Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Městská nádraží v kraji dostanou nový kabát. Tak jako v Klášterci

  8:06aktualizováno  8:06
Obyvatelé Chomutova, Teplic a Bíliny a další lidé cestující vlaky se během dvou let zřejmě dočkají startu rekonstrukcí "svých" nádraží. Modernizace budov vyjde na dvě stě milionů korun. Zatím poslední výraznou opravou prošlo nádraží v Klášterci.

Nádraží v Teplicích čeká rekonstrukce. | foto: Martin Adamec, MAFRA

"Naší prioritou je nyní dokončit úpravy stanice v Ústí nad Labem. Prakticky nám zbývá dodělat podchod spojující nábřeží Labe s ulicí V Jirchářích, tedy ve směru do centra města. V Teplicích jde o památkově chráněný objekt, takže to není úplně jednoduché," uvedl Milan Matzenauer, náměstek generálního ředitele Českých drah (ČD) pro správu majetku.

nádraží v klášterci

České dráhy ho opravily za 13,8 milionu korun. Má novou fasádu, střechu i okna. Zpevňovalo se okolí budovy i nástupiště a vybudovala se nová kanalizace. Rekonstrukcí haly vznikl bezbariérový vstup a nová WC pro cestující.

Nádraží k opravě se vybírají podle poměrně jednoduchého klíče. Rozhodující je, kolik v místě nastupuje pasažérů. Nejvíce se tak logicky opravují stanice v krajských městech. Na řadu přicházejí i další faktory - třeba spolupráce s městy nebo zájem developerů vybudovat u nádražních budov centra nákupů a služeb.

Právě z jejich prvotního zájmu se zrodil někdejší velký projekt Živá nádraží, který sliboval proměnu nádražních budov snad ve všech bývalých okresních městech. Nakonec z něj ale sešlo. Pro developery jsou totiž nádraží v Česku mnohem méně atraktivní než třeba v Německu. V Lipsku, Erfurtu či Drážďanech k velkým nádražím patří i kaskády obchodů, restaurací a dalších služeb.

Nádraží v Teplicích čeká rekonstrukce.

Rekonstrukce nádraží v Teplicích začala před několika roky, záhy ale byla kvůli neodstatku financí peněz zastavena. Opravilo se jen první nástupiště a zčásti hala. Do dvou let by se měla rekonstrukce rozeběhnout znovu.

"Máme podepsáno 19 developerských smluv v celém Česku, ale odstupuje jeden developer za druhým. Zjistili, že nejde o rychle návratné investice, ale že projekty, pokud budou úspěšné, začnou vydělávat třeba až za dvacet let. V Ústí zůstane pro případného zájemce prostor připraven, ale zatím se nenašel," sdělil Matzenauer.

Šance pro další města?

Šanci by ale v kraji vedle zmíněných tří budov měla dostat i nádraží v dalších městech. Záleží na jejich stavu a právě na tom, kolik jimi projde lidí. Třeba čerstvě opravené nádraží v Klášterci patřilo k nejzničenějším a hrozila mu totální devastace. Loni prošlo velkou proměnou nádraží v Rumburku.

V jak blízké době by se mělo začít s opravami dalších zanedbaných stanic, jako je třeba Most nebo Žatec, ale v tuto chvíli není jasné. ČD obhospodařují celkem 991 nádraží, v kraji jich je kolem stovky. Do čtyř let nicméně chtějí dráhy opravit nebo alespoň začít s pracemi na všech z prvních 200 nejvyužívanějších nádraží v celé zemi, kterými projde 82 % všech cestujících.

Volby 2018

Volby do obecních zastupitelstev a do Senátu PČR se konají 5. a 6. října. V pátek se volí od 14 do 22 hodin a v sobotu od 8 do 14 hodin.

Komunální volby

Kompletní seznamy kandidátů do zastupitelstev jednotlivých obcí dle okresů pro Ústecký kraj:

Volby do senátu

Volby do Senátu 2018 proběhnou v Ústeckém kraji v obvodech 5 - Chomutov, 29 - Litoměřice a 32 - Teplice. Pokud žádný z kandidátů nezíská v daném obvodu nadpoloviční většinu, bude druhé kolo senátních voleb 12. a 13. října.Nejčtenější

Chybu v odbavení v MHD může opravit jediný člověk, má dovolenou

Ústecká MHD (ilustrační snímek)

Odbavovací systém Dopravního podniku měst Mostu a Litvínova se potýká se softwarovou chybou, kvůli které mohou...

Pes vyhrabal v lese tašku, která se hýbala. Byla plná živých štěňat

Přepravní box, v němž zachráněná štěňata putovala do útulku.

Při procházce se svým pánem v Krupce na Teplicku vyhrabal pes v lese pod listím uzavřenou tašku, v níž se tísnilo a...Motorkář za jízdy trousil peníze. Většina se našla, i tak chybí 85 tisíc

Ilustrační snímek

Děčínští policisté se zabývají zvláštním případem zmizení peněz. Jejich majitel o ně totiž přišel sám svou...

Kometa začala vítězně, v Chomutově se dvěma góly blýskl Nahodil

Hokejisté Komety Brno se radují z gólu na ledě Chomutova.

Mistrovská Kometa vstoupila do nové sezony hokejové extraligy vítězně, v Chomutově uspěla 4:2. Dvěma góly k tomu...

Policie stíhá lékaře za vyhrožování záchrance a nepřevzetí pacienta

Lužická nemocnice v Rumburku.

Policisté stíhají lékaře Lužické nemocnice v Rumburku za nebezpečné vyhrožování a neposkytnutí pomoci. Podle...

Další z rubriky

Stav hořící haly na litvínovské skládce posoudí statik, hasiči tam nemohou

Požár haly s linkou na drcení odpadu na skládce firmy Celio v Litvínově. (19....

Hasiči s pomocí speciálního nakladače vyskladnili asi polovinu haly hořící od středy v areálu skládky Celio v...

Dálnice D8 byla ve směru na Drážďany uzavřená kvůli smrtelné nehodě

Dopravní omezení na Dálnici D8. Část vozovky je uzavřena kvůli nestabilnímu...

Dálnice D8 byla ve směru na Drážďany u hranic s Německem zhruba tři a půl hodiny uzavřená. Důvodem byla smrtelná...

Muž vytáhl na kolemjdoucího sekáček na maso a vyhrožoval mu smrtí

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech.

Ústečtí městští strážníci zasahovali v Městských sadech. Jednadvacetiletý muž z Litoměřicka tam ohrožoval sekáčkem na...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz