Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nemůžeme v rodinách žít, říká sociálka k smrti kojence krmeného moukou

  • 211
Případ matky, která v Ústí nad Labem krmila osmiměsíčního chlapce jen moukou s vodou, až dítě zemřelo, nastolil otázku, proč se tragédii nepodařilo předejít. Sociálka tvrdí, že nic nezanedbala. Dodává, že dokud nebudou lidé ke svému okolí všímavější, může se něco podobného opakovat.

Soud matku nedávno poslal na pět let do vězení za týrání svěřené osoby (rozsudek zde). Žena, která měla celkem čtyři děti, přitom byla pod dohledem teplické sociálky, pod níž podle nahlášeného trvalého bydliště spadala.

"Tu rodinu jsme sledovali intenzivně. Zjišťovali jsme, jaké má vybavení, jídlo, mluvili jsme s příbuznými, dostávali zprávy od dětské lékařky," říká vedoucí oddělení sociálně právní ochrany dětí magistrátu v Teplicích Martina Fialová.

Hoch přišel na svět v březnu 2010. V té době žil s matkou a dalšími třemi sourozenci v azylovém domě v Krupce u Teplic. Tehdy ještě bylo všechno v pořádku, jenže po čase se žena s dětmi přestěhovala do Ústí, vystřídala několik adres a skončila v ghettu Předlice.

Teplická sociálka ji prostřednictvím místních sociálních pracovnic sledovala i tam. Podle Fialové však někdy ani důsledný dohled nemusí stačit.

"Těžko může sociální pracovník ve sledované rodině žít, aby viděl, čím matka děti krmí a jak se k nim chová. Při našich návštěvách se neodhalilo nic tak alarmujícího, co by žádalo radikální zásah," dodává.

Sousedé mají oznamovací povinnost, upozorňuje sociálka

Žena se v Předlicích zadlužila a ocitla bez peněz. Sama se na úřady o pomoc neobrátila. Kojenec během měsíce ztratil třetinu váhy a v prosinci 2010 zemřel. Sousedé v ústecké čtvrti Předlice pak popisovali, že matka děti týrá.

"Ta ho mlátila o zem, třískala do něho, na holky řvala, holky fackovala," vyprávěla novinářům sousedka pár dní po smrti osmiměsíčního chlapečka. "Ona je strašně mlátila, měly samý modřiny, ona jim dávala jíst normálně hrubou mouku," přidala se další.

Sociální pracovnice přitom při kontrolách nic znepokojujícího nezjistily. "Příbuzní i sousedé mají oznamovací povinnost, nikdo se ale neobrátil na policii ani na nás. Kryli vzájemně jeden druhého," upozorňuje Fialová.

Vinu na straně sousedů vidí i ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová. "To je česká klasika. Lidé vidí, že dítě strádá, ale nic neřeknou, nechtějí s tím mít vlastní problémy, obávají se sousedských sporů. Ale to dítě se samo neubrání," říká Baudyšová.

Dodává, že lidé se mohou v takových případech obracet i anonymně na její nadaci nebo Fond ohrožených dětí.

Po smrti kojence ženě soud odebral zbylé tři děti. Nejstarší dcera je v dětském domově, zbylé dvě má v péči jejich babička a sociálka dál sleduje, jak o ně pečuje.