Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Ústí chtělo platit stotisícové služby ve čtvrti vlivného podnikatele

  12:58aktualizováno  12:58
Bývalý vlivný ústecký radní za ODS Petr Ryšavý navrhl, aby město převzalo silnice, chodníky i osvětlení na jeho pozemcích ve Skoroticích. Rada města nebyla proti. Opozice ale varuje, že město by tak nesmyslně platilo 100 tisíc korun ročně za údržbu v Ryšavého „impériu“.

Nové Skorotice, Ústí nad Labem | foto: Martin Adamec, MAFRA

Vedení města na posledním jednání zastupitelů kontroverzní bod o údržbě komunikací v podnikatelově čtvrti radši stáhlo. Objevit se ovšem může kdykoli znovu.

„Zveřejnili jsme řadu důvodů, proč by zastupitelé měli hlasovat proti. Možná se vedení města zaleklo, že by z diskuse nevyšlo úplně se ctí,“ řekl zastupitel opozičního hnutí PRO! Ústí David Daduč.

„Když jsem se ptal, proč byl tento bod z programu jednání stažen, dozvěděl jsem se, že o něm vedení chce ještě jednat,“ dodal.

Ryšavý: Svou povinnost jsem splnil

Podle Ryšavého jsou takové argumenty demagogií. Podnikatel tvrdí, že komunikace městu nabídl, a tím splnil svoji povinnost ve stavebním povolení, že veškerou infrastrukturu převede na město.

„To je naprosto běžné. Argumenty o finanční náročnosti jsou lži, lampy se rozsvěcují po jednotlivých kusech. Kde není třeba, tam se nerozsvítí. Říkat, že město by platilo statisíce, je demagogie,“ uvedl Ryšavý.

Silnice a chodníky v ulicích Trnková, Jílová, K Dubině, Bezinková, Lísková a V Lánech, které městu Ryšavý nabídl, jsou dlouhé zhruba 1,5 kilometru. Jedná se o přístupové cesty k více než 120 prázdným stavebním parcelám, v jejichž okolí bydlí hlavně bývalí vlivní politici města.

Dva kruhové objezdy jako bonus

Petr Ryšavý před lety za městem koupil zemědělskou půdu s výhledem na Krušné hory, město v roce 2011 změnilo územní plán a pozemky se staly stavebními parcelami. Magistrát k nim jako bonus nechal vybudovat dva kruhové objezdy (o výstavbě psali jsme zde).

Osídlená je zatím část za městem, na dalších 120 parcelách stojí asi pět domů a dalších pět se staví. A dva z nich jsou spojené s dalším, kdysi nejmocnějším mužem ODS, Patrikem Oulickým.

„Město mělo převzít a starat se i o ulici V Lánech, kde podle katastru nemovitostí dva domy patří Lucii Oulické,“ sdělil Daduč.

„Magistrát doplácí na svá špatná rozhodnutí“

Podle opozice nyní magistrát doplácí na předchozí špatná rozhodnutí. „Nevidím důvod, proč by na sebe město mělo brát náklady na infrastrukturu mezi neobsazenými stavebními pozemky pana Ryšavého,“ namítl Daduč.

„Navíc chodníky a silnice potřebují nejdřív uklidit, dlažbou prorůstá plevel. Když jsme ještě v minulém období říkali, že bujení zástavby do krajiny přivodí městu zbytečné náklady, zastupitelé to nechápali – anebo nechtěli pochopit,“ připomněl.

Všechna města přebírají silnice, chodníky i osvětlení ve vybudovaných vilových čtvrtích. Nic proti tomu nemá ani ústecká opozice - ale až budou parcely zaplněné.

„Až tam budou lidé bydlet, bude to nová obydlená čtvrť. Lidé také budou platit daň z nemovitostí, pak město komunikace musí převzít. Teď je to předčasné a proti zdravému rozumu,“ argumentoval Martin Hausenblas z PRO! Ústí.

Primátorka: Je to na další jednání

Pro převzetí komunikací byla rada města, přitom primátorka Věra Nechybová se až po jejím rozhodnutí jela na místo podívat.

„Při jednání rady jsem neměla podrobné informace. Následně jsem si vše ověřila a myslím si, že je to na další jednání,“ řekla.

Na dotaz, zda rada bude opět o žádosti Ryšavého jednat, odpověděla, že ve chvíli, kdy tam není výstavba dokončena, to není nutné.

„Máme jednat v zájmu veřejnosti, ale v tuto chvíli tam veřejný zájem nevidím,“ dodala Nechybová.

Podle Ryšavého ovšem město platí osvětlení řady komunikací, kde domy nejsou.

„Je to logické, chodí tam lidé, jezdí auta. I tady lidé platí daň z nemovitosti. Osvobodí je město od ní, když si osvětlení mají platit sami. Co se teď ve městě děje, to je šílené,“ rozčílil se Ryšavý.
Nejčtenější

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...

Prvního sklípkana pašoval v 89. z Kuby, teď jich má v paneláku na tisíc

Chovatel Tomáš Jeřábek předvádí na své ruce druh vhodný pro začátečníky.

Malý panelákový byt v Ústí nad Labem má napěchovaný krabičkami s jedovatými chlupatými miláčky, je v oboru uznávaným...Po požáru v ústeckých Předlicích je zraněno dvacet lidí, děti oživovali

Požár zachvátil druhé podlaží domu v Předlicích.

V ústecké čtvrti Předlice ráno hořel bytový dům, dvacet jeho obyvatel se nadýchalo kouřových zplodin. Mezi zraněnými...

Číňani pořád řešili peníze, vzpomíná na exotické angažmá útočník Rezek

Jan Rezek (vlevo) před prvním teplickým tréninkem.

Sedmimilionový Nan-ning, kam česká reprezentace ve čtvrtek dorazila na turnaj China Cup, vám zřejmě přijde jako...

Lidé postrádají noční vlak z Ústí do Prahy, bouří se studenti i herci

(Ilustrační snímek)

Poslední vlak z Ústí nad Labem do Prahy jede po 21. hodině a pak až ráno. Pozdější spoj přesměrovaly německé dráhy mimo...

Další z rubriky

Dětem přiotráveným v Předlicích je líp. Hořelo od přímotopu, soudí obyvatel

Záchrana obyvatel hořícího domu v Předlicích.

Zdravotní stav jedenácti hospitalizovaných dětí, které se ve čtvrtek nadýchaly zplodin z hoření při požáru bytového...

Dětství měla plné slz, hádek a bití. Teď studuje a uchází se o miss

Lucie Korubová z Lipové u Šluknova

Čtyřiadvacetiletá Lucie Korubová z Lipové u Šluknova, jedna z účastnic soutěže krásy Miss Libereckého kraje, vyrůstala...

Tepličtí skauti oslaví výročí v novém zázemí, hledají bývalé členy

Ilustrační snímek

Na oslavy významného jubilea se chystají skauti ze střediska Dvojka Teplice. K 30. výročí znovuzaložení oddílů, které...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz