zaznívá i na webu hnutí.

Autorem podnětu byl preventista a mluvčí městské policie František Krejčí. „To mi zadal ředitel,“ odkazuje se Krejčí na bývalého ředitele městské policie Pavla Ryjáčka, který nedávno rezignoval.

Krejčí nicméně poznamenal, že strážníci běžně provádějí takové kroky, aby u nových vyhlášek nevznikla žádná pochybnost a městská policie při jejich vymáhání postupovala podle zákona.

Ministerstvo nakonec žádný problém v nové vyhlášce nenašlo. Politikům se ale nelíbí, že městská policie jednala za jejich zády. „Sepisování podnětů má na starosti tajemník radnice,“ namítá radní Eliáš.

Postup městské policie se nelíbí ani starostovi Bíliny Oldřichu Bubeníčkovi z KSČM. „Byla to přehnaná iniciativa. Přeci jen mají strážníci plnit jiné úkoly,“ řekl.

Strážník i ředitel kandidovali za stranu, která ovládala město

Strážník Krejčí i dnes již bývalý ředitel městské policie Pavel Ryjáček kandidovali v posledních volbách za Nezávislé pro Bílinu, kteří dříve ovládali radnici, ale v posledních volbách po vyhrocené kampani propadli (o volbách v Bílině zde).

Krejčí odmítá, že jeho podnět souvisel s politikou. „Nikdy jsem nemíchal práci s politikou. Ve volbách kandidovalo několik strážníků,“ řekl.

Ryjáček je momentálně na dovolené. Na funkci rezignoval těsně před jednáním zastupitelstva, kde se ho vedení města chystalo odvolat.

Starosta Bubeníček tvrdí, že návrh na Ryjáčkovo odvolání s iniciativou kolem vyhlášky nesouvisí.

„Když se týmu nedaří, také nevyměníte celý mančaft, ale odvoláte trenéra. Neřekl bych, že městská policie pracovala špatně, ale usoudili jsme, že je třeba nový, svěží vítr,“ sdělil. Nový ředitel městské policie se funkce ujme v listopadu.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Nový vlastník proměňuje Švestkovou dráhu v nejmodernější trať

Vylepšování trati novým majitelem.

V nejmodernější regionální trať v Evropě se začíná měnit Švestková dráha, která spojuje Čížkovice s Obrnicemi na trati...

Další z rubriky

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Lidé ze Šluknovska se staví proti záměru zrušit část železniční trati

(ilustrační snímek)

Obyvatelé několika obcí ve Šluknovském výběžku se postavili proti záměru Ústeckého kraje zrušit provoz na části...

Školáci už nehlasují jen pro „mekáč“, ale pro více zdravých podniků

Pohled z věže kostela sv. Štěpána na centrum Litoměřic.

Školáci v Litoměřicích si přejí, aby radnice ve městě vybudovala lezeckou stěnu a zábavní skákací park. Tyto návrhy...

Najdete na iDNES.cz