Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Jsou to jen emoční výlevy, brání se kritice znalec z kauzy Marešová

  13:37aktualizováno  13:37
Už druhý soud rozhodl v rozporu s tím, co v posudku tvrdil znalec Radek Matlach. Právě na jeho posudku stála obžaloba zdravotní sestry Věry Marešové, kterou státní zástupce vinil z vražd šesti pacientů. Soud ji ale pravomocně osvobodil. Matlach nyní kvůli možné nepravdivosti svých závěrů čelí správnímu řízení. I tak si na nich ale trvá.

Radek Matlach je hlavním autorem posudku, na němž stála obžaloba zdravotní sestry Věry Marešové. | foto: Josef Gabzdyl, iDNES.cz

„Dosud jsem neobdržel jediný relevantní argument proti mému postupu. Vše, co proti tomu bylo řečeno, jsou emoční výlevy a není tam jediná faktická poznámka,“ sdělil MF DNES znalec Matlach s tím, že si za závěry svého posudku stojí a je připravený si je ve správním řízení obhájit.

Kromě něj vede soud řízení i se znalcem Jiřím Závodským, který se na posudku podílel. Řízení s nimi zahájil krajský soud poté, co v lednu Marešovou zprostil obžaloby. Podnět k němu kvůli údajné nepravdivosti posudku podala advokátka zdravotní sestry Iva Jónová. Ústecký soud následně přerušil řízení do doby, než Vrchní soud v Praze vyřídí odvolání žalobce.

Vrchní soud rozhodl minulý týden, Marešovou pravomocně osvobodil. Řízení se znalci bude pokračovat ve chvíli, až krajský soud dostane z Prahy sepsané rozhodnutí. „Předpokládám, že do konce srpna to určitě bude hotové,“ řekl soudce Michal Hodoušek, jenž odvolání vyřizoval.

Podle Matlacha mohl za smrt šesti pacientů v Lužické nemocnici v Rumburku prudký nárůst draslíku v krvi, jenž způsobil zástavu srdce. Na závěrech posudku pak státní zástupce František Stibor postavil obžalobu. Podle něj draslík píchla pacientům Marešová.

Jenže revizní posudek a rozhodnutí soudů jsou v přímém rozporu s tím, co tvrdil Matlach. „Po smrti jakýkoliv odběr draslíku není relevantní, jeho hodnota nemůže být srovnávána s hodnotami za života. To je fatální chyba,“ uvedla advokátka Jónová.

Revizní posudek je slátanina, tvrdí Matlach

Znalec si na svých zjištěních trvá, podle něj nesmí mít pravomocný verdikt vrchního soudu na správní řízení vliv. Krajský soud dle Matlachova názoru správnost jeho postupu musí prověřit bez ohledu na výsledek líčení s Marešovou. „Soud by se tím neměl nechat ovlivnit a měl by postupovat korektně,“ podotkl Matlach.

„Hlavně celé to podání, jak je sepsáno, nemá hlavu ani patu,“ dodal na adresu podnětu advokátky Jónové. Matlach se ostře ohradil i proti reviznímu posudku, označil ho za slátaninu. Posudek mu například vyčítá, že pitvu jednoho z pacientů dělal až pět dní po jeho smrti a že u dalšího zemřelého nezanesl do pitevního protokolu barvu jeho kůže.

„Policie se o tom dozvěděla čtyři dny po úmrtí a my jsme pitvu dělali bezprostředně,“ brání se Matlach. A barvu kůže druhého zmíněného zemřelého do protokolu podle svých slov zapsal.

Matlachův případ by mohl krajský soud uzavřít do konce listopadu. Musí mimo jiné analyzovat pravomocný rozsudek a především pak prošetřit Matlachův postup. Pokud soud shledá posudek nepravdivým, znalci hrozí pokuta od 50 do 200 tisíc korun či v krajním případě vyřazení ze seznamu znalců.

„Proti našemu rozhodnutí je možno podat opravný prostředek,“ uvedla mluvčí krajského soudu Marcela Trejbalová. Odvolání by řešilo ministerstvo spravedlnosti.

Autor:Nejčtenější

Velká napěněná loupež. Miliony od pivovarů mizely ve skomírajících putykách

(Ilustrační snímek)

Trojice mužů z Mostu je obviněna, že prostřednictvím „bílých koňů“ pronajímala skomírající hospody, aby vymámila peníze...

Přežila skoro jistou smrt. Přišla o nohy, ale žije dál a znovu naplno

Tereza Bártová.

Studentka ústecké univerzity Tereza Bártová z Oseka u Teplic byla na vrcholu sil. Loni v dubnu, v jejích pětadvaceti...Pokladní si zlevňovaly nákupy, při markování zakrývaly čárové kódy

(Ilustrační snímek)

Až dva roky vězení hrozí dvěma mladým ženám, které pracovaly jako pokladní v supermarketu na Teplicku. Navzájem si...

Matejova jsem střídal kvůli alergii. Možná ji má na mě, říká Petržela

BÍDNÁ PREMIÉRA. Vlastimil Petržela přišel v týdnu jako nový trenér k...

Po své zlínské premiéře sepsul trenérský svéráz Vlastimil Petržela nové svěřence za nohejbalový styl, ani po druhé...

Boleslav je zachráněná, Chomutov je blízko. Jihlavské naděje jsou v teorii

Za mladoboleslavskou brankou operuje chomutovský útočník Vladimír Růžička

Hokejisté Mladé Boleslavi zůstávají extraligoví, rozhodli o tom vítězstvím 5:2 v Chomutově. Blízko záchraně jsou však i...

Další z rubriky

Kdysi slavný teplický hotel jde k zemi, přes třicet let jen chátral

Ruinu bývalého hotelu Imperátor v Teplicích vyklízejí dělníci - má se bourat.

Býval chloubou lázeňského města. Pokoji honosného hotelu Imperátor v teplických Trnovanech prošlo v minulosti mnoho...

Mladistvý okrádal kolemjdoucí o mobily, dítě mu ze strachu řeklo i PIN

(Ilustrační snímek)

Policisté obvinili ze dvou loupeží mladistvého pachatele z Mostu. V obou případech se na sídlišti zmocnil cizího...

Policisté i ochránci dohlédnou na klid při hnízdění chráněných sokolů

Samice Růženka, která se roky pářila se starým nemocným samcem a pak marně bez...

Prvních šest párů kriticky ohrožených sokolů se vrátilo do CHKO České středohoří. Jedna samice si ke hnízdění stejně...

Najdete na iDNES.cz